Druhý titul slovenského šampióna pre ekipu je doma

Banská Bystrica (5. 5. 2018). Neuspokojivý čas a trápenie sa v druhej polovici pretekov. Napriek tomu náš ekipár Jakub Kopiar získal svoju tohtoročnú prvú zlatú medailu z majstrovstiev Slovenska a jeho zásluhou už má naša bežecká skupina pre tento rok dvoch slovenských šampiónov.

Osemnásťročný člen AC Malacky dominoval juniorskej kategórii v behu na desať kilometrov. Túto vzdialenosť sa rozhodla Športovo-technická komisia už pred pár rokmi vyňať z programu hlavných juniorských i seniorských majstrovstiev republiky, keďže desiatka bola vždy náročná na čas. Kubo neodchádzal do Bystrice v optimálnej forme. Popravde, hľadá ju od jesene. V utorok prvého mája bežal cestnú desiatku v talianskom meste Oderzo. Tvrdil, že výsledný čas 34:14 min treba brať s rezervou, keďže trať mohla merať až o 400 m viac a čistý čas na desiatke mu vychádzal na úrovni 33:02. O tom, či to mohla byť pravda, mal presvedčiť práve na majstrovstvách Slovenska.

Je fajn, že juniorov a mužov zlúčili do jedného, spoločného behu. To zaručovalo Kubovi, že sa môže držať bok po boku s rýchlejšími pretekármi, hoci aj mimo svojej kategórie. O rok je predsa už náš ekipák dospelý pretekár, nuž by mal už teraz konkurovať mužom. Darilo sa to zhruba do piateho kilometra. Na méte 4,8 km mal čas 15:41, päťku okolo 16:20. To je slušné a vyzeralo to v tej chvíli veľmi dobre. V druhej polovici však prišli problémy, tempo šlo Kubovi dolu. Tvoril dvojičku s bratislavským bežcom Šimonom Wahlandtom, ktorí bol napokon pred Jakubom v cieli o štyri sekundy. S časom 33:26 u Kuba nemôžeme byť spokojní, ten výpadok v druhej polovici bol poznať. Ale Kubo tvrdí, že cítil ešte únavu z pretekov v Taliansku, kde bežal tiež desať kilometrov, avšak na ceste. My napriek tomu, že v banskej Bystrici mal nás bežec dva rozdielne polčasy, sme radi, že s náskokom vyše 1:30 min dobehol pred druhým juniorom – Petrom Ursínym z Banskej Štiavnice. Získal tak svoj tretí titul majstra republiky v kariére, svoj prvý titul tento rok a celkovo to bola druhá zlatá medaila do našej bežeckej ekipy. V hale sa stal dorasteneckým šampiónom na 1500 m Marek Ondrovič.

Napriek sklamaniu zo slabého času však Kubov výkon vrhol optimistickejšie svetlo do jeho výkonnosti. Prvá päťka bola veľmi dobrá a Kubo pri nej potvrdil, že minimálne métu piatich kilometrov môže na pretekoch bežať hlboko pod 16 min. To je dobrá správa. Aj na tréningoch vyzerá v poslednom čase lepšie. A je fuk, či beží dlhšie tempá v lese po pieskoch alebo mastí úseky v kritickom tempe na dráhe.

Nasledujúcu sobotu sa v Tlmačoch koná slovenský šampionát v polmaratóne. Možno to bude vyzerať, ako paradox, ale práve tým, že Kubo sa (zdá sa) nadychuje konečne k lepšej bežeckej fazóne, tak štart na polmaratónskej trati odpadá. Šiel by zrejme polku, ak by ďalej pokračovalo jeho trápenie sa, keďže je zrejmé, že by na polmaratóne ako junior dominoval taktiež. Ak sa však cíti lepšie, nebudeme ho zaťažovať útokom na ďalší (zbytočný) titul majstra Slovenska, ale radšej nech sa pripraví na svoju letnú trať – päťku. Ešte predtým, než si vyskúša päťku na dráhe, ho čaká jeho definitívne posledný dráhový štart na desiatku tento rok – o dva týždne ju pobeží v rámci prvého kola prvej českej ligy v Opave. Aj mu bude forma stúpať, tak by sa mohol podariť ten očakávaný útok pod hranicu 33 min.