Jakub začal dráhovú sezónu nesmelo

Košice (8. 5. 2018). Trvalo vyše roka, kým náš mužský ekipár Jakub Valachovič opäť vyšiel na tartanovú plochu a súťažil na dráhe. V závere roka 2016 už bol značne znechutený a bojoval s motiváciou. Celý minulý rok ignoroval dráhové preteky a behal najmä dlhé trate po cestách a prírode. Teraz sa vrátil a srší optimizmom.

Na svoj návrat na atletické ovály musel pár hodín cestovať. Prvé kolo slovenskej ligy mužských a ženských družstiev sa totiž konalo na štadióne Technickej univerzity v Košiciach. Jakub si nemal príliš z čoho vyberať, jeho obľúbené dlhšie behy chýbali, v časovom rozpise sa obmedzili iba na stredné trate 800 a 1500 m. Náš ekipár napokon štartoval v behu na 1500 m, ale ešte predtým nastúpil na netradičnej disciplíne – 400 m prekážok.

Tento rok Jakub totiž súťaží za AC Stavbár Nitra, je kmeňovým atlétom tohto klubu. Nitrančania si brúsia zuby na zisk štvrtého titulu majstrov Slovenska v rade. V Košiciach k tomu urobili výrazný krok, skončili celkovo druhí, pričom mali na štartovke napísaných iba desať atlétov. Jakub mal bežať štvrťku iba v rámci rozcvičky pred svojou hlavnou disciplínou. Bol ôsmy prihlásený a ak by aj ôsmy dobehol, získal by tak či onak pre Stavbár body. Jeho beh bol vcelku dobrý, vďaka tomu, že zvláda prekážky z tréningov na steeplechase, dokázal absolvovať celú trať bez väčších problémov. Bolo však vidno, že nie je v tejto disciplíne doma, prechod ponad prekážkami mal pomalý. Na záverečnej rovinke videl, že ozaj lepšie, ako ôsme miesto z toho nebude, nuž do cieľa iba doklusal, aby ušetril čo najviac síl na 1500ku. Čas 64,76 mohol byť aj lepší, nebyť Jakubovho „vyklusávania“ v závere disciplíny. Šlo však predovšetkým o dobrú tisícpäťstovku.

Na tej sa rozhodne nezišla najsilnejšia konkurencia a bolo to vidieť. Náš bežec sa po štarte držal striedavo na druhom až treťom mieste. Prvú trojstovku riadne napálil náš kamarát Peter Kováč, ktorý ešte donedávna trénoval v tréningovej grupe iného nášho kamaráta Peťa „Kožu“ Ondruša. Medzičas na 300 m kolísal u Kováča medzi 43 – 44 sekundami. Prekvapivo dobre sa držal Tibor Sahajda, známy slovenský bežec od desiatok k maratónom. Ten skúšal držať tempo s Kováčom. Kúsok za nimi bežal náš ekipár, ktorý mal taktiež svižných prvých tristo metrov (45 sekúnd), ale radšej bežal opatrnejšie. Potom tempo v druhom kole opadlo, no pri nábehu do kola tretieho sa opäť začalo naplno stupňovať. Náš Jakub si bežal svoje preteky a ešte aj na méte kilometra mal medzičas niekde okolo 2:46 min. V poslednom kole to chcelo vygradovať úsilie, ale Jakub začal stupňovať neskoro – 150 m. Aj podľa jeho vlastných slov bol prekvapený, koľko mal ešte v závere síl a mohol začať stupňovať beh skôr. Vo výsledku sa tak pripravil o pár sekúnd, inak mohol atakovať svoj osobný rekord. Takto mal čas 4:09,76, ktorý nie je najhorší, no vzhľadom na to, koľko mal Jakub ešte síl, to mohlo byť oveľa lepšie. Dobehol na treťom mieste. Nášho bežca však výkony povzbudili a teraz pôjde o to, aby bol na seba v ďalších týždňoch prísnejší a viac si veril.