Jakubovia sa v Třinci mohli akurát hanbiť

Třinec (9. 6. 2018). Úprimne, pri takých výkonoch Jakubovia Kopiar s Valachovičom ani nemuseli do Třinca ísť behať. V druhom kole českej ligy skupiny C si počínali nadmieru zle a ak by ich výkony mali odrážať celú sezónu, tak potom nemusia borci ani trénovať. Našťastie, dá sa hovoriť azda iba o excese, obaja si zatiaľ počínajú dobre a veríme, že na třineckú hrôzu chytro zabudnú.

Líder slovenských tabuliek na steeplechase Jakub Valachovič mal potvrdiť svoju formu nad prekážkami. Pred týždňom si v pohodlnom tempe v Banskej Bystrici zabehol 9:19 min. V meste oceliarní na severe Sliezska mal šancu ešte svoje tempo vygradovať. Neuspel. Dva kilometre rozbehol veľmi dobre, avšak ten posledný odbehol len manifestačne. V podstate mu šlo už iba o potvrdenie druhého miesta a aspoň zisku deviatich bodov pre Břeclav, za ktorú hosťoval. V cieli mal čas 9:38 min, pričom ten posledný kilometer bol z jeho strany ozaj absolútne vypustený. Jakub sa tri noci po sebe pred pretekmi dobre nevyspal a zrejme bola príčina aj v tom, že v týždni trochu viac zabral v tréningu. Cítil únavu a tá ho stála lepšie umiestnenie i lepší čas. Viac sa obával pred štartom toho, že mu „nevydrží“ noha. V ľavom lýtku cítil aj v týždni bolesť, ktorá šla od achilovky cez lýtkový sval. Na dráhe tak nedokončil tréning a šetril nohu aj v lese. Treba objektívne priznať, že bolesť v nohe nemala v Třinci nič spoločné s Jakubovým mizivým výkonom. Napriek tomu náš bežec bude začiatkom tohto týždňa skôr relaxovať, od stredy by mal začať testovať, či sa mu sval zlepší.

Ani druhý Jakub v Třinci neoslnil. V skutočnosti vyzeral ako mátoha. Zvolili sme preňho netypickú dvojkombináciu – 400 a 1500 m. Tá prvá trať ho mala rozbehať. Ak by bol v ľahkom tempe dokázal bežať zhruba na úrovni osobného maxima a udržať v druhej polovici trate rýchlosť, boli by sme spokojní. V skutočnosti to však náš ekipák spravil presne naopak. Rozbehol veľmi rýchlo, pričom už úvodná stovka vyzerala veľmi zle – miesto ľahkého behu iba drina, ťažká banícka práca. Prvá polovica bola isto prehnaná, v tej druhej Kubo tvrdol a vädol. Čas cez 56 sekúnd je sklamanie.

Lepšie to nebolo ani pri behu na 1500 m. V piatok v rozcvičke vyzeral Kopiar super, v sobotu akoby mal na nohách kilo železa. Tempo bolo od začiatku vlažné, no Kubo nerobil nič preto, aby zrýchlil. V podstate celé preteky iba odtrpel a dosiahol čas 4:18, za ktorý by sa hanbil dorastenec, nieto junior. Priznal, že spravilo svoje počasie. Zhruba päť minút pred štartom sa riadne rozpršalo, začalo fučať a Kubo tvrdil, že nielen tento dôvod ho dokonale otrávil. Nuž, ak bude náš ekipár taký náladový, máme sa na „čo tešiť“. My si však myslíme, že mu skrátka nešla karta a že Kubo zabojuje príkladne o týždeň vo Vyškove. Tam sa koná medzištátne stretnutie juniorov a v behu na päť kilometrov budú Slovensko reprezentovať práve naši dvaja ekipáci – Jakub Kopiar a Marek Ondrovič. Najprv sme otáľali s nomináciou Ondroviča, lebo on je dorastenec a domnievame sa, že dorastenci nemajú na juniorskom medzištátku čo hľadať. Lenže Markos môže Kubovi vo Vyškove veľmi pomôcť pri tempe v úvodných troch kilometroch, nuž prečo nevyužiť tieto preteky na to, aby jeden ekipár pomohol druhému. Veríme, že Kubo nepredvedie na Morave podobný prepadák, ako pred rokom na rovnakej akcii v Trnave. Vtedy bežal okolo 16:20 min. Tento rok rýchlejšie prebiehal päťky už len v behoch na desať kilometrov, nuž sklamanie bude, pokiaľ Kubo nebude vo Vyškove atakovať hranicu 15:40 min. Marek mu v tom môže pomôcť. Ekipácka spolupráca na reprezentačnej akcii – to tu zatiaľ ešte nebolo. Tešíme sa. Azda sa máme na čo…

/ekipa/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *