Výzva sa blíži, budeme majstri Slovenska? A bude nás až päť?

Malacky (22. 6. 2018). Ideme do finále. Prvá polovica sezóny nám priniesla výdatnú dávku radosti, ale i sklamania. Až piati ekipári ovládli priebežné slovenské tabuľky vo svojich disciplínach. Pred sezónou sme si dali za cieľ, mať päť majstrov Slovenska na dráhe. Takže, ak to všetko klapne, títo tabuľkoví lídri by mali počas nasledujúcich troch týždňov významen útočiť na zlaté kovy.

Slovenským šampiónom tento rok sa v hale stal už Marek Ondrovič v behu na 1500 m. Pred hlavnou sezónou však všetci začínali od nuly. Z tohto pohľadu je zatiaľ jediným republikovým šampiónom vonku Jakub Kopiar. A aby to nebolo málo, vyrovnal si minuloročný osobný rekord v počte získaných primátov – už teraz ich má dva. Ešte začiatkom mája suverénne ovládol juniorský beh na dráhe na desať kilometrov. Tento týždeň v utorok získal aj titul školského šampióna medzi stredoškolákmi na tritisíc metrov. Veríme, že to v nasledujúcich troch týždňoch cinkne ešte niekoľkokrát. A to aj so zlatým podtónom.

Najmä Marek a Miška sú horúcimi favoritmi a suverénne vládnu tabuľkám. Dorastenec Marek Ondrovič sa vlani tešil z dvoch bronzových medailí, tento rok už sa díva na svojich súperov ako jasný tabuľkový líder. V behu na tri kilometre mu patrí prvá priečka za čas 9:09 min, ktoré bežal v slovinskom Ptuji. Túto disciplínu pobeží aj v najbližšiu sobotu, na slovenskom šampionáte dorastu v Banskej Bystrici. Ešte uvidíme, akú Markos zvolí taktiku, ale cieľ by mal byť jasný – získať svoj prvý titul majstra Slovenska pod holým nebom. V nedeľu si potom premiérovo vyskúša dva kilometre steeplechase. To je trať, ktorá podľa nášho názoru musí Marekovi sedieť ešte viac, ako hladké behy. Lebo urobil nielen veľký pokrok v technike behu, ale zvláda už celkom obstojne aj prechod prekážok. A my sme prísny na prekážkovú techniku, čiže, ak píšeme celkom obstojne, tak by to malo byť lepšie, ako u väčšiny súperov. Áno, skromnosť nám nikdy moc nešla…

My sme však nikdy neboli vyznávači dvoch dlhších behov v rámci víkendu, podľa nás to je blbosť. Ale Marek zatiaľ úspešne míňal možnosti štartovať na stípli a už sme ho raz do toho museli dokopať. Stípl nie je priorita, má to byť preňho test. On sa po minuloročnom úraze na vodnej priekope bojí tej bariéry, ako čert. Pritom by nemal mať s technikou problém. Nuž – strach je niekedy veľmi dôležitý, ale v športe znamená výrazný hendikep. Veríme, že v Bystrici absolvuje stípl bez problémov, hoci na začiatku bude asi do vodnej jamy dopadať s prehnaným rešpektom. Na tréningoch zoskakoval zo švédskej debny a nemal problém. Musí sa učiť aj na trati – to je vlastne jediný dôvod, pre ktorý sme ho prihlásili na nedeľňajšie prekážky.

V Banskej Bystrici bude mať svoj vrchol aj dorastenka Zuzana Švejdová. Tá prežíva zatiaľ nepodarenú sezónu, bez osobných maxím a s trpkými príchuťami sklamaní. Halový slovenský šampionát jej ušiel pre dlhú chorobu. A klinické problémy úradovali aj v hlavnej časti roka. Zistili sme, že Žužu má minimálne alergickú reakciu na roztoče a to jej mohlo komplikovať dýchanie. A výrazne znehodnocovať výkony. Minimálne preto, že ešte nemáme k dispozícii výsledky z odberov a netušíme, či sa okruh jej problémov nerozšíri. Že sme ale na správnej stope, by mohol dokazovať pondelňajší tréning. Zuzka v generálke pred školským šampionátom bežala tri kolá (750 m) za 2:10 min, čo by pri osemstovke stačilo isto na čas pod 2:20. Vyzerala veľmi dobre a suverénne – stará Zuzka. Celkom zrejme jej zaúčinkovali lieky, ktoré jej predpísala lekárka proti tým prekliatym roztočom. Už sme to spomínali a nebudeme sa vracať príliš k nevydareným pretekom v stredu v Trnave, kde naša pretekárka nezvládla svoj beh najmä po stránke psychickej. Ale spomenieme, že získala prvú medailu v tomto roku – striebro z majstrovstiev Slovenska základných škôl. U Zuzky je otázne, či sa jej podarí vybojovať zlatý kov na dráhe. Doterajšie nepodarené preteky by hrali proti, no v poslednom čase sa začína zdvíhať z popola, ako ten vták Fénix. Aj tých nepodarených 2:22 min je jej tohtoročný najrýchlejší čas na 800 m a druhý najrýchlejší v živote. Nuž je to zrejme, slovami istého lunochoda, malý krok pre Zuzku, no veľký krok pre jej progres v tejto sezóne. Pôvodne sme chceli, aby Žužu bežala polku aj v Banskej Bystrici, avšak ona sama si vyžiadala štart na 2000 metrov steeplechase. V tréningu jej prekážky šli výborne, ona ich vie behať aj v rámci stovky, takže technicky na dvojke by nemala mať problém. V tréningoch zvládala skvele aj vodnú bariéru. Otázne je len, ako zvládne stípla bežecky. Veríme, že jej progres sa ukáže pozitívne aj tu a Žužu bude po dlhom čase spokojná.

Inak sme jej na dorastenecký šampionát vybrali disciplíny, ktoré pri celkovom súčte vyznejú ako divokejšia forma viacboja. V sobotu sa rozcvičí na prekážkach, pobeží prekážkových sto metrov a bude sa usilovať o úvodný osobný rekord. Pravda – čo možno najlepší. Prekážky jej idú celkom fajn, v piatok doladíme detaily. V ten istý deň sa rozbehá aj na štvorstovke, kde bude mať za úlohu útočiť na métu 61 sekúnd. V reále by to znamenalo prekonať svoj halový osobák 61,01. Jej hlavný deň, ktorý by jej mal vyniesť medaily, však bude nedeľa. Tú začne na trojskoku, v ktorom teoreticky, až pravdepodobne, môže útočiť na titul majsterky republiky. Keď sme písali, že by aj Zuzka mala byť majsterkou Slovenska na dráhe, mali sme samozrejme na mysli, že by mala zlato získať na bežeckom ovále, nie v sektore trojskoku. Lenže ona vie ten trojskok tak pekne skákať, že kraľuje aj špecialistkám. Hoci pri fakte, že dorastenky nevedia na Slovensku poriadne ani cez jedenásť metrov, sa nedá hovoriť o špecialistkách. Hlavná výzva je však spomínaný stípl.

O týždeň bude o svoj tretí majstrovský titul v tomto roku bojovať na juniorskom šampionáte v Dubnici nad Váhom Jakub Kopiar. Prihlásime ho pravdaže na 5000 m. A je zatiaľ vysoko pravdepodobné, že v tomto behu potvrdí úlohu juniorského vytrvalca číslo jeden na Slovensku. Má čo napravovať, na medzištátnom stretnutí vo Vyškove zlyhal. Pomôcť by mu na národnom šampionáte mohol jeho verný kolega zo skupiny Marek Ondrovič, ale to ešte nie je isté, či pôjde behať aj na juniorov. Inak – Kubo Kopiar má v tomto roku pred sebou ešte dosť výziev na to, aby dokázal prekonať svoj osobný rekord v počte získaných slovenských titulov. Už teraz ho vyrovnal s dvoma zlatými kovmi, v Dubnici môže pridať tretí. A to sú pred ním ešte slovenské šampionáty do 23 rokov, cestný beh na desať kilometrov (všetko v septembri) a tradične novembrové majstrovstvá Slovenska v krose.

V rovnaký deň, ako pobeží Kopiar päťku, sa na východe republiky, v Michalovciach, uskutočnia majstrovstvá Slovenska mladšieho žiactva. Tu bude bojovať o svoju prvú veľkú zlatú medailu Michaela Salayová, ktorá nastúpi v behoch na 60 metrov prekážok, najmä však na 600 m. Bude to vrchol číslo jeden pre Mišku, ktorá narobila riadnu víchricu v tabuľkách, keď práve šesťsto metrov vedie suverénne časom 1:41 min. Lenže ona už dominuje aj medzi staršími žiačkami, keďže zbehla tento rok úchvatné časy 2:21 na 800 m a 5:00 na 1500 m. U Mišky je parádna jedna vec – nie je, ako my na Záhorí vravíme, „obohútna“, iným slovom nenažratá a nechce všetko a hneď. Bez mihnutia oka odmietla účasť na reprezentačnom výjazde mladšieho žiactva do poľského Lowiczu a neplánuje štartovať ani vo finále súťaže Hľadáme nových olympionikov. Jej jediný cieľ sú letné majstrovstvá republiky v Michalovciach, prípadne jesenné majstrovstvá Slovenska vo viacboji a v novembri potom krosový šampionát. Miška má iba trinásť rokov a už má móresy dospelej a zodpovednej atlétky. Len kto to s ňou vydrží?

No a napokon tu máme nášho jediného mužského zástupcu. Jakub Valachovič začal dráhovú sezónu slušne, najmä v jeho obľúbenom steeplechase dokázal, že medzi mužmi mu právom patrí výsadné postavenie. Pri tej biede slovenského mužského stíplu na tri kilometre je čas 9:19 min a tiež výsledok z pomocnej trate na dva kilometre prekážok 5:56, považované za úspechy. Žiaľ, u Jakuba nie je isté, či mu do ôsmeho júla vydrží achilovka na ľavej nohe. Má ju totiž zapálenú, našťastie však v miestach úponu s lýtkovým svalom. Pri dobrej rozcvičke nepociťuje vôbec bolesti, behá teda bez obmedzení. Vlastne – jedno obmedzenie tam je. Až do šampionátu mužov v Trnave, čiže ešte zhruba dva týždne, musí vylúčiť tréningy na dráhe. Práve návrat na tartan mu zrejme spôsobil bolesť a v tretrách ho jeho zranenie trápilo. V teréne, rozumej na lesných a piesčitých povrchoch, to ide bez problémov. O achilovku sa mu starajú fyzioterapeuti, ktorí mu ju masírujú, Jakub ju chladí, naťahuje. Deň pred štartom si ju nechá pre istotu spevniť kyneziologicky a bude dúfať, že v nedeľu 8. júla to nejako na poslednej bežeckej disciplíne majstrovstiev, vydrží. Ešte predtým však absolvuje vyšetrenie u chirurga Mareka Vaňa a podľa potreby mu bude určený termín procedúry, zrejme teda rázovej vlny, ktorá však bude až po majstrovstvách Slovenska. V júli tak zrejme náš bežec vypadne z pretekového kolotoča, uvidíme, čo potom v auguste.

Ak by všetko vyšlo, ako má, tak by pretekári Ondrovič, Valachovič, Kopiar, Švejdová a Salayová mali získať tituly majstrov Slovenska, čo by bol pre ekipu významný medzník. Zrejme málo tréningových, bežeckých skupín na Slovensku, by sa mohlo chváliť piatimi slovenskými šampiónmi. Už predbiehame, a pomerne dosť. Pretože minulosť nás učí, že to napokon môže vypáliť úplne inak a miesto očakávania, môžu prísť trpké chvíle. Veriť však môžeme, minimálne do najbližšieho víkendu 🙂

Naši v akcii:

Majstrovstvá SR dorastu, Banská Bystrica, sobota (23. 6.): Ondrovič (3000 m), Švejdová (100 m prekážok, 400 m), Morávková (400 m). Nedeľa (24. 6.): Ondrovič (2000 m prekážok), Švejdová (trojskok, 2000 m prekážok), Morávková (200 m).

Majstrovstvá SR juniorov, Dubnica nad Váhom, sobota (30. 6.): Kopiar (5000 m), Ondrovič (5000 m).

Majstrovstvá SR mladšieho žiactva, Michalovce, sobota (30. 6.): Salayová (60 m prekážok, 600 m).

Majstrovstvá SR mužov a žien, Trnava, nedeľa (8. 7.): Valachovič (3000 m prekážok).

/ekipa/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *