Azda sa odrážame odo dna :)

Břeclav (8. 8. 2018). Stále bieda, ale azda už sa odrážame od dna. Alebo pesimizmu už bolo dosť, verme, že sa konečne začne aj dariť. Tak by sa dalo zostručniť vystúpenie našich štyroch dievčat v stredu v Břeclavi na predposlednej edícii tradičných kontrolných pretekov s názvom Atletická streda.

Výkony sú u našich dievčat stále biedne, ani náznakom nezodpovedajú tomu, čo behali dievčatá v máji a v júni. Výkonnostný prepad je citeľný najmä u Timei Morávkovej, ktorá je momentálne totálne z formy. Po prevažne kondične ladenom júli sa len sťažka vracia do rýchlostnej formy a jej ľahkosť z nedávneho obdobia je nateraz zabudnutá. Pozitívne je, že má celý august na to, aby sa do rýchlostného módu vrátila. A pritom dúfame, že jej zostane aj kus vytrvalosti, ktorý nabrala v júli a pre ktorý, a to je vysoko pravdepodobné, teraz začína rýchlostne tak povediac od nuly.

Nie zrovna v slávnom prevedení sa ukázali aj dorastenka Zuzana Švejdová a mladšia žiačka Michaela Salayová.

Veľká škoda, že v Břeclavi fúkal silný protivietor. Rovinka je v tomto meste orientovaná západne, takže pri včerajšom horúcom juhovýchodnom vetre fúkalo presne do tváre. A to je škoda, inak by panovali ideálne podmienky, bolo krásne slnečno a výsostne teplo. Pri tom silnom protivetre by sme teda našli aspoň jedno pozitívum z celej šesťdesiatky. Tú bežali všetky tri baby pod deväť sekúnd. V prvej polovici sezóny by to bola samozrejmosť, ale teraz, keď sú naše tri dievčatá mimoriadne pomalé, je to určitý úspech, navyše ak si pripočítame negatívny vplav vetra. Zuzka dosiahla celkom slušný čas 8,62 s (osobný rekord 8,56 s), ani Miška nezaostala toľko za svojím osobným maximom, keď bežala 8,94 s (osobák 8,87 s). Akurát Timkin prepad sa ukázal v plnej nahote, keď mala v cieli pomalý čas 8,82 s (osobák 8,49 s). Treba však dodať, že jej fúkol silnejší protivietor, ako Miške a Zuzke, ktoré figurovali v prvom behu. Na najkratšom šprinte sa ukázala aj najmladšia žiačka Laura Holická (ročník 2008), ktorá štartovala v tom istom behu, ako Timejka. A tiež teda čelila veternej bariére a nevylepšila si osobné maximum 9,66 s, keď zbehla iba 9,92 s.

Nasledovala hodinová prestávka do štartu druhej bežeckej dištancie – trojstovky. Vyplnili sme ju tréningom vrhov a hodov, najprv sme trochu potrénovali guľu, potom disk (to babám išlo najmenej), a celkom fajn sa naučili hádzať aspoň oštepom.

V behu na 300 m sme povedali dievčatám, aby preteky rozbehli rýchlo a uvidíme, ako sa dokážu popasovať s poslednou tretinou trate, ktorá býva prirodzene najťažšia, najmä, ak vám v ceste stojí protivietor. Nedopadlo to veľmi slávne. Osobné maximum si zbehla iba Zuzka, ktorá však trojstovku od vlaňajšieho leta nebežala a tak sme vedeli, že vlaňajších 44,65 s musí padnúť, aj keby Žužu bežala v kanadách. Jej čas 43,49 s však nie je nič svetoborné, ale Žužu už dlho hovorí, že cíti únavu. Unavené sú aj ostatné dievčatá a je to vidno. Druhá v cieli Timejka zbehla iba nevýrazných 44,25 (pričom osobné maximum má 42,67 s) a ani Miška sa práve neblysla, keď jej namerala časomiera 45,19 s (osobný rekord má ešte z mája 44,79 s). Úvodný čas na dráhovej trojstovke si vcelku pohodlne zbehla Laura za 52,01 s.

Domnievame sa, že viac, ako únava z tréningov, sa teraz ukazuje únava z teplých dní. Baby svorne tvrdia, že najmä v noci nespia dobre a tridsiatky im úplne nevyhovujú. Na teplo si však budú musieť dievčatá zvyknúť. Vraví sa, že v čase vývinu sa teplotné extrémy ťažšie znášajú a deti (a naše baby sú ešte v detskom veku) sú náchylnejšie na horúčavy alebo na mrazy. V zime bojujeme proti chorobám kúpeľmi v sudoch s ľadovou vodou. Na teplo jestvuje asi len jediný spôsob, nevyhýbať sa mu a trénovať pokojne aj na priamom slnku. To robíme a veríme, že časom si naše bežkyne zvyknú a teplo budú považovať skôr za výhodu.

Vlani začali dievčatá „chytať“ formu v závere augusta. Aj vlani im výrazne pomohlo mierne ochladenie. Dokonca si pamätáme, že pozitívne výkony predvádzali na pretekoch v Kolíne, kde panovalo neskutočne chladné a upršané počasie. Kouč dievčat Jakub Valachovič by bol najradšej, ak by u nás pretrvávali horúčavy celoročne, ale ako obvykle, ani teraz mu nebude vyhovené a vraj sa má už cez víkend ochladiť. Možno to našim babám, ale aj chlapcom, padne vhod.

/ekipa/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *