Dve disciplíny z piatich boli vydarené. To bolo málo…

Trenčín (23. 9. 2018). Bol to asi najkvalitnejší viacboj mladších žiačok. Síce pri ňom nebol ohrozený slovenský rekord, dokonca sa víťazka ani neprepracovala cez hranicu 3000 bodov, ale v porovnaní s minulými rokmi ani bohatá bodová nádielka nezaisťovala medailu. Svoje o tom vie po víkende aj naša Miška.

Minulý rok by Miška Salayová s bodovým ziskom 2617 bodov získala zlato (víťazka Čorejová mala 2522 b), v roku 2016 by obsadila štvrtú priečku, v roku 2015 by sa tešila zo striebra a v roku 2014 by bola tesne štvrtá (o tri body za druhou a treťou). Tento rok bola súťaž napínavá a dramatická. Miška šla do päťboja s bodovým ziskom 2786 bodov z Bratislavy. Tam jej však skvele vyšli dve disciplíny – skok do diaľky a 60 m, kde si robila osobné rekordy. To sa jej v Trenčíne ani náhodou nepodarilo. V Bratislave taktiež mala vysoký bodový zisk za 60 metrov prekážok, ale aj to preto, že jej namerali 9,80 s ručne, čo je vždy podstatne rýchlejšie meranie, ako elektrickou časomierou. Prekážky boli Miškinou vydarenou disciplínou v Trenčíne, obsadila na nich celkovo tretiu priečku a zbehla si regulárne osobné maximum 10,18 s. Najväčšou slabinou našej ekipáčky je bezpochyby hod loptičkou. V Trenčíne hodila ešte menej, ako v Bratislave (zhruba o meter – 27,79 m) a jej body z tejto disciplíny boli biedne. Takže ozaj nemala nárok pokoriť body spred dvoch týždňov, napriek skvelej záverečnej šesťstovke, ktorú jasne vyhrala v druhom najlepšom čase kariéry 1:43,29 min. Nebol to vydarený päťboj, ale tých 2617 bodov sa dá považovať za celkom slušný výsledok. Najmä prekážky a šesťstovka Miške idú a to sme radi, lebo tieto oblasti trénujeme často.

V Trenčíne sa vytvorili dvojičky, ktoré spolu úporne bojovali až do záverečných metrov poslednej disciplíny. Majsterkou Slovenska sa stala Novozámčanka Žibritová, ktorá porazila Bratislavčanku Čorejovú iba o dvadsať bodov. Veľké šťastie mala Košičanka Devaldová, ktorá vyhrala pred štvrtou Bielikovou zo Žiaru nad Hronom o jediný bod, čo je teda v päťboji tesnota. No a priepastný bodový rozdiel nebol ani medzi piatou Aďou Vaškovou z Jablonice a našou Miškou – sedemdesiat bodov. Duel dvoch kamarátok sme brali dosť prestížne, obe baby sa často stretávajú na pretekoch a škrelo nás, že Aďa sa predviedla ako všestrannejšia atlétka. Miška nie je ďaleko od jej osobných maxím, ale na rozdiel od Adi jej preteky nevyšli. Na šesťdesiatke zbehla iba slabý čas 8,90 s, v diaľke mala dva tesné prešľapy a najmenej vydarený pokus bol ten jediný, ktorý sa meral – 420 cm. Prehrala s Vaškovou v troch disciplínach a nič jej nebolo platné, že na prekážkach aj šesťstovke ju zdolala o triedu. Vo viacboji tak zaslúžene vyhrala zverenka nášho kamoša Tomáša Zavadila. Sme radi, že Tomáš vedie svojich zverencov cestou viacboja. Nie vždy sa s ním vo všetkom zhodneme, ale je fajn, že na Záhorí je aj druhý tréner, ktorý chce mať všestranných bežcov a bežkyne a nie blázon, ktorý sa zameriava výlučne na behy od ranného atletického veku žiakov. Navyše Aďa do diaľky skáče pekne, má aj peknú bežeckú techniku, takže vo viacboji sa nielen prišla zúčastniť (ako väčšina dievčat), ale aj reálne miešala karty. To však treba povedať, napriek neúspechu, aj o Miške. Veríme, že ak by mala viac šťastia, získala by tých bodov viac. Nedá sa však hovoriť o neúspechu, šieste miesto zo slovenského šampionátu v päťboji v konkurencii ďalších 56 mladších žiačok, ktoré celý viacboj dokončili, nie je zlý výsledok. Úprimne sme však verili, že by mohla siahnuť na medailu. To, že sa to nepodarí, bolo jasné už po šesťdesiatke, kde bežala slabo, bez iskry. To, že je však bojovníčka na pohľadanie predviedla v záverečnej šesťstovke, ktorú jasne vyhrala práve pred Adriánou Vaškovou a v druhom kole predvádzala nádherné, suverénne sólo. Miška bude najmä bežkyňa na stredné a možno neskôr dlhé trate, takže jej suverenita v tejto oblasti dáva tušiť, že nás čaká azda ešte veľa pozitívnych zážitkov, pri sledovaní jej behu.

Posledné zaujímavé porovnanie je s chlapcami. Tí mávajú v tomto veku podstatne slabšie bodové zisky, ako dievčatá. Videli sme to pred dvomi týždňami v Bratislave, kde víťaz nedosiahol ani 2000 bodov a teraz aj na majstrovstvách Slovenska by body slovenského šampióna Sebastiána Sádeckého stačili len na ôsme miesto u dievčat.

Pre Mišku a vlastne aj pre nás všetkých sa tak definitívne skončila sezóna na dráhe. Treba povedať, že v druhej polovici sezóny sme boli dosť sklamaní s tým, ako to vypálilo. Niektorí ekipáci mali v lete aj iný, než iba atletický program (Marek) a tak boli ich výkony na dráhe také, že sme radšej predčasne ukončili sezónu. Iní (Zuzka) mali výrazné zdravotné komplikácie a tak iba trénovali. Vidíme však, že s nástupom jesene behajú naši atléti veľmi dobre. Predovšetkým Zuzka predviedla na vyšetrení rapídne zlepšenie a čoskoro by tak mali byť jej problémy s dýchaním zažehnané. A po sústredení v Tatrách, by mala opäť podávať výkony ako z partesu. Budeme si všetci veľmi držať palce 🙂

/ekipa/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *