Aj keď unavení, v Zámkoch sme brali štyri prvenstvá

Nové Zámky (4. 10. 2018).Prešli sme z tréningov v horách na rovinu a j to cítiť. Pokiaľ sme sa občas cítili v Tatrách ubolene, je to neporovnateľné s prechodom do rýchlych temp a v tretrách. Pár svižných stoviek v svahoch jurských sadov nás poznačilo, bolelo nás celé telo. S týmto sme  šli vyhrávať majstrovstvá západného Slovenska v cezpoľnom behu do Nových Zámkov.

Boľavé zadné stehenné svaly, ale aj ruky, brucho, hrudné svaly – neuveriteľné, ako prechody môžu bolieť. Niečo podobné nás čaká, keď zavítame začiatkom decembra opäť na dráhu. Zatiaľ sa však spamätávame z toho, že už nebeháme toľko hore a pomalšie, ale rovno a rýchlejšie. Predovšetkým Marekovi Ondrovičovi, nášmu dorastencovi to sadlo a v svižných pasážach v lesoch sa ukazuje, že je v skutočnosti jediný talentovanejší chlapec v našej staršej ekipe. Jeho švihový beh a ľahkosť s akou nastupuje sa nedajú porovnávať s ťažkopádnosťou ostatných troch – Jakubov a Lukáša. To je proste fakt, ktorý si je najdôležitejšie uvedomiť. Markos z nás najmenej trénoval v Tatrách a vynechal ešte aj týždeň po sústredení a predsa je na tom podstatne lepšie, ako vlani. Dobre vyzerajú aj baby Zuzka a Timejka.

Žiaľ, už dlhší čas netrénujú Miška Salayová a Laura Holická. Tú prvú trápia opuchnuté kolená, ktoré bolia najmä keď sa jej postavia do cesty schody. A navyše ju po návrate z Tatier prepadala zvýšená teplota, nuž sme jej športovanie načas zatrhli. Miška sa veľmi dynamicky vytiahla, jej rodičia tvrdia, že za uplynulý mesiac vyrástla o centimeter, záťaž z Tatier naj jej oslabené telo asi doľahla riadne. Nedá sa nič robiť. Miška síce od nervozity škriabe steny, ale behať v tomto momente neprichádza do úvahy a treba dať telu oddych. Zrejme príde aj o majstrovstvá Slovenska v krose a nebude tak bojovať o ďalší majstrovský titul tento rok. V týždni absolvuje odbery krvi a rentgen, budúci týždeň ide na vyšetrenie k ortopédovi Marekovi Vaňovi, bývalému atlétovi a nášmu kamarátovi. A nezávideniahodná je aj situácia okolo najmladšej žiačky Laurinky Holickej, ktorá má stále zvýšenú teplotu, vyše tri týždne antibiotikovej kúry za sebou a pritom vyšetrenia nič závažné nevykazujú. Obe baby sú z toho riadne rozladené a už sa veľmi tešia na to, keď budú môcť opäť trénovať. Tešíme sa aj my, obe nám veľmi chýbajú…

Takže nič nie je ideálne, ale našťastie ostatok skupiny sa zdá byť celkom slušne pripravený na hlavnú časť krosovej jesene. V nedeľu 4. novembra sme zavítali do Nových Zámkov na oblastný šampionát v cezpoľnom behu. Novozámčania vedia pripraviť pekné krosové preteky, veď už organizovali aj slovenské šampionáty v cezpoľných behoch. V okolí štadióna na Sihoti sú trávnaté plochy s lavičkami a detskými ihriskami, po tých sa behalo. Isto lepšie, ako vlani v Piešťanoch, keď sa nedali použiť tretry, lebo sa behalo po kamenných chodníkoch. Nevraviac už potom o bratislavskej oblasti, kde sa na krosové majstráky ani neoplatí chodiť, lebo je to skôr cestný, ako cezpoľný beh. Čakali sme úprimne vyššiu účasť klubov zo západoslovenskej oblasti. Chýbalo tu viac pretekárov z oboch nitrianskych klubov, Trnavy, Galanty, Piešťan, Trenčína… Vzhľadom na to, aký záber má oblasť západného Slovenska, teda Trnavský, Nitriansky a Trenčiansky kraj, tu štartovalo málo klubov. Najviac sa pravdaže posnažili domáce Nové Zámky, tých bolo najviac. Na našu radosť tu bolo aj dosť Záhorákov a keď sme to tak rekapitulovali, vychádzalo nám to, že záhorácki bežci obsadili dovedna päťkrát stupienok pre prvého. Z toho štyri víťazstvá si pripísali ekipáci, ale iba Jakub Valachovič bol aj reálne dekorovaný, keďže má klubovú príslušnosť v Stavbári Nitra. Zvíťazil aj junior Jakub Kopiar, dorastenec Marek Ondrovič a dorastenka Zuzana Švejdová, ako Malačania však štartovali iba mimo súťaž.

Najlepší dojem zrejme v Zámkoch zanechala práve Zuzka Švejdová, ktorá si po nekonečných mesiacoch trápenia a marazmu pripísala skutočne cenné víťazstvo. V štartovej listine figurovala vedľa jej mena aj nám dobre známa maďarská dorastenka Luca Zatykóová z Györu. Vlani napríklad táto pretekárka ovládla kategóriu starších žiačok na otvorenom slovenskom šampionáte v krose v Šamoríne. V rovnakom behu dobehla tretia naša Zuzka, avšak ako prvá Slovenka brala zlatú medailu. Medzi nich sa vtedy ešte vtesnala Anička Zemaníková z Vítkovic, sestra známejšieho českého štrekára Kubu Zemaníka. Boli sme zvedaví, či dokáže Zuzka, ktorá v celej sezóne podávala až podpriemerné výkony, držať so svojou maďarskou súperkou, ale zároveň kamarátkou, inak účastníčkou tohtoročných ME do 18 rokov, krok.

Ukázalo sa, že všetky kroky, ktoré trpezlivá a svedomitá Zuzka robila od júla, začínajú byť viditeľné. Po dlhých týždňoch sa jej konečne lepšie dýcha, potlačila vďaka liekom svoju bronchiálnu astmu. Pritom normálne trénovala, hoci vo veľmi pomalých tempách. Tempo okolo piatich minút na kilometer bolo na ňu v lete rýchle, dychčala pri ňom, trpela. Ale nezanevrela na beh a verila, že sa jej uľaví. Úplne vynechala druhú časť dráhovej sezóny, v ktorej by aj tak nič nezbehla a sústredila sa na vytrvalosť. Celkom elementárnu aeróbnu vytrvalosť, ktorú podporilo šesť týždňov poctivej roboty v kopcoch, prevažne teda dva týždne v Tatrách. Tam sa Žužu po klasických úvodných troch dňoch trápenia sa chytila a odvtedy zvládala súvislo vybiehať – je už fuk či na Slavkovský štít, Bystrú, Baranec alebo Rysy.

Na trati 2,5 km sa držala bez väčších problémov sa Lucou, nechala ju odtiahnuť celé preteky. Za normálnych okolností tento „príživnícky“ spôsob pretekania sa odsudzujeme, ale Zuzka Lucu nikdy nezdolala, takže hral u nej skôr rolu rešpekt, než vypočítavosť. Navyše pred dievčatami šiel od začiatku na bicykli jeden z domácich organizátorov, bývalý úspešný bežec Imro Magyar, takže aj Luca mala pred sebou niekoho. Tušili sme, že preteky dospejú asi k dramatickému finišu, ale takú zápletku sme nečakali, aká napokon z toho vznikla. Asi tristo metrov pred cieľovým koridorom Luca Zuzke odbehla zhruba na vzdialenosť dvadsiatich metrov a zdalo sa, že je rozhodnuté. A potom sa stalo to, čo sa u Zuzky v minulosti často nestávalo – neuspokojila sa s druhým miestom a zistila, že napriek únave, má ešte dostatok síl. A poslednú stopäťdesiatku peckovala vo „Farahovskom“ štýle. Veľmi rýchlo zlikvidovala stratu na Lucu a napokon aj ostatných osemdesiat metrov prebehla v šprintérskom móde. Treba povedať, že jej súperka už do cieľa dobiehala len odovzdane, rezignovala na rýchlostný súboj v momente, keď ju Žužu dobehla. V cieli sa obe dievčatá objali a zagratulovali si, Žužu predviedla asi najkrajšie preteky v tomto roku. V jej prípade sme neskutočne radi, lebo za celoročné martýrium si to zaslúžila. Bez výhrad.

Dramatický bol aj beh starších žiačok, hoci v ňom naša Timea Morávková nepredviedla takú parádu, ako Zuzka. U nej je však úspech, že sa dokázala držať na špici poľa, keďže Timka je z dievčat akiste najslabšia vo vytrvalosti a dlhé trate jej nie sú príliš po chuti. Síce v Zámkoch bežala 1500 m, na Timku, ktorá v sezóne beháva trojstovky a občas osemstovky, je aj to dosť. Držala sa však vedúceho dua Zahradníčková a Maďarka Jóova. Najmä maďarské dievča rozbehlo preteky veľmi svižne, ale časom začalo spomaľovať. Najväčšia favoritka Hanka Zahradníčková z nitrianskeho Stavbára sa zhruba šesťsto metrov pred cieľom v klesaní odpútala od svojich súperiek. Tu sme vyčítali Timejke, že na tento únik nereagovala a strážila si tretie miesto. Večná škoda, v záverečných metroch mala akiste najviac síl a takmer zdolala Jóovú na druhej priečke. Timka už podobným bojazlivým spôsobom prišla o lepšie umiestnenia a je len na nej, či bude na pretekoch priebojnejšia. Každopádne zdolala pár súperiek zvučného mena a potvrdila, že je asi najlepšie kondične pripravená v živote, čo sme aj chceli. Tretia priečka je fajn.

V akcii sme mali aj najmladšieho žiaka Matúša Bachratého, ktorý nás presviedča, že je veľký talent na vytrvalostné behy. Žiaľ, do Nových Zámkov prišiel prechladnutý a možno bola aj chyba, že bežal. V behu na tisíc metrov sa riadne vytrápil a nechal na trati všetky sily. Dobehol na štvrtom mieste, pričom v závere už nebol schopný zaútočiť na svojich súperov, ktorí dobiehali prakticky pár metrov pred ním. Matúšovi chýba najmä poriadna rýchlostná príprava, čo sa v zime, v halovej sezóne zmení. Vytrvalosti má na rozdávanie. Zrejme mu nebude vyhovovať ani trať majstrovstiev Slovenska v krose v Dudinciach, tá totiž bude merať len krátkych 600 metrov. Ale jeho chvíle zrejme prídu v roku 2019. Tešíme sa.

V štýle veľkej exhibície zvládol svoju trať na 3500 m Marek Ondrovič. Ten sa najprv držal v skupinke ostatných dorastencov. Mal tu svojho slovenského súpera Karola Dráfiho, domáceho bežca z Nových Zámkov, ale i bohatú ekipu maďarských bežcov. Mareka však čoskoro táto skupinka omrzela a predral sa do čela, kde si bežal pekne sám na pohodu. Svoj únik dotiahol do víťazného konca a len potvrdzuje, že sa dostáva už do veľkej formy, čo je dva týždne pred majstrovstvami Slovenska vítané. V cieli mal pred druhým Dráfim náskok pätnásť sekúnd.

Jasné víťazstvo zaznamenal v junioroch aj Jakub Kopiar, ale rozhodne sa nedá povedať, že by nejako očaril. Bežal totiž v hlavnom behu s mužmi a jednoznačne sa mal držať svojho kolegu Jakuba Valachoviča. Ten bežal štyri kolá (6 km), kým Kubo iba tri (4,5 km). Kubo však bežal kŕčovito a rozhodne nie dobre, na Valachoviča stratil asi pol minúty a to je dosť. Oproti dňom, keď sa vrátil z Tatier, vyzerá podstatne horšie a zrejme bude mať čo robiť, aby v Dudinciach vyhral. Kubo nezvláda prechody, zvykol si na kopce a teraz sa od neho chce, aby energiu pretavil do svižných rovinatých úsekov. A to nejde tak, ako by chcel. To je ten rozdiel oproti Marekovi napríklad. Uvidíme, Kubo má na progres ešte necelé dva týždne, ale v jeho prípade to asi stačiť nebude a v Dudinciach to bude mať zrejme veľmi ťažké. V Nových Zámkoch však vyhral jasne, nemal však adekvátneho súpera, pred druhým v cieli mal náskok 1:39 minút. Sám Jakub Valachovič nastolil od začiatku tempo, aké mu vyhovovalo a časom od neho súperi sami odpadávali. Najdlhšie sa dokázal udržať Dávid Mazúch z ŠOG Nitra, ktorému v cieli chýbalo 27 sekúnd.

Budúci víkend našich bežcov nečakajú žiadne preteky, zostanú už len v tréningovom móde, v sobotu majú na programe fartlek v lesoch pri Studienke, v nedeľu si vybehnú na ľahký fartlek do kopcov a nasledujúci týždeň budú ladiť formu na šampionát v cezpoľnom behu v Dudinciach.

/ekipa/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *