Třinecká hrôza za nami, pozitív bolo minimum…

Třinec (18. 5. 2019). Tešili sme sa na preteky do Třinca, no napokon sme boli veľmi sklamaní. Oproti našim očakávaniam kvarteto našich pretekárov, dvaja chlapci a dve dievčatá, viac menej neuspeli, podaktorí dokonca prepadli. Jestvujú na to objektívne príčiny, ale neúspech aj tak zamrzí.

V prvom rade na celej čiare vybuchol Kubo Kopiar, hviezda minulého týždňa. Ten dosiaľ udivoval svojimi výkonmi, pred týždňom si zlepšil osobné maximum na 5000 m na 15:27 min. Očakávali sme, že z tohto času musí atakovať na desiatke čas na úrovni 32:20 min. Lenže…! V stredu mal Kubo na programe spiroergometrický test v Národnom športovom centre, ktorý mu vyšiel výborne. To, čo sme videli aj sami na dráhe podľa tréningov a súťaží, sa potvrdilo aj na vedeckej báze. Prirodzene fakt, že Kubo rozhodne nie je typ bežca, ktorý by sa pre behanie narodil a má niekoľko neprekonateľných hendikepov, zohral rolu. Napriek tomu sa potvrdilo, že náš bežec sa výrazne zlepšil a v takej forme ho na páse ešte nemali. Iná vec je, že pre spomínané testy mal v utorok iba ľahký tréning, vo štvrtok po testoch mal voľno, v piatok ľahkú rozcvičku. A Kubo je presne ten typ pretekára, ktorému aj mierny zásah do zaužívaného stereotypu dokáže zboriť stavebnicu. To, čo predviedol v Třinci na desiatke neznesie ani jemné kritériá, to bol proste paškvil od začiatku. Doslova z neho išlo zúfalstvo, už prvé dva kilometre ukázali, že to nebude ono, hoci medzičasy boli ešte veľmi dobré. To bol minuloročný Kopiar, utrápený, znivočený – to z toho voľna, ktoré mal. Kým prvá polovica pretekov by sa ešte ako tak dala akceptovať, druhá polka bola otrasná a Kubo sa pretrápil k času 33:58,57 min, čo je normálna, nefalšovaná hanba. Tak si strihol ešte v Třinci poobede s Jakubom Valachovičom tréning, keďže napokon to jediné malo v ten deň v Třinci zmysel. Inak sme sledovali neuveriteľne slabú desiatku, Kubov tragický výkon stačil na štvrté miesto.

Sklamal aj Marek Ondrovič, ktorý zbehol rovnaký čas na 1500 m, ako pred týždňom vo Vyškove. Kým pred týždňom sme písali, že to na úvod sezóny nie je zlé, teraz ho nepochválime. Behať stále to isté nie je žiadne umenie, navyše pred týždňom vo Vyškove si drvivú časť trate sám ťahal. Teraz mal možnosť vytiahnuť sa za súpermi, ale tú nevyužil, naopak, opäť dobiehal rezignovane a rovnomerne za 4:05,71 min. Jeho ťažko donútiť, to buď chce chalan sám alebo nechce. Pomalý nie je, skorej si vôbec neverí a nemá vôbec ťah na bránu. Pôsobí znechuteným dojmom, týmto štýlom ho nečaká v tejto sezóne nič pozitívne. Už lepšiu príležitosť vytiahnuť sa so súpermi k dobrému času asi mať nemohol, ako teraz, keď pred ním bežali chlapi 4:04 – 4:02 – 3:58 a tak ďalej. Jediné momentálne pozitívum, ktoré z Mareka ide je, že ho nebolí zadný stehenný sval a môže sa viac zameriavať na rýchlosť, v ktorej má práve pre zaďáky veľké tréningové manko. Aspoň pochopil, že 1500 m nemôže v blízkej budúcnosti behávať úspešne a chcelo by to skúsiť niečo nové. Do stíplu sa Marekovi veľmi nechce, ale dohodli sme sa, že ho skúsi o týždeň v Olomouci. Bude to iba alternatívna trať na 2000 m, pre Mareka v danej chvíli ideálna na rozbehanie sa nad prekážkami. Nebudeme ho do stíplu nútiť, ale je viac, ako isté, že v danej chvíli, po výpadku v rýchlostných tréningoch, nemá veľký význam sa zameriavať na míliarske trate. Steeplechase je evidentne ideálny variant, lenže je otázka, čo na to Marekova povaha…

A na dôvažok nič závratné a zásadné nezbehli ani dievčatá. Miška Salayová potvrdila, že dokáže behávať stabilne osemstovky okolo 2:20 min, Timejka zase, že čaká v aktuálnej sezóne na prvý dobrý výsledok. Čakali sme, že by sa mohli dievčatá v ženskej konkurencii vytiahnuť k lepším časom. Problém bol, že tempo v prvom kole bolo pre naše žabky vražedné. Úvodná dvojstovka bola za 31 sekúnd, vedúce pretekárky prebiehali štvrťku niekde na úrovni 62 sekúnd, čo je extraligové tempo. Nechápali sme, prečo taký ostrý úvod, v druhom kole aj tak všetky začali expresne rýchlo tuhnúť a rozhodovalo, kto sa viac dokázal zaprieť. A tak by z nášho pohľadu osemstovka nemala vyzerať, vo svete sa behá úplne inak, druhé kolo by malo byť zhruba rovnako svižné, ako prvé, prípadne pomalšie o pár sekúnd. Víťazka dobehla do cieľa za 2:13 min, čo predstavuje spomalenie o osem sekúnd. Miška a Timejka sa snažili držať to ostré tempo a tým si podpísali ortieľ. Pre Mišku bola úvodná štvorstovka za 66 sekúnd prirýchla, v druhom kole nemala tým pádom už dostatok streliva na jej povestný záver a podarilo sa jej iba dostať sa na dostreľ najbližšej súperke, opavskej juniorke Tereze Hluchej. V cieli jej svietil čas 2:22,25 s, len o tri stotiny pomalší, ako dosiahla v prvom štarte pod holou oblohou v Břeclavi. Pre Mišku to bola dobrá škola, potrebovala zažiť isto aj takéto preteky, kde sa do toho šliape od začiatku naplno.

Timea Morávková na rýchle tempo doplatila prirodzene omnoho výraznejšie, keďže ona nie je žiadna tempárka. Prvé kolo prebiehala zhruba o sekundu, dve pomalšie, ako Miška. V druhom kole už rezignovala na možnosť držať sa Mišky a to už bola bieda obrovská. Bolo jasné, že sa to musí odzrkadliť na čase – 2:30,66 min je neakceptovateľný čas na 800 m a Timejka musí ešte spraviť obrovský kus práce. Samozrejme, veľa spravilo ostré úvodné tempo, ale zvaliť všetko iba na toto by bol alibizmus. Timejka skrátka nemá ideálny úvod do sezóny. Je rýchla, ale absolútne nezvláda závery. Na tréningoch sa vždy teší, že pôjde o úsek menej a s touto povahou môže mať do budúcna problémy. O rok je dorastenka a nároky budú vyššie. Pôvodne sme nechceli, ale prihlásime ju na 800 metrov aj budúci týždeň do Znojma. Je nemysliteľné, aby naša baba behala takto zle osemstovky. Potom sa môže začať opäť venovať trojstovkám, tam to tiež nie je žiadna báseň.

Baby a Marek potom sekundovali aj štafetám na 4×400 m, ale to bola iba labutia pieseň za mimoriadne slabým pretekovým víkendom v Třinci. Netreba zabúdať, treba sa poučiť a najmä nabrať motiváciu. Veríme, že Marek v sobotu v Olomouci a baby v nedeľu v Znojme ukážu svoju lepšiu tvár.