Marek dobre v Trnave. Má šancu na Európu?

Trnava (2. 6. 2019). Konečne zase po čase môžeme povedať, že Marek Ondrovič zabojoval a urobil maximum pre splnenie cieľa. Veď preto trénujeme, aby sme z pretekov odchádzali spokojní. V Trnave si na majstrovstvách západného Slovenska skúsil druhý raz po sebe dva kilometre prekážok a jeho čas už znesie prísnejšie kritériá.

Trnava je toho času centrom atletiky na Slovensku. Najčastejšie tu majú súťaže atléti zo západného Slovenska a toho času sem hromadne chodia súťažiť aj pretekári z bratislavskej oblasti, keďže preteky v Bratislave sú iba občas. Skôr nie sú. My vyrážame najmä na štadióny za riekou Morava a je skôr vzácnosť, ak sa predstavíme na Slovensku. V nedeľu sme využili krásne počasie a boli sme pozitívne naladení organizáciou pretekov na trnavskej Slávii. Program nemeškal, dokonca sa nemusel ani pred pretekmi prepisovať časový harmonogram. Nevídané.

Marekovi hralo všetko do karát, jemný vietor, teplé počasie a dokonca prítomnosť mužského súpera na dvojke stípla – Dávida Mazúcha z Nitry. Keďže náš dospelý pretekár Jakub Valachovič je po tatranskej chorobe a následným komplikáciám s lýtkom ešte totálne z formy a teda nesúťaží, zrejme práve Mazúch bude tohtoročná stípliarska jednotka. Ako sme ho videli v Trnave, tak je dosť možné, že aj keď sa Valachovič vráti do pretekov, na Mazúcha stačiť asi nebude. V Trnave však proti nemu stál druhý Malačan, podstatne mladší ako Jakub – junior Ondrovič.

Marek plnil tentoraz naše pokyny do bodky, nevymýšľal, veril si. Nečakal na to, že by azda Dávid rozbiehal tempo, sám sa ho ujal a celý kilometer bol v jeho réžii. Prekážky prekonával na začiatku trochu kostrbato, ale neskôr ich zlepšil. Najmä však hneď na začiatku na vodnej ukázal, aké výhody má prebiehanie prekážky nad priekopou bez dotyku. Áno, z mladého Ondráka šla pozitívna energia a chuť konečne zistiť, na čo má. Dávid sa ho držal.

V druhej polovici začínal Marek strácať tempo a nastúpil Dávid, ktorý tušil, že treba využiť pekne rozbehnuté tempo. Medzičas na kilometer 3:02 min bolo treba kuť za horúca. Marek dostal ostrý príkaz, aby sa udržal s Mazúchom. Najlepšie po celý čas. Žiaľ v poslednom kole mal ekipár podstatne menej síl a kým Mazúch stupňoval tempo, Marek skôr stagnoval, ak nespomaľoval. Najviac nás mrzelo tých nevýrazných dvesto metrov pred koncom, ktoré Markos predviedol, akiste by mal čas o jednu, dve sekundy lepší, ak by dokázal zafinišovať. Dokázal by, ale ešte sa k tomu nedopracoval. Aj tak ťažil z toho, že tempo bolo rozbehnuté svižne, aj posledná vodná bez dotyku, na rovinke trochu natiahnuť krok (aspoň že to), posledná prekážka bez zakolísania a do cieľa dobehol Marek tesne pod proklamovaných 6:10 min (6:09,58 min). To bol cieľ, možno sme však v kúte duše verili, že by mohol bežať ešte rýchlejšie. Lenže stípl je disciplína, ktorú treba často „nabehať“, aspoň my máme také skúsenosti. Marek samozrejme dosiahol najrýchlejší juniorský výkon, a to nielen na týchto pretekoch.

Vlani by ho takýto čas automaticky ako dorastenca katapultoval na európsky dorastenecký šampionát. To už teraz, keď je Marek junior, nikoho pravda nemusí trápiť, avšak pre porovnanie výkonnosti to je fajn. Tento rok sa konajú majstrovstvá Európy juniorov vo Švédsku. Nominačný limit je schodný a sme si istí, že je v Marekových fyzických silách zbehnúť tých 9:15,00 min. Lenže u Mareka (a vlastne u všetkých) hrajú úlohu aj iné, ako len fyzické parametre. Tam treba konskú porciu odvahy, sebaprekonania sa a veľkú psychickú odolnosť. A to je u Mareka veľká bolesť. Síce by sme mohli ísť v stopách iných trénerov, ktorí by na základe údaju z dvojky predviedli obdivuhodnú schopnosť aritmetických výpočtov prvého stupňa základnej školy a dostali sa k finálnemu času na trojke pod 9:15, ale snažíme sa o súdnosť. Minimálne sa nebudeme stavovať, aby sme potom nemuseli nikomu kupovať víno, ktoré v takejto stávke prehráme. Preto skôr neveríme, ako veríme, že by sa to Markosovi mohlo a malo podariť. Nominácia je do 7. júla, prvú trojku stípla tento rok pobeží Marek cez víkend v Opave v rámci druhého kola ligovej súťaže. Je vylúčené, že bude útočiť na čas 9:15, pri jeho medzičase na dvoch kilometroch považujeme za reálny odhad čas 9:40 min, ale akiste má Marek aj na to, ak dá pod 9:30 min. V tom druhom prípade budeme ozaj spokojní, ak to vyjde.

/ekipa/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *