Chalani v Opave strieľali ostrými, putujú na popredné priečky priebežných tabuliek

Opava (8. 6. 2019). Máj je za nami. Nebol zrovna vydarený. Ekipáci behali lepšie na tréningoch, ako na pretekoch. Úprimne, bola to bieda. Ale uplynulú sobotu v Opave nám chalani predviedli výkony, ktoré už znesú aj prísnejšie hodnotenia. Obaja si významne polepšili osobné maximá.

Prvé kolo českej prvej ligy skupiny C sa konalo pred tromi týždňami v Třinci a čo čert nechcel, na kolo druhé sme opäť museli cestovať do Sliezska, konkrétne do Opavy. Ale miestny štadión máme veľmi radi, aj domáci klub Sokol robí atletiku na veľmi pekne úrovni. Navyše sa po dlhšom čase umúdrilo počasie.

Obaja chlapci štartovali v jednej individuálnej disciplíne a ešte nastúpili na štafetový beh na 4×400 m. A obaja samozrejme obliekajú dres nášho azylového klubu Lokomotiva Břeclav. Junior Marek Ondrovič sa prezentoval pred šiestimi dňami v Trnave sympatickým behom na 2000 m prekážok za 6:09 min. Teraz bolo viac ako potrebné, aby dokázal zbehnúť nejaký výkon aj na troch kilometroch. Marekovi sme dali cieľ 9:30 min. To by bol výkon, s ktorým by mohla byť spokojnosť a zodpovedal by asi jeho momentálnym schopnostiam. Fyzicky je na tom ešte lepšie, ale chýba mu väčšia odvaha pustiť sa do stípla. A ešte mu samozrejme chýbajú skúsenosti. Tak na nich pracuje.

Po rokoch bol steeplechase na tejto prvej lige ozaj kvalitný. Zásluhou dvoch borcov z Dukly Praha Damiána Vicha a Jana Sýkoru, ktorí štartovali mimo bodovania, sa rozbiehalo tempo svižne. V pätách im bežal třinecký odchovanec Marek Chrascina, ktorý celý stípl napokon vyhral a v čase 9:02,10 min splnil limit na majstrovstvá Európy do 23 rokov o takmer celých osem sekúnd. Náš pretekár začínal opatrnejšie, ale jediný sa prezentoval opäť vodnou priekopou bez dotyku prekážky. Po dobehnutí vravel, že musí pred vodnou viac pobehnúť, ale to musí pobehnúť pred každou prekážkou. Síce mu to opakujeme, ale Marek to musí aj tak zistiť sám, na vlastnej koži. Šla z neho nervozita a neistota. Napriek tomu sa držal na popredných priečkach. Pred ním bežal náš kamoš Jakub Stibal, ktorý je rovnako ako Marek junior a má skúsenosti aj s európskym dorasteneckým šampionátom. Marekovi takáto skúsenosť chýba, ale napriek tomu dýchal Kubovi na chrbát v prvej polovici pretekov. Po dvoch kilometroch, ktoré prebiehal zhruba za 6:20 min, sa strata na Stibala predĺžila, ale Marek ju potom na posledných 150 metroch zase bez problémov vygumoval. Áno, jeho finiš bol prekrásny, ale svedčil do veľkej miery o tom, že sa ekipák šetril a mohol držať aj svižnejšie tempo. Kuba Stibal bol v cieli tretí za 9:41,59 min, Marek potom hneď za ním štvrtý za 9:42,38. Vlani skúšal trojky s prekážkami a to bol totálne roztrasený z tejto disciplíny a dosahoval podpriemerná časy začínajúce desiatkou. Takže v premiérovom štarte na stípli tento rok dosiahol úvodný osobák, ktorý síce nikoho od prekvapenia na zadok neposadí, ale zase to nie je ani prepadák. Marek môže z tohto času takých pätnásť sekúnd isto skresať, len je otázka, ako sa s tým popasuje. V Opave mal ideálnu príležitosť sa vytiahnuť aj so súpermi, najbližšie dva stíple ho čakajú na majstrovstvách Slovenska juniorov a dvadsaťdvojok – a tam zrejme bude veľmi málo súperov pod desať minút. A možno budú… ktohovie. On si musí zbehnúť k 9:30 aj sám, bez súperov. Objavili sa aj odhady, že by mohol Marek atakovať limit na ME juniorov 9:15. To je na 99 percent vylúčené, na to nenájde dostatok vôle – je veľký rozdiel aj medzi 9:30 a 9:15 min. Ale o dva roky na ME do 23 rokov bude možno podobne schodný limit, ako teraz – 9:10 min. To je dokonca až smiešny limit na túto kategóriu a s tým by sa už asi malo dať niečo robiť 🙂 Marek je samozrejme v slovenských tabuľkách zatiaľ prvý medzi juniormi, medzi mužmi okupuje druhú priečku. Touto cestou gratulujeme nášmu kamarátovi Dávidovi Mazúchovi z Nitry k peknému času 9:19 min po sóle na ligovom kole v Dubnici nad Váhom. Azda ho Marek ešte trochu popreháňa 🙂

Potešil nás aj Jakub Kopiar, ktorý nechal na dráhe po svojom behu na 1500 m ten najlepší dojem. Kubo má veľmi vydarenú sezónu, hoci najväčšie vrcholy ho ešte iba čakajú. Beh na 1500 m je z hľadiska Kuba disciplína, v ktorej nemá absolútne žiadnu perspektívu. Vyžaduje sa tam rýchlosť, ktorá Kubovi chýba a nikdy ju mať nebude. Lebo tá sa dá trénovať iba čiastočne. Kubo však teraz behá najlepšie v živote – a to ako na dlhých, tak na kratších dištanciách. V Opave ozaj urobil maximum, viac asi nemohol, na viac v danú chvíľu nemal a aj tak sme pred ním mohli len sňať klobúk. Preteky sa v každom prípade veľmi svižne rozbehli, za čo mohla rýchla trojica vítkovických bežcov Dominik Sigmund, Martin Kováčech a Matouš Vrzala. Tí nastolili také tempo, že sme vôbec Kubovi nevyčítali, že po prvom kole nestíhal a radšej si bežal svoje. Aj tak to bolo svižné, veď už samotná 600 ka na hranici 1:32 min je na „pätnástke“ solídny rachot. To už bežal Kubo v čele stíhacej skupiny, za ním sa držal jeho břeclavský kolega, náš dobrý kamoš Roman Paulík, ale stíhal ich aj skvelý dorastenec z Uherského Hradišťa Tomáš Habarta. Kubo takto viedol druhú skupinku aj po kilometri, ktorý prebiehal za 2:40 min. Mimochodom čas 2:40,76 min je stále Kubov osobný rekord na kilometri, hoci je už takmer dva roky starý. Momentálne má Kubo asi na to, aby bežal aj 2:35 min, ale tých 2:40 bolo ozaj dosť svižných. Navyše to bol stále Kubo, ktorý ťahal stíhaciu skupinku a nemal nikoho, za koho by sa schoval. V poslednom kole sa snažil ešte mocne pridávať, ale tu už narážal na svoje „konštrukčné“ možnosti. Paulík ho na záverečnej rovinke predstihol, ale aspoň vyprovokoval Kopiara k najrýchlejšiemu možnému finišu. Momentálne ozaj Kubo zo seba vydal maximum a na rýchlejšiu záverečnú päťstovku, ako 1:22 sa nezmohol. Dosiahol výkon 4:02,09 min. Stále si však borec robí osobné rekordy, takže do budúcna nie je vylúčené, že sa mu podarí bežať aj pod 4 minúty. Už by sa patrilo, aby to nejaký ekipák dal, lebo to je taká hranica medzi lepšou a slabšou pätnástkou, ak už to berieme z prísnejšieho hľadiska. Kubo dobehol celkovo štvrtý, takže naši chalani zbierali medailové priečky. Nič to za to, ich časy nás nesklamali. Kubo je zatiaľ v tabuľkách v kategórii muži do 22 rokov na tretej priečke v disciplíne 1500 m.

O týždeň obaja pobežia národný program v rámci mítingu PTS v Šamoríne. Pravda, ešte ich musia organizátori vybrať, ale vzhľadom na to, že naši pretekári majú z prihlásených skôr lepšie, ako horšie časy, sme optimisti. Marek si dá oddych od prekážok a pokúsi sa v silnej slovenskej konkurencii útočiť na osobný rekord na 1500 m. Kubo si tak isto vyskúša zašpásovať s vlastným osobným rekordom z Vyškova na 5000 m 15:27 min. Tak im budeme držať silno palce.

/ekipa/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *