Matúš sa trhol proti starším súperom v Mikuláši

Plavecký Mikuláš (27. 7. 2019). Po minulej sobote, keď Kubo Kopiar a Miška Salayová šli otestovať svoje bežecké kvality na nultý ročník Behu okolo Unína, sa o niečo podobné pokúsili túto sobotu v Plaveckom Mikuláši prípravkár Matúš Bachratý a žiačka Timejka Morávková. Nebolo to zrovna výstavné, ale zase pozitíva by sa našli.

Pár dní pred začiatkom dráhových súťaží si naši dvaja ekipári otestovali svoju vytrvalosť na náročnom podujatí v Plaveckom Mikuláši. Matúš Bachratý toho stihol zatiaľ v lete natrénovať minimálne a behá tak skôr z čistého talentu. Timejka Morávková má za sebou dva týždne kondičnej prípravy, no bola týždeň aj na dovolenke, nuž sme boli zvedaví, čo z toho bude.

Matúš predviedol pomerne šedivý výkon v behu na 400 m. Polovica viedla do kopca, polovica z kopca. Náš chalan tradične vlažne vybehol a bolo zrejmé, že do tohto behu šiel s tým, že lepšie, ako druhé miesto z toho nebude. Nemal však veľa dôvodov na sebavedomie na kratšej trati. Veď aj na tréningoch tomu zatiaľ moc nedal, za mesiac júl bol dva razy chorý a týždeň na dovolenke. Azda aspoň v auguste zaberie Matúš rýchlostne, lebo je teda rozhodne čo zlepšovať. Nepomerne kvalitnejší výkon predviedol chalan v behu juniorov a dorastencov na 1800 m. Vedeli sme, že jemu dlhšia trať vyhovuje a v týchto vodách sa pohybuje so značne vyššou obratnosťou, ako na krátkych dištanciách. Uplatňuje tu svoj vytrvalostný talent a ukázalo sa opäť, že je o čo stáť. Dve kolá (jedno veľké, druhé malé) so sebou priniesli dva ťažké výbehy dedinou. Matúš sa zahryzol a skúšal sa držať staršej žiačky Aďky Vaškovej z Jablonice. Tá nás inak veľmi prekvapila, keď vyhrala aj beh starších žiačok a skvele sa prezentovala aj na trati dorasteniek. Matúš za ňou dobehol do cieľa so stratou sedemnásť sekúnd, najmä v kopcoch mal čo robiť. Ale jeho výkon 7:14 min je fajn. Vlani túto istú trať bežala Miška Salayová (toho času na dovolenke s rodičmi, preto neštartovala) za 7:07. V ten istý rok behala osemstovku za 2:21, 600 m za 1:40. Matúš sa pomaly blíži k jej výkonnosti, s jeho behom na 1800 m sme spokojní.

Podstatne slabšie to bolo s Timejkou, ktorá síce bojovala, ale ukázalo sa, že žiadna výstavná vytrvalkyňa z nej nie je. Jej výkon v stúpaní do kopca bol slabučký, bolo vidno, že sa necítila rozhodne komfortne. Ale ona nikdy nebola dobrá vrchárka. Pozitívom je, že časom 7:21 min zlepšila svoj minuloročný výkon (ten bol vtedy ozaj veľmi biedny – 7:55 min). V závere navyše ešte ponaháňala Matúša, svojho tréningového kolegu. Napriek tomu sme trochu rozladení, že o 4 roky mladší súper Timke nadelí sedem sekúnd. Ak platí, že Matúš sa musí výrazne zlepšiť na rýchlostnom poli, tak platí, že vytrvalosť je u Timejky ešte stále na veľmi nízkej úrovni.

V stredu nás čakajú dráhové preteky v Břeclavi a aj postupne sa bude ekipa naplno sústrediť na augustové a septembrové dráhové štarty.