Vnorovy ako test, o týždeň už naostro

Vnorovy (10. 8. 2019). Naši bežci tradične chodievajú na cestné preteky do Vnorov a tento rok nebol výnimkou. Pre dovolenku ľutovala, že sa nemôže zúčastniť Timea Morávková, ale zvyšok ekipy tu bol. Zaznamenali sme jedno prvé a jedno druhé miesto, výkony boli vcelku fajn a mimo súťaž si otestoval formu aj Kubo Kopiar.

Pepa Korvas, organizátor podujatia, nás vždy srdečne volá do Vnorov a je našim veľkým fanúšikom. Aj tento rok nám vyšiel on i jeho žena Alena v ústrety vo všetkom a tak nejestvuje dôvod, aby sme do Vnorov nechodili. Neodradí nás ani fakt, že v auguste už naši bežci opäť obúvajú tretry a ladia formu na dráhové behy. Detské behy, ako i JUNDOR a dospelácke súťaže v rámci Vnorovskej desítky, bývajú dobre obsadené. To nás láka.

Dá sa povedať, že sme obstáli, hoci, ako vždy, mohlo to byť aj lepšie. Jakub Kopiar štartoval iba „mimo súťaž“ v behu juniorov na 2,5 km. Test spočíval v dvojdňovej šokovej terapii 🙂 V piatok Kubo absolvoval na dráhe dva razy kilometer s pauzou iba jedna minúta a bežal ich nad očakávania (2:49 a 2:41). Vyzeral perfektne a bolo otázne, ako sa dokáže presadiť v kategórii silných juniorov vo Vnorovoch. Moc to teda nevyšlo… v podstate Kubo začal svižne, ale potom zhasol, dobehol vyšťavený a jeho výkon bol nepresvedčivý. Síce vravel, že pred behom necítil únavu z piatka, ale počas behu ho to dostihlo. Prvý kilometer za 2:50 ešte vyzeral vo Vnorovoch veľmi dobre, potom už to šlo dolu vodou. Podobný test nebudeme akiste skúšať pred dráhovými pretekmi, ale Vnorovy sme takto „obetovať“ mohli. Nechceli sme, aby Kubo bežal desiatku, keďže na dlhých tratiach účinkoval v prvej polke sezóny a to na úkor rýchlosti. Napriek slabému výkonu vo Vnorovoch a neuspokojivému času 7:44 min (Kubo tu už bežal v minulosti 7:36) sa dá konštatovať, že je momentálne náš ekipák v najlepšej míliarskej fazóne a ukáže to už o týždeň na mítingu v Zlíne, v behu na tisíc metrov. To už bude vyladenejší na osobný rekord.

Isto nejakú únavu cítila v sobotu aj žiačka Michaela Salayová, ktorá síce vyhrala s náskokom dvoch sekúnd beh žiačok na 900 m, no rezervy boli značné. Najmä záverečná pasáž v miernom stúpaní do cieľového oblúka zastihla Mišku v kŕči, nebola tam žiadna elegancia. V piatok tiež nezaháľala, v podstate sa dá povedať, že šla z plného tréningu a do toho sme dali ešte aj bazén, čo obvykle nedávame deň pred pretekmi. Hoci máme samozrejme Vnorovy radi, stále to nie je akcia, na ktorú by sme sa pripravovali nanajvýš zodpovedne. Je to test. Faktom je, že za uplynulé tri roky beh starších žiačok vyhralo vždy dievča z našej ekipy. Vlani to bola Timea Morávková, ktorá dosiahla čas 2:58 min, predvlani naša niekdajšia bežkyňa Zuzana Švejdová, ktorá vtedy zabehla dokonca 2:52 min. Miška sa vtesnala medzi ne a ovládla tento ročník časom 2:56. Podobne, ako Kubo, aj Miška beží o týždeň v Zlíne beh na tisíc metrov a to už budú preteky, na ktoré by mala ísť odpočinutejšia a vyladenejšia, ako teraz.

Skúsili sme otestovať aj nášho najmenšieho člena, respektíve najmladšieho (lebo telesná výška uňho nie je práve hendikep) Matúša Bachratého. V behu prípravkárov na 300 m mal najmä za úlohu zlepšiť svoje katastrofálne štarty. Pre vysoký počet prihlásených chalanov, rozdelili štartové pole organizátori (a veľmi múdro spravili) na beh ročníka 2008 a po nich na 2009. Okrem toho, že sa predišlo pádom a kolíziám, museli chlapci v prvom behu bežať tak svižne, aby ich mladší súperi v druhom behu nevyšachovali prípadne lepším časom. Matúš zaznamenal nepomerne lepšiu štartovú reakciu, ako dosiaľ. Žiaľ, chlapec vedľa neho neudržal nervy na uzde a vybehol ešte pred výstrelom. Ostatní spontánne reagovali, kým Matúš si nebol istý, či štartér nevráti pole chlapcov späť na štart. Ale takú situáciu sme na pretekoch Moravsko-slovenského pohára ešte nevideli. Štartér to obvykle „pustí“ s tým, že sú to decká a netreba z toho robiť drámu, ale Matúš na to teraz čiastočne doplatil. Po štarte sa ocitol opäť na chvíľu zavretý súpermi, ale aktívnym a bojovným behom sa z neho vymanil a už na otočke bol druhý. Pri spiatočnej ceste (150 m) využil mierne stúpanie a hnal sa za vedúcim Dominikom Šenkýřom z Moravskej Slavie Brno. Už ho nedobehol, Šenkýř dosiahol veľmi solídny čas 51 sekúnd, Matúš si udržal druhú priečku aj po nasledujúcom behu mladších chlapcov a čas 53 sekúnd sa dá považovať za uspokojivý. Vlani stačil tento výkon na celkové prvenstvo na vnorovskej trojstovke. O necelú polhodinu to skúsil náš chalan ešte v behu starších žiakov na 900 m, tu už však bola zreteľná únava z predošlého behu a Matúš dobehol len propagačne v slabšom čase 3:13 min.

Ako test to bolo dobré, nedalo sa asi čakať od našich bežcov nič prevratné vzhľadom na piatkový program. Ako sme písali, teraz už čaká trio Kopiar, Salayová a Morávková (čiastočne aj Matúš) štarty na dráhe, forma by mala stúpať. Tak dúfajme v krásny zvyšok súťažného leta.