Pozor! Vodná priekopa!

Malacky (4. 5. 2012). Že neviete ako sa volá momentálne najslávnejšia stípliarka na svete? Prezradím vám, že je to Američanka a navštevuje univerzitu v Brighame, v štáte Utah. Nenápadné dievča sa zrejme čochvíľa zaradí medzi najpopulárnejšie osobnosti dlhej prekážkovej dištancie. Nie však pre výkon, ale pre nehodu na prvej vodnej prekážke.

Katy Andrewsová v sobotu 28. apríla nastúpila do deväťčlenného finále v behu na 3 kilometre prekážok na pretekoch v utažskom Prove. Horúci vzduch doslova lákal do vody, ale spôsob, akým sa osviežila, bol mierne povedané, bizarný. Hrdinka príbehu sa po štarte utrhla a rozhodla sa sama nastoliť tempo, aké jej vyhovovalo. Na prvú vodnú prekážku (priekopa za prekážkou meria presne 3,66 m z každej strany) vbiehala, keď už mala za sebou úspešne prekonané tri tzv. pevné prekážky (bez vody). V jednej chvíli akoby zaváhala, zle si načasovala odraz a miesto výskoku na prekážku (vodná prekážka sa obvykle prekonáva výskokom a následným odrazom od brvna prekážky), resp. preskoku prekážky, stehnom vrazila do bariéry a následne vplyvom fyzikálnych vlastností po hlave zletela do vodnej priekopy. Vo vzduchu stihla predviesť neplánovaný, zato však efektný kotrmelec. Pád je zachytený na zázname z kamery, takže – posúďte sami:

Vtipný pád?

 

Portál www.playbook.com navyše vyrukoval i so sériou fotografií, ktoré možno nazvať kinogramom epického pádu americkej bežkyne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na nich je vidieť, že Katy sa po prvom otrase smeje a vydáva sa stíhať súperky, ktoré ju počas vodnej procedúry predstihli. Vydržalo jej to len dve ďalšie kolá, kým neodstúpila. Situácia, ktorú americké weby označujú za „funny tumble“ (veselý pád) v skutočnosti vôbec nie je taká vtipná. Dokladuje to aj výpočet zranení, ktoré Katy utŕžila – narazené a podliate stehno a krvácajúca tržná rana na hlave. Na steeplechase sa občas prihodia nepekné veci.

Až legendárny je hrôzostrašný náraz rakúskeho prekážkara Güntera Weidlingera, ktorému sa nepríjemnosť stala na pevnej prekážke za hlavnou rovinkou na MS v Osake v roku 2007.

Pád G. Weidlingera

No a na záver prikladám svoju vlastnú komickú epizódu z vlaňajších majstrovstiev Slovenska v Novom Meste nad Váhom, kde som plný sily a elánu preskočil prvú vodnú prekážku bez dotyku, ale vo vzduchu akoby som sa zľakol a porúčal sa do vodnej kade.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na záver výstraha – pozor, steeplechase bolí!

 

Jakub Valachovič