Anglické turné 5K

Nechajte sa zlákať na ostrovy v Atlantiku. Veľká Británia je atletická veľmoc, ktorá disponuje skvelými bežcami ako Farah, Radcliffová, Badley a spol. V Dorsete na atlantickom pobreží si už svoje renomé „vydupal“ Juraj Moravčík a platí tu za neoficiálnu vytrvalostnú hviezdu.

V Anglicku zotrvá ešte minimálne celé leto a keďže zmenil zamestnanie, môže sa takmer naplno oddávať atletickým tréningom. Veľká nevýhoda je, že v blízkom okolí je minimum dráhových pretekov, hoci oddielov je dosť. Ak by mal Morák ladiť formu na svoje obľúbené stredné trate, bez dráhovej previerky by v septembri na Slovensko prišiel ako huslista bez sláčika. Možno by sa mu s božou pomocou aj niečo podarilo zahrať, ale málokoho by to zaujalo. Tak sme sa rozhodli, že Jurajovou primárnou disciplínou na jeseň bude 5 kilometrov. Na túto disciplínu sa možno pripravovať aj bez dráhových previerok a päťka je v Dorsete natoľko atraktívna trať, že ju v rôznych podobách (kros, cesta, hory) možno absolvovať každý víkend. A tak to skúsime.

Juraj v týchto dňoch dostáva zaberačku. Tiahle pláže mu umožňujú prebiehať dlhé vzdialenosti na fantastickom povrchu. Kilometre pláží, ktoré sa dajú absolvovať i boso po pobreží a vo vode sú harmonickou súčasťou bežeckej driny. V blízkosti má Morák navyše niekoľko kopcov a prímestských parkov s kľukatými lesnými cestičkami, na ktorých teraz intenzívne mastí úseky. No a na záver treba spomenúť, že Morák nadviazal významné vzťahy s blízkymi atletickými klubmi AC Bournemouth, Poole AC a Poole Runners. Rupert Pepper, tréner a možno aj šéf posledne menovaného spolku teraz Morákovi pomáha ako sa dá. Je možné, že náš bežec, ktorý inak v Anglicku behá v službách Lytchett Manor Striders, bude súčasťou výpravy tohto klubu na rôznych dráhových akciách. Bola by to ďalšia pekná kapitola v malackej atletike, ak by atlét AC Malacky súťažil na dráhových mítingoch v anglických mestách.

Inak treba spomenúť, že Morák si okolo seba vybudoval obdivuhodný tím ľudí, ktorí ho podporujú ako sa dá. Náš bežec zmenil zamestnanie a z prevádzkového manažéra istej kaviarne v Poole vzal „za pár šupov“ prácu v omnoho bližšej štvrti Westbourne, kde predáva sendviče. S majiteľom stánku má dobré vzťahy a náš bežec môže upotrebiť niektoré potravinové doplnky do svojej výživy. Máme na mysli pravda zeleninu, ktorá hrá v jeho stravovaní asi 60 percent celého jedálnička. Majonézy a biele pečivo sú tabu. Kým predtým Malačan dochádzal do roboty každý deň na bicykli hore dole cez 20 kilometrov, teraz sa dostane do práce krížnou ulicou pešo za cca 15 minút. Má dostatok času na regeneráciu i dôkladnejší tréning.

Paul Clark, jeden z našich dobrých priateľov v Bournemouthe, ktorý mimochodom minulé leto navštívil aj Malacky, je v súčasnosti akýmsi neoficiálnym manažérom malackého bežca. Bežíš sám? Žiadny problém, Paul (ak má čas) vezme bicykel a funguje ako „zajac“. So stopkami v rukách kričí, kedy má Morák zabrať naplno a kedy zvoľniť. Všetko sa to deje na jednej z najrušnejších lokalít mesta, na plážovej promenáde, kde sa to len hemží turistami z celého sveta. Morák sa pre miestnych predavačov a čašníkov, ktorí obsluhujú svoje zariadenia na promenáde, stal už atrakciou. Na jeho uvoľnený beh, ktorým pred niekoľkými rokmi udivoval aj na Slovensku, sa turisti radi pozerajú. Paul je zároveň aj Jurajovým neoficiálnym šoférom.

Okrem toho treba spomenúť ďalšieho významného človeka, manažéra predajne s výživovými doplnkami pre športovcov. Ten nášmu bežcovi predáva potrebné doplnky s mamutími zľavami a ešte je možné, že Morák si  oblečie na preteky tričko s logom jeho prevádzky a bude tak mať výživové látky prakticky zadarmo. A dobré vzťahy upotrebí Juraj aj pri vstupe do regeneračnej linky v jednom z mestských hotelov. Niet nad dobrých sponzorov.

Nevyriešená ešte zostáva otázka trénovania na atletickom štadióne. Dráhy v Bournemouthe i Poole sú prístupné len za poplatok. Juraj ako bežec Lytchettu je v tomto prípade pre domácich nezaujímavý, ale možno jeho služby využijú väčšie kluby, za ktoré by mohol v rámci miestnych kôl hosťovať. V takom prípade by mal k dispozícii i tréningové priestory, hoci tými zostávajú v drvivej miere lesy a pláž.

Na Slovensku by sa mal Juraj objaviť začiatkom septembra a chcel by stihnúť ligové české preteky v Opave. Tam by mal zabehnúť svoje maximum na päť kilometrov a zvyšok jesene sa preorientovať na halovú sezónu, kde by sa zameral na 1500 metrov. O podobných plánoch je azda priskoro hovoriť. Nateraz sa príprava malackého bežca orientuje k populárnym 5K, ako Angličania označujú trať na 5 kilometrov. Na tzv. Bežeckom festivale v Poole s prehľadom zvíťazil v čase 16:07 min, keď posledných päťsto metrov pred cieľom zavelil k drvivému finišu.  Okrem suverénneho víťazstva si odniesol aj zaujímavú finančnú prémiu a poukážku na výber bežeckej obuvi. Škoda len slabšieho času, ktorý bol výsledkom taktického poňatia celých pretekov. „Mal som z toho veľmi dobrý pocit. Som rád, že som od začiatku mal pod kontrolou priebeh pretekov a v závere som si vychutnal jasné víťazstvo. Takto by to malo ísť stále a forma by mi mala stúpať,“ vravel Morák.

Jakub Valachovič