Majstrovstvá Slovenska a … nikto

Malacky (14. 6. 2012). Blíži sa vrchol pre malackých i ostatných záhoráckych atlétov a Malackej bežeckej ekipy sa to vôbec netýka. Na majstrovstvách Slovenska v atletike (16. a 17. júna) v Banskej Bystrici nebude štartovať žiadny náš člen. Dôvody sú rôzne, ale všetky len potvrdzujú fakt, že tohtoročná sezóna našim bežcom vôbec nevychádza…

Jakub Valachovič mal obhajovať minuloročné zlato nad prekážkami. Člen AC Malacky, ktorý v uplynulej sezóne dosiahol sympatický osobný rekord v disciplíne 3 kilometre steeplechase 9:13 min sa môže len prizerať, ako sa zvyšok Slovenska trápi a ledva behá pod 10 minút. Vlastne sa to podarilo zatiaľ len nášmu kamarátovi zo Stavbára Nitra Jánovi Döménymu, ktorý zabehol 9:52 min na mítingu v Nitre. Poznáme ho a vieme si domyslieť, že ani s týmto časom zrejme nie je spokojný. Čo potom ostatní stípliari, ktorí sa potkýnajú o prekážky, padajú do vodnej priekopy a ledva dobiehajú do cieľa? Vďakabohu aspoň za nich, inak by v tejto krásnej disciplíne pomaly nemal kto behať…

Dôvody, pre ktoré Jakub nebehá sú už chronicky známe, keďže niekoľkokrát sme ich na našej stránke spomenuli. Malačan má už od januára bolesti v nohe a až na jar sa zistilo, že vlastne trpí únavovou zlomeninou, ktorú treba riadne doliečiť.

Aby sa zachránila česť malackej, resp. záhoráckej atletiky nad prekážkami, rozhodol sa Jano Matúš, že namiesto tradičných stredných tratí presedlá na steeplechase. Na Slovensku by rozhodne nebol bez šancí, s prekážkami sa dokázal na niekoľkých tréningoch pekne zžiť, ale zase nachladol a cíti sa mizerne. Vraví, že aj tak by zrejme bojoval o to, dostať sa vôbec pod desať minút a s oslabeným organizmom to bude ešte ťažšie. Nehovoriac o tom, že počas skúškového obdobia ma Jano myseľ niekde inde, ako na atletickej dráhe. Tak aj Jano Matúš vypadol z hry o slovenský šampionát.

Juraj Moravčík, náš člen ktorý beháva v Anglicku, dostal odporúčanie, aby na šampionát na Slovensko necestoval, keďže mu chýbala poriadna dráhová previerka. Nevýhoda tohtoročných majstrovstiev tkvie aj v príliš skorom termíne, ktorý posunuli predstavitelia zväzu pre blížiace sa majstrovstvá Európy v Helsinkách. A tie sa zase konajú veľmi skoro pre blížiace sa OH v Londýne. Takže Morák má smolu, všetku prípravu teraz smeruje na jesenné preteky v Českej republike. Zrejme podobné plány bude mať aj Jano Matúš. Jakub Valachovič netrpezlivo čaká na výsledok vyšetrenia nohy, ktoré má na programe zajtra (piatok 15. júna) a ktoré ukáže, či môže náš bežec začať nohu zaťažovať aspoň ľahkým klusom.

Naše meno tak opäť budú zachraňovať len dorastenci Leo CimermanTibor Horváth, ktorí sa pobijú o čo najlepšie výsledky na majstrovstvách Slovenska dorastu v dňoch 23. a 24. júna.

–ekipa–