Správa o stave ekipy v letných mesiacoch

V horúcich letných dňoch pokračuje naša ekipa v atletickej činnosti v rovnakom tempe, ako v predošlých obdobiach.

Do nášho tímu sme zakomponovali mladšiu žiačku Veroniku Antálkovú, ktorá má behanie v krvi a je len otázkou času pri poctivosti vykonanej bežeckej práce, kedy začne zbierať ovocie driny. Pravda, v prípade Veroniky sa o tvrdej bežeckej drine nedá úplne hovoriť. Primárna je u nej rýchlosť, výbušnosť a technické parametre. Drvivá väčšina slovenských bežcov behá technicky zle, keďže u nás stále prevláda názor, že beh je len o nekonečných kilometroch a duševnom sebazaprení. Avšak atribúty behu už skúmajú aj vedci v laboratóriách a porovnávajú jednotlivé fragmenty bežeckej práce u rozličných atlétov. Tak napríklad hlavný rozdiel medzi čiernymi (alebo aby to nevyznievalo nejako zle, tak povedzme bežcami tmavej pleti) a belochmi tkvie v tom, že černosi dokážu bežať efektívnejšie, odkiaľ je len na skok k technike. Čím technickejšie a praktickejšie človek behá, tým viac sily mu zostáva na záverečný finiš. Pri pohľade na inak výkonných slovenských bežcov, ktorí okruhy na pretekoch mastia po pätách, nezdvíhajú kolená a ruky sú im na príťaž je jasné, že bežecký štýl u nás stále nie je na programe dňa. U mladých bežcoch až tak nezáleží na objemoch nabehaných kilometrov, ako na technike a rýchlosti. Ako spieva skupina Lucie – „kdy jindy, když ne teď?“

 Naša momentálne najväčšia „celebrita“ je Juraj Moravčík, ktorý sa v Anglicku infiltroval do atletického oddielu Poole Runners. Tamojšieho trénera Ruperta Peppera poznáme osobne a vieme, že na dráhe v Poole sa okolo neho preháňajú atléti všetkých vekových kategórií. Napríklad Morák spomínal, že na míliarskom mítingu v Exeteri videl 13 ročnú dievčinu z tohto klubu spraviť 1500 metrov za 5:03 min. Spoluprácou s Rupertom si Morák sľubuje viac účastí na pretekoch, ktoré potrebuje ako soľ. Keď pred mesiacom zabehol na tréningu 1500 metrov za 4:12 min, pre chorobu prišiel o dobrý výkon na pretekoch v Exeteri (len 4:27 min) sa ďalšia dráhová previerka núka v sobotu 14. júla. Morák by mal štartovať na osemstovke, ale záleží aj od rozpisu pretekov, či túto disciplínu zaradia. Momentálne sa Juraj zotavuje po silnom prechladnutí a azda sa v najbližších dňoch bude dostávať do formy.

Náš najlepší bežec minulej sezóny Jakub Valachovič dostal od lekárov povolenie začať pomaly klusať. Zatiaľ skúša zaťažovať nohu, ktorú si v zime zlomil (únavová fraktúra) len voľným behom naboso po futbalovom trávniku. A aj keď by najradšej už stupňoval tempo, umne behá tak, aby nič neprehnal. Po týždni klusania cítil Jakub svalovú horúčku v zadných stehenných svaloch, čo ho sklamalo. Na začiatok bežca „odrovná“ aj obyčajný klus, je to znak, že cesta k strateným métam bude tŕnitá. Ale na to sme pripravení.

Jano Matúš si pomaly dáva do poriadku všetky skúšky v škole, ale tréningové výpadky sú uňho viditeľné. Momentálne sa viac orientuje na blížiace sa triatlonové preteky, čo mu isto pomôže po kondičnej stránke. Podstatné však je, aby rozvíjal aj tak dôležitú rýchlosť, ktorá minulý rok bola achillovou pätou i v prípade Jakuba Valachoviča a celé leto sme pracovali na jej skvalitnení. Na jeseň by hádam mohol Jano vyskúšať niektoré dráhové preteky, ale zatiaľ je priskoro tvrdiť, akú disciplínu by si mal zvoliť.

Zatiaľ smutný je pohľad na našich dvoch dorastencov. Leo Cimerman sa z našich radov vylúčil sám, keď neprišiel na šampionát do Banskej Bystrice. Tibor Horváth síce na začiatku leta disponoval chuťou trénovať, ale zrejme už ho to prešlo a prerušil s nami komunikáciu. Ak to tak pôjde ďalej, bude aj on z kola von, lebo sa neoplatí trénovať s niekým, komu chýba chuť. To je totiž najdôležitejší faktor pre výkon. Vždy sa dá ešte behať na úrovni „pre zdravie“, ale kvôli tomu predsa neformujeme našu ekipu, ktorá má záujem dosahovať výsledky aj na súťažiach. Každý máme svoj určitý cieľ a ideme za ním. Bezcieľne trénovať to je ako variť polievku, mať všetky ingrediencie, ale chýba vám voda. Čo s takou polievkou? Čo s takými výkonmi? Čo s takým systémom? Tobôž, keď je u nás stále dosť ľudí, ktorí tú atletiku chcú robiť aspoň na akej-takej výkonnostnej úrovni…

Gabika Janíková je príkladnou pretekárkou, ktorá robí beh pre svoje potešenie, ale na pretekoch vždy bojuje za svoj cieľ. Tým je nielen zlepšovať osobné maximá, ale skúsiť opäť čo najlepšie obstáť v seriáli Grand Prix Záhoria medzi ženami nad 45 rokov. Gabika chodí poctivo trénovať, občas prežije aj sklamanie (ako napríklad na nedávnom Záhoráckom polmaratóne, keď pre totálne vyčerpanie súťaž nedokončila…), ale vždy sa znova otrasie a žije behom. Nebyť Gabiky, naša ekipa by stratila kus svojho know-how.

Milan Haba je po Jakubovi Valachovičovi ďalší tragéd skupiny. Začiatkom zimy prešiel určitou zdravotnou krízou a s príchodom jari sa vrátil do skvelej formy. Opäť si začal vylepšovať osobné rekordy. A potom prišli ďalšie zdravotné problémy a diagnóza znela – prietrž. Pre túto nepríjemnosť sa Arnold už vyše mesiaca nepostavil na štart pretekov a tento mesiac ho čaká operácia. Na jeseň by mal (rovnako ako Jakub) byť už fit a pripravený podávať výkony.

Špecifickou postavou ekipy je Julo Ožvold, ktorý beháva tak, ako mu práve dovolí čas. Aj tak však na pretekoch bojuje o popredné miesta a pri pohľade na stále mladého Jula (hoci mu „ťahá“ na štyridsať) je zrejmé, že stále môže podávať sympatické výkony. Keď mu podrastú deti, azda sa začne tomu behu opäť solídne venovať a dokazovať, kto je pán…

No a na záver Katka Hofírková, s ktorou je to akési neisté. Momentálne rieši hlavne vzdelanie a atletika u nej v súčasnosti hrá len okrajovú úlohu. Je to škoda, keďže Kačka je v ideálnom veku a stále by mohla mať perspektívu kvalitne behať. Katka, len čím skôr, veď škola sa dá robiť aj popri tréningoch.

Toľko súčasná situácia v Malackej bežeckej ekipe. Kedy sa opäť niekde predstavíme? Sobota 14. júla bude pretekový deň. V Novej Lhote sa uskutoční cestný beh na päť kilometrov a my priebežne rátame s tým, že by na štarte opäť mohli figurovať Gabika, Jano a azda Julo. V dorasteneckej kategórii by mala bežať Veronika. Na diaľku budeme držať palce Morákovi, aby sa mu darilo na dráhových pretekoch v Anglicku.

-ekipa-