Winchesterský test padne na 14. júla

Malacky (11. 7. 2012). Naša malacká spojka v Anglicku Juraj Moravčík sa počas tohto týždňa pripravuje na sobotňajší atletický míting vo Winchesteri. Po počiatočných úvahách o štarte na trati 800 metrov sme pristúpili radšej k dvom variantom na 400 metrov (jeden individuálny štart a jeden ako súčasť štafety), ktoré by mali ukázať, ako na tom Morák je.

Juraj Moravčík sa v poslednom období dostával do celkom sympatickej formy. Malačan žijúci v anglickom meste Bournemouth sa cítil počas úsekových tréningov ako ryba vo vode a jeho veľkú formu dokumentoval tréningový beh na 1500 metrov, ktorý dokázal zvládnuť za 4:12 min. Lenže jeden mieni a iný mení. Ten „iný“ bol vírus, ktorý na dva týždne odrovnal Moráka a donútil ho vypustiť behanie zo svojho denného harmonogramu. Posledné tréningy, zamerané najmä na rýchlosť však ukázali, že nie je všetkým dobrým dňom koniec. Rozprávame vo frázach, takže rovno k veci.

Na 14. júla sú vypísané preteky v meste Winchester, ktoré sa nachádza necelých 100 kilometrov od Bournemouthu a mali by sa na ňom zúčastniť poprední atléti z celého okolia. Po nevydarených pretekoch na 1500 metrov v Exeteri (4:27 min), ktoré bežal Morák chorý (!) a s  vo vysokými teplotami (!!) sme rátali s tým, že po vyzdravení by mohol nabehnúť do tréningov a vo Winchesteri bežať osemstovku. Zotavenie po chorobe však bolo také dlhé, že sme napokon ešte zvolili kratšiu verziu. Beh na 400 metrov bude dobrý ukazovateľ Jurajovej rýchlosti a v rámci bonusu ešte nastúpi za štafetu Poole Runners na 4 x 400 metrov. „Posledné tréningy sa mi išli super. Cítim sa rýchly a silný, beh je pre mňa až neuveriteľne lahodný. Nemôžem sa dočkať soboty, dúfam, že konečne budem súťažiť za normálnych okolností,“ korešpondoval Morák v našom každovečernom elektronickom rozhovore.

Na zajtra (štvrtok 12. júla) má pripravený generálny test rýchlosti v tretrách na štadióne v Bournemouthe. Do Winchesteru smeruje celá výprava atlétov Poole Runners, šéftréner Rupert Pepper dokonca vybavil autobus. Na pretekoch sa predstaví aj náš spoločný známy Richard Cooper, ktorý ešte pred pár rokmi robil vytrvalosť (pomerne neúspešne), ale prešiel na šprint (pomerne úspešne). Proste zrazu zistil, že je rýchly (!!)  a dnes je v Anglicku v top dvadsiatke najlepších veteránskych šprintérov (stovku má, a teraz prosím berte do úvahy, že ten čas je nepotvrdený, okolo 11,30). Je to zábavné, že šprintér sa celé roky mordoval na dlhých tratiach, aby zistil, čo mu ozaj sedí. A potvrdzuje sa fakt, že „rýchlikom“ proste behy na dlhé trate nesedia.

Winchester má 40 000 obyvateľov a známy je najmä vďaka stredovekým stavbám (katedrála, hrad…). My sme si pôvodne mysleli, že sa vo Winchesteri vyrábali zbrane (konotácia s puškou Winchestrovkou), ale až potom sme zistili, že tvorca pušky sa volal Winchester a preto ten názov… Moráka sme poprosili (úctivo), aby celé sobotňajšie preteky 14. júla zdokumentoval, porobil nejaké fotky a podelil sa s nami o zážitky. A pravda, aby zabehol dobré časy.

–ekipa–