Veroniky okúsili prvý tohtoročný diel Atletickej stredy

Malacky (12. 7. 2012). Včerajší podvečer v blízkom moravskom meste Břeclav patril atletike. Tradičné letné kontrolky radi využívajú viacerí atléti z AC Malacky, aby si spestrili udržiavaciu letnú sezónu pred záverečnými jesennými pretekmi. Na prvom kole sa zúčastnili dve Veroniky – Antálková (60 m a 300 m) a Hruščová (guľa).

Veronika Antálková bola v Břeclavi na štadióne prvý raz a tak sa zoznamovala s príjemným prostredím tunajšieho športového komplexu. Jediná chyba krásy je, že v Břeclavi teraz trénujú v rámci sústredenia futbalisti pražského klubu Bohemians. Tí hneď na začiatku dali ostentatívne najavo atlétom, aby sa pratali preč z trávniku, keď už ho majú zaplatený. Na druhú stranu treba férovo priznať, že oni sa poctivo vyhýbali dráhe a lopty lietali len na hracej ploche. Istá kvalita hry tam teda asi bude, hoci Bohemka vypadla pomerne beznádejne z najvyššej českej ligy. Otravné boli zároveň tradičné roje lietajúcich mravcov, ale aj tie sa držali najmä nad trávnatou plochou, čím škodili predovšetkým futbalistom.

Na dráhe okrem pravidelných účastníkov z Břeclavi alebo Kyjova obohatili atletický program bežci z Ománu, ktorí sú na Morave na tréningovo-súťažnej stáži a videli sme ich v akcii už v 3. kole ligy skupiny C v Hodoníne. Jeden z týchto pretekárov sa napríklad pokúšal zdolať tri kilometre v čase 8:20min. Nevyšlo mu to, vzdal na druhom kilometri. Ale poďme k našim.

Najmladšia členka našej bežeckej ekipy Veronika Antálková štartovala na šprintérskych tratiach. Na šesťdesiatke sme pôvodne pomýšľali, že by mohla útočiť na čas pod 9 sekúnd, ale časy, ktoré dosahovala na tréningoch dávali jasne znať, že od tejto méty je momentálne veľmi vzdialená. S Veronikou sa momentálne spája najmä tréning techniky, keďže tá je v atletike mimoriadne dôležitá. Tak sme sa dočkali toho, že šesťdesiatku Veronika bežala uvoľnene a technicky pekne, až sa zdalo, že kluše. A príliš ďaleko od pravdy sme neboli, čas okolo 9,40 sekundy (presné výsledky ešte nemáme) je mimoriadne pomalý. Na trojstovku nastupovala s bolesťami v triesle, čo nepridávalo na pohode našej mladšej žiačke. Prvých sto metrov bežala Veronika krásne a zdalo sa, že ovládne rozbeh, v ktorom okrem nej štartovali ešte dve pretekárky. Lenže v zákrute prišlo očakávané tuhnutie a naša atlétka preťala cieľový lúč fotobunky až niekde v čase okolo 53 sekúnd (jednu pretekárku zdolala). Pozitívom môže byť fakt, že Veronika spravila veľký skok v bežeckej technike. Časy na šprintérskych tratiach sa budú už len vylepšovať, ak bude Veronika tak poctivo trénovať, ako dosiaľ. Budúci týždeň je v Břeclavi opäť trojstovka a už veríme v lepší čas. Veroniku teraz čaká v sobotu beh na 1000 metrov v rámci cestných pretekov v Novej Lhote. Uvidíme, ako na tom bude naša atlétka po vytrvalostnej stránke.

Veronika Hruščová síce nepatrí do Malackej bežeckej ekipy, ale ako jedna z mála vrhačiek má rada behy a občas sa dokonca nechá zlákať od nás na preteky, čo obvykle trpko ľutuje. V Břeclavi sa však držala svojho remesla a tým je vrhanie alebo hádzanie atletického náčinia na pokiaľ možno najdlhšiu vzdialenosť. Sama Hruška sa aktívne venuje oštepu a toto leto zapojíme do jej prípravy intenzívnejšie aj disk. Disciplínu vrh guľou príliš nemá rada a je to vidieť po všetkých stránkach. V guliarskom kruhu často pôsobí dojmom „som tu za trest“ alebo „je to nutné zlo“. Pre vrhačov sa odporúča zapájať do svojho odvetvia aj ostatné vrhačské disciplíny a tento týždeň bola vypísaná guľa. Hruškine prvé pokusy boli na zaplakanie, vyzeralo to, že neprehodí ani 10 metrovú hranicu. Zlom prišiel v štvrtej sérii, keď jej náčinie dopadlo za hranicu 10,41 m, čo bol celkom slušný výkon. Hruška bola spokojná s tým, že si vrhla osobný rekord pod otvoreným nebom (v hale má 10,76 m). Disk už potom skúšala len tréningovo a niektoré pokusy z miesta vyzerali pekne. Treba vyzdvihnúť, že po väčšine jej odhodov disk ukážkovo „plával“ vzduchom, čo svedčí o správnom sklopení náčinia. Veľkým negatívom je, že Hruška hádže svoje pokusy príliš plytko, čo asi svedčí pre zmenu o tom, že do pokusu nezapojí aktívne nohy. V Břeclavi na ňu dohliada vrhačský tréner Ladislav Klim, ktorý brúsi s Malačankou najmä techniku. A výsledky sú vidieť, hoci prichádzajú, ako to tak vo vrhačských disciplínach býva, pomaly.

Ďalší diel Atletickej stredy je o týždeň 17. júla (paradoxne je to utorok a nie streda) a my sa možno do Břeclavi vypravíme v početnejšom obsadení.

–ekipa–