Jakub je už zdravý, v sobotu sa predstaví v Novej Lhote

Malacky (13. 7. 2012). Noha je zdravá, môžete ju postupne zaťažovať. Na túto správu čakal Jakub Valachovič tri mesiace, počas ktorých mal zakázané vykonávať jeho obľúbenú činnosť beh. Teraz už röntgen ukázal, že prasklina, resp. stresová fraktúra zmizla a noha je v poriadku.

„Počas tých troch mesiacov sa mi zmenil život. Pravidelný režim tréningov a pretekov dodával mojej duši harmóniu, psychickú pohodu. Mohol som síce vykonávať posilňovacie cvičenia, chodiť plávať, ale behať nie. Mal som pocit márnosti,“ vyznal sa Jakub po úspešnom vyšetrení na súkromnej chirurgickej klinike v Bratislave.

S ľahkým klusom začal malacký bežec ešte pred vyšetrením, presne podľa dohody s doktorom Marekom Vaňom, ktorý sám kedysi aktívne vykonával atletiku. Tohto lekára nám odporučili atléti zo Stavbára Nitra.  Jakubove prvé dni „v pokluse“ mali zvláštny účinok. „Konečne som cítil beh, konečne som sa dostal do toho, na čo som bol zvyknutý. Ale po dvoch dňoch obyčajného klusania som mal riadnu svalovicu. Nikdy by som si nemyslel, že je možné takto trpieť len po kluse,“ krútil hlavou Jakub. Postupne sme začali so zaťažovaním. Sprvu Jakub klusal len naboso po trávniku, potom skúsil obuť tenisky a vybehnúť aj do lesa. Bez problémov. Začali sme mierne stupňovať tempo opäť rovinkami naboso a zakončili hodinovým ľahkým klusom v kopcoch okolo Malých Karpát. Je skvelé, že noha sa zahojila a Jakub sa môže postupne vrátiť k obligátnym tréningom. „Včera som absolvoval v lese ľahký fartlek s občasným stupňovaním tempa. Bežalo sa mi tak dobre, ako snáď ešte nikdy. Akoby každý deň do mňa niekto nalieval litre energie a ja som bol po tých troch mesiacoch preplnený touto substanciou až na prasknutie. Teraz cítim, ako chce telo tú energiu čo najrýchlejšie premeniť na výkon, ale musím dávať pozor.“ Jakub by skutočne nemal nič urýchliť. Po troch mesiacoch bez behania je síce odpočinutý, ale telo treba na tréningovú záťaž pripravovať postupne. Veľké plus je, že bolesti v nohe sú minulosťou a Jakub nestratil nič zo svojej predchádzajúcej techniky.

V najbližších dňoch bude tréning najmä o striedaní ľahších a svižnejších temp. V sobotu 14. júla dostal Jakub povolenie nastúpiť aj na preteky v Novej Lhote na päť kilometrov. „Doktor mi dôrazne kládol na srdce, aby som nešiel na doraz, ale len ľahko a na pocity. Týmto sa aj budem riadiť. Avšak aj dnešný tréning som šiel celkom svižne a pritom ľahučko. Takže by to mohlo byť zaujímavé,“ vraví Jakub. „Mnoho stálych účastníkov Moravsko-slovenského bežeckého pohára sa ma opakovane pýtalo, kedy už začnem behať. Neraz som na ich otázky odpovedal podráždene, nebavilo ma dookola opakovať to isté neviem. Sám som bol z toho frustrovaný. Teraz konečne vybehnem a ľahšie budem hľadať odpovede na otázky.“

O cieľoch na zvyšok sezóny je ťažké špekulovať. Hlavný cieľ pravda zostáva, aby si Jakub nerozumnosťou opäť neobnovil zranenie. Podľa toho, ako bude znášať tréningovú záťaž uvidíme, na aké preteky by sa Jakub mohol na jeseň pripraviť. „Bol som pripravený na to, že opäť začnem z hlbokej nuly“. Teraz sa ukazuje, že vytrvalosť z poctivej zimnej prípravy sa nestratila a Jakub sa cíti pri behu výborne. Ak to takto pôjde ďalej, nie sú vylúčené ešte ani dráhové štarty na jeseň. Ale o tom je skoro hovoriť.

V sobotu sa v Novej Lhote konečne predstaví širšia časť Malackej bežeckej ekipy. V behu na päť kilometrov bude štartovať okrem Jakuba aj Jano MatúšJulo Ožvold. Štart potvrdila aj Gabika Janíková, ktorá potrebuje body do hodnotenia Grand Prix Záhoria. Žiaľ, aby to všetko nebolo také ideálne, zo sobotňajšieho programu nám vypadla Veronika Antálková, ktorú sklátili teploty a musí sa vyliečiť.

–ekipa–