Jana čaká premiéra na steeplechase

Malacky (31. 8. 2012). Prvý septembrový deň očakáva slovenská atletický verejnosť národný šampionát družstiev v Nitre. Najlepšie tímy Slovenska, ktoré sa dostali do celoslovenského finále z dlhodobej súťaže mítingov Grand Prix Slovakia, si to rozdajú o majstrovské tituly. Z našej bežeckej skupiny sa do bojov zapojí Jano Matúš, ktorý oblečie na disciplínu 3 kilometre steeplechase dres Slávie STU Bratislava.

 

Jano Matúš kalkuluje prakticky v celej druhej polovici sezóny s možnosťou uplatniť sa na najdlhšom prekážkovom behu. Disciplína, ktorú minulý rok ovládol na Slovensku náš bežec Jakub Valachovič (AC Malacky) patrí k najmenej obsadeným v našej krajine. Jano absolvoval v poslednom čase mnoho intervalových tréningov a tiež nabehal kilometre na dráhe s prekážkami. „Nemôžem tvrdiť, že by som bol ideálne pripravený. Mám veľké tréningové výpadky a tak nemám pred sobotou veľké oči. Cieľ je pokoriť desať minút,“ skromne tvrdil Jano na včerajšom tréningu v našom pieskovom rezorte v lesoch pri Plaveckom Štvrtku.

Bezpochyby by Janovi (AK Junior Holíč) mohla zlomiť väz nevybrúsená technika prechodu cez prekážku (najmä tá vodná je sviňa, ak ju nemá bežec natrénovanú…) a rýchlosť. V stípli je dôležitá aj psychická odolnosť a túžba udržať tempo od začiatku do konca. Bežci s nedostatočnou prekážkovou technikou majú väčšinou v druhej polovici pretekov problémy. My dúfame, že Jano sa s touto výzvou popasuje ako sa patrí. Slovenské tímy zvyknú na túto disciplínu na šampionátoch družstiev nasadzovať to „čo majú práve k dispozícii“. Takže ak by Jano dokázal atakovať desať minút, isto by patril k tým lepším, ktorých v sobotu na prekážkach možno vidieť. Pripomeňme, že tento rok pokoril desať minút na steeplechase len jeden muž – Jano Dömény z Nitry. A to je žalostné konštatovanie.

Janovi Matúšovi budeme prirodzene držať palce. S prekážkami už má aké také skúsenosti, ešte ako žiak absolvoval beh na 1500 metrov s prekážkami. Navyše Jano má bojovného ducha a to na takejto trati nie je rozhodne na zahodenie.

 

-ekipa-