Opäť sme prepisovali Novú Lhotu

 

Opäť sme prepisovali Novú Lhotu

Nová Lhota (9. 7. 2016). V malebnej dedinke v prihraničnej oblasti Bielych Karpát je náš ekipár Jakub Valachovič pomerne známa osoba. Minimálne jedenkrát v roku, počas letných pretekov Novolhotská päťka, tu bojuje s traťovým maximom. V sobotu 9. júla ho opäť o niečo posunul nižšie. Výborne bežala aj naša žiačka Zuzka Švejdová.

Jakub, vacenovice 20164Tretí raz sa stal náš mužský bežec Jakub Valachovič víťazom pretekov v Novej Lhote. Tretí raz si s víťazstvom mohol povedať, že prekonal aj traťový rekord na tomto, stále mladom podujatí (siedmy ročník). Prvý raz v roku 2011 tu bežal 16:21 min, o dva roky nato 16:15 a teraz po dvojročnej odmlke sa mu podarilo zabehnúť čas 16:08 min. Opäť bol na to náš pretekár sám, prakticky od začiatku sa pasoval s chronometrom na vlastnú päsť, hoci freneticky podporovaný domácim publikom. Jakub prežíva pekné obdobie – v poslednom čase víťazí na pretekoch, poľahky vyhral titul slovenského šampióna na stípli. Momentálne naplno pracuje na svojej fyzičke a tak bol pred pretekmi v Novej Lhote unavený a nebolo vôbec isté, či bude schopný atakovať traťové maximum. Medzičasy mu však k tomu dávali nádej. Po treťom kole hlásili rozhodcovi medzičas 12:04, takže bolo isto v silách Malačana, aby skompletizoval svoj tretí rekordný zápis. Podarilo sa, Jakub sa vybičoval k silnému finišu a posledný 1200 metrový okruh zbehol v identickom čase, ako tretie kolo a v cieli mu stopli 16:08 min. Možno, ak by bol náš pretekár odpočinutý, mohol by skúšať aj pod 16, ale prím hrajú dráhové preteky, ktoré na Jakuba čakajú v lete a v septembri. Jeho rekordný beh v kopcovitom profile Novej Lhoty je však veľmi nádejný a Jakuba by mohla čakať skvelá druhá polovica súťažného roka 2016.

Zuzka, Lhota 2016Super výkon na dorasteneckom kilometri predviedla staršia žiačka Zuzana Švejdová, ktorá sa celý čas prezentovala suverénnym behom a jej beh zniesol prísne technické kritériá. Zuzka čoskoro odbehla všetkým, hoc aj starším dievčatám a v celkovom poradí dobehla za triom najrýchlejších dorastencov, trinásť sekúnd za Petrom Orgoňom z Holíča. Tých pár týždňov poctivej kondičnej prípravy je u Zuzky už ozaj poznať, aj ona je, chuderka unavená, ale vidno, že na pretekoch sa dokáže vyšpičkovať. Jej výkon 3:46 min v tomto kopcovitom teréne je vynikajúci. Dali sme si tú námahu (nebolo to zase až také ťažké) a prelustrovali sme nedlhú históriu výsledkov dorasteniek a junioriek na tejto trati od počiatku konania sa pretekov v Novej Lhote. No a zistili sme, čo sme očakávali. Tak rýchlo, ako v sobotu Zuzka, tu žiadna iná baba ešte nebežala a to je slušná vizitka našej talentovanej staršej žiačky. Máme veľkú radosť, Zuzka teda neoficiálne tiež drží traťový rekord v dorasteneckej kategórii. O dva týždne beží kilometer v Břeclavi na dráhe a tam by to mal byť veľký útok na nové osobné maximum.

Kubo, Lhota2016Najviac sa únava podpísala na Jakubovi Kopiarovi, dorastencovi AC Malacky. Ten sa od začiatku na kilometrovej trati naťahoval s Kyjovčanom Janom Karafiátom, ale vyzeral zrelý na uterák. Jeho beh bol presne taký, ako Kubo v momentálnej situácii – tuhý, neforemný, unavený… Kubo je typ, ktorý na tréningu nič neodflákne a tak býva v období naberania kondície zničený. Ešte týždeň musí náš dorastenec vydržať, čaká ho týždňové sústredenie s Jakubom Valachovičom v Liptovskom Jáne a potom sa začne ladiť. Kubo sa v sobotu držal s Karafiátom, ale v druhom kole už bolo vidno, že na svojho súpera stačiť nebude. Navyše prudký finiš z kopca nie je pre Kuba rozhodne nič príjemné, náš bežec povedal, že nerád sa naháňa dolu kopcom a tak včera záver vypustil a dobehol si iba po druhé miesto v čase 3:20 min. Nevadí, aj tak sme radi, že sa všetci naši traja ekipáci umiestnili na stupňoch.

/ekipa/