Ekipácke zblo dokončuje dráhovú sezónu…

Nové Zámky (1. 9. 2018). Rozbehla sa druhá polovica dráhovej sezóny, no týka sa iba skromnej časti našich ekipárov. Aktuálne sa dá dokonca povedať, že už len jediná, Miška Salayová, zostala ako naša nádej na dráhové preteky. Ostatných skvárili rôzne problémy a sezóna sa pre nich predčasne skončila.

Napriek tomu, že sa až piatim ekipárom podarilo vybojovať v prvej polovici sezóny aspoň jednu zlatú medailu, nedá sa o tejto sezóne hovoriť, ako o mimoriadne vydarenej. Taký Jakub Kopiar dosiahol síce na tri majstrovské tituly, ale dosiahnutými časmi zaostal výrazne za očakávaniami. Zuzka Švejdová síce vyhrala zlatú medailu, ale iba na veľmi slabom juniorskom stípli a v celej sezóne sa neuveriteľne trápi. Príčinou je astma, ktorú sa zatiaľ len veľmi sťažka darí liečiť. Zatiaľ je to skôr len prianie, ako realita, aby sa Zuzke začalo lepšie dýchať. Marek Ondrovič mal žiaľ v auguste náročný program, keď denne robil trénera v tenisovom tábore a na nejaké poriadne trénovanie mu nezostalo dostatok síl. Z toho dôvodu aj na pretekoch de facto nič nezbehol a nemalo význam ďalej pokračovať v mizérii. A keďže podobné to bude mať aj ďalšie roky, je zrejmé, že atletika bude preňho iba hobby záležitosť a nemôže očakávať, že by v nej do budúcna mohol dosiahnuť nejaký zásadný výsledok (účasť na ME alebo MS). Nič to – v našej ekipe trénujú predovšetkým bežci, ktorí nemôžu do budúcna počítať s tým, že by robili atletiku profesionálne, takže Marek nebude ani prvý, ani posledný. Mužský bežec Jakub Valachovič sa po lete cíti veľmi unavený a na pretekoch je to vidno. Behá oproti máju neuveriteľne slabé časy a už sa nemôže dočkať, až sa skončí sezóna. Preňho sa končí zajtra, slovenským šampionátom družstiev. Všetci títo členovia sa už pustili do prípravy na budúcoročnú sezónu, Jakub Valachovič, Kubo Kopiar a Zuzka Švejdová navyše vynechajú aj halové súťaže a budú aj v zime pracovať na kondícii. Marek nemohol pre opakované problémy so zadnými stehennými svalmi prakticky celý rok robiť poriadne rýchlosť a v hale budú preňho práve rýchlostné veci kľúčové.

Na to, aby sme nejako „dobačovali“ túto sezónu, nám zostali žiačky. Žiaľ, Timea Morávková už tretí týždeň bojuje s natiahnutým stehenným svalom, čo samozrejme výrazne komplikuje akýkoľvek tréning rýchlosti. Na druhú stranu je super, že jej výrazne vystúpila vytrvalosť, na ktorej pracovala nielen v prípravnom období, ale aj v júli. Je evidentné, že práve tento júlový prechod, ju výrazne zabrzdil, lebo v auguste sa k svojim osobným maximám na krátkych tratiach ani nepriblížila. Pri jednom z rýchlostných tréningov si natiahla sval. Možno sa dá považovať za chybu, vypustiť v júli rýchlosť, nahradiť ho vytrvalosťou a potom v auguste sa opäť do rýchlosti vracať, navyše sa pri tom zraniť. Lenže Timejkina vytrvalosť bola ozaj biedna a fakt, že ešte stále nebola schopná zbehnúť osemstovku pod 2:30 min, je zarážajúci. Boľavý sval ju limitoval aj včera v rozcvičke, tak sme jej tréning rovno stopli a povedali Timke, že do stredy má mať úplné voľno (ani klusať). Škoda, nebyť toho, zrejme mohla ešte pomýšľať na nejaké zaujímavé výsledky. Takto je pravdepodobné, že v stredu bude začínať od nuly, keďže ona je typ pretekárky, ktorá ak na pár dní vypadne z rytmu, tak sa späť dostáva ťažko. Takže je otázne, či Timka vôbec pobeží majstrovstvá Slovenska. Pokiaľ ju noha ešte bude bolieť alebo bude výkonnostne na tom zle, rovno sa vrhne do prípravného obdobia a dráhová jeseň sa pre ňu skončí.

Naopak, do svoje top formy z mája a júna sa dostáva Miška Salayová, ktorá prežíva asi najlepšiu sezónu zo všetkých ekipákov a jediná vyzerá ozaj perspektívne. Dnes v Nových Zámkoch mala útočiť na svoje maximá, no podarilo sa to len pri jednom z troch štartov. V behu na sto metrov prekážok síce jasne vyhrala svoj rozbeh, ale aj opticky bolo vidno, že beží pomaly. Najmä na prvej päťdesiatke letela príliš dlho nad prekážkami a to ju prirodzene veľmi brzdilo. Výsledný čas 17,05 s je sklamanie, hoci esteticky bežala stovku veľmi dobre. Už v máji sme tvrdili, že na jeseň nepobeží svoje hlavné disciplíny – stredné trate, ale bude sa sústrediť na rýchlosť. Stovka prekážok a najmä šesťdesiatka dali jasný dôkaz, že to je veľmi potrebné. Na najkratšej trati (60 m) Miška zbehla iba šedivý a slabý čas – 8.97 s jej prisúdil iba 15. miesto. Na krátkom šprinte musí Miška bezpodmienečne zapracovať, ale veríme, že má už teraz na viac. Na tréningu behá päťdesiatky ručne zhruba, ako v máji, takže sa dá hovoriť skôr o nevydarenom behu na pretekoch, ako celkovo zlej forme. Naopak, dobrú formu prezentovala Miška v behu na 300 m, kde KONEČNE po dlhom čase bežala aj solídny čas. Už sa pokúšala o dobré časy na trojstovke viackrát, no vždy bola skôr hlava, než telo, proti. Teraz vybehla nebojácne a dvojstovku prebiehala rýchlo, zhruba okolo 28 sekúnd. Na záverečnej stovke už jej výrazne tvrdli nohy, ale predsa dokázala s maximálnym nasadením dobehnúť do cieľa v novom osobnom maxime 44,55 s. Starý osobný rekord z Trnavy 44,79 s pokorila o 24 stotín. Treba tiež férovo priznať, že za horšími časmi na 60 a 100 m prekážok mohlo aj typické meškanie časového harmonogramu a Miškina ľahkovážnosť, keď nedodržala pokyny a miesto toho, aby sa obula do tretier a vyzliekla si dlhé nohavice až pri začiatku súťaže chlapcov, riadila sa proklamovaným harmonogramom. Celkovo baby dnes občas vyzerali, ako by boli prvý raz na pretekoch a preto je dobré na preteky chodiť, lebo skúsenosti sú na nezaplatenie. My sme síce dnes niekoľkokrát akcentovali, že už na slovenské ligové kolá chodiť nebudeme, lebo je to vždy a všade totálny bordel, ale možno to ešte zvážime. Každopádne máme blízko súťaže na Morave, kde takmer vždy všetko funguje ako má.

Druhá baba v dnešnom programe bola najmladšia členka ekipy Laura Holická. Tá v lete trénovala iba občas, čo je zrejme v poriadku, keďže je iba prvý rok najmladšou žiačkou, ročník 2008. Ak sa lepší, tak sa to dá pripočítať skôr prirodzenému progresu, na ktorý má tréning iba určitý vplyv. Laurinke taktiež dnes preteky nevyšli úplne ideálne a skôr to bola pre ňu škola.

V behu na 60 m zaznamenala veľmi, ale veľmi pomalú štartovú reakciu. Program už dosť meškal a tak sa štartér snažil nedržať deti v blokoch dlho. Po povele pozor sa okamžite strieľalo a Laura nevybehla. Akoby ju ten okamžitý výstrel prekvapil. Nám sa zdalo, že tam trčala aspoň sekundu, ale v skutočnosti to bolo isto kratšie. Dobehla vo svojom behu posledná, celkovo skončila ôsma spomedzi 25 dievčat. To nie je také zlé, nevraviac o tom, že napriek evidentne najhoršiemu štartu v živote zbehla len o šesť stotín sekundy slabší čas, ako má hodnotu osobného maxima (dnes 9,72 s). Takže, keby, keby…

 

Potom nejako podobne poňala súťaž v skoku do diaľky. V prvom rade sa zabudla ísť prezentovať, ale tu bola chyba aj na našej strane. Našťastie, ochotná vrchníčka disciplíny Laurinku nevyhodila zo sektora, ale dovolila jej skákať (aj s ohľadom na to, že Laura paralelne bola na prezentácii behu na 60 m a nevšimla si, že začína aj skok do diaľky…). A skákala Laurinka veľmi pekne, ale žiaľ, nedostala sa ani raz na dosku. Napriek tomu, že si posúvala rozbeh. Bude to asi opäť len mlátenie prázdnej slamy, ale najmladšie žiačky proste nemajú skákať z dosky, ale z miesta odrazu. Na toto sa na Slovensku kašle… (a ešte na ďalších X iných vecí). Ale to je fuk – Laurinka si aj tak vylepšila osobné maximum 336 cm z Trnavy, keď v troch pokusoch dosiahla takéto výkony: 334, 344 a 322 cm. Plus s nedošľapom si môžeme pripočítať ku každému pokusu zhruba dvadsať čísiel a reálne tak Laura skáče okolo 360 – 370 cm. A to nie je zlé. V diaľke obsadila deviatu priečku z 20 dievčat.

V behu na 600 m tiež nevyužila Laurinka svoj potenciál naplno. Pravda, organizátori ju zaradili do slabšieho behu, lebo nemala na konte zbehnutý výkon (síce už bežala na okresnom kole v Malackách 2:09,75 – ten však nešiel do tabuliek). Bola to škoda, lebo jej veľké súperky zviedli pekný súboj v prvom behu, kde dve pretekárky bežali časy 1:59 min a napríklad Laurinkina súperka z Jablonice Tamara Svatíková 2:01 min. Túto babu Laura na pretekoch Záhoráckeho detského bežeckého pohára už po sebe niekoľkokrát zdolala (s prehľadom by sa dalo povedať), ale dnes predviedla vo svojom behu ustráchaný výkon. Nechala si ujsť Brezovčanku Vanesu Vetríkovú a márne ju potom stíhala vo finiši (Vetríková 2:06, Holická 2:08). Ten finiš bol vlastne jediný pozitívny prvok. Medzi našimi babami a Jabloničankami panuje okrem kamarátstva aj určitá rivalita, tak si rypneme. Predovšetkým Timejka a Laurinka na cestných pretekoch, kde prakticky o nič nejde, iba o body do nepodstatného ZDBP, svoje súperky z Jablonice porážajú, ale keď prídu na dráhové preteky, tak behajú slabšie časy, ako ony. A atletika – to sú najmä dráhové preteky. Takže kto sa na nich dokáže vybičovať k lepším výkonom, je logicky aj lepší atlét. Laurinka si pripísala nový osobný rekord na 600 m, ale z nášho pohľadu má isto na čas aj pod dve minúty. V halovej sezóne to bude už konkrétny cieľ 🙂 Trochu to pozitívne ovlažíme štatistikou, Laura obsadila na 600 m celkovo siedme miesto , ale bola jasne prvá spomedzi dievčat 2008. S časom 2:08,88 min jej patrí v tabuľkách druhé miesto z 2008čiek, takže budúci rok to môže byť ešte oveľa zaujímavejšie.

Budúci týždeň budú naši ekipáci účinkovať rovno na troch miestach. Zuzka Švejdová bude mať v Holíči beh žien na 8895 m (ani meter navyše…), lebo pri svojej biednej forme môže teraz maximálne tak naháňať kondičku na dlhých behoch. Laurinka Holická pobeží svoju kategóriu v Holíči a čaká ju trať 450 m. Jakub Kopiar a Marek Ondrovič sa zúčastnia majstrovstiev Slovenska v cestnom behu na desať kilometrov v rámci nočného behu v Bratislave. Pôvodne mal bežať iba Kubo a Marek mal ešte naplno rezať preteky na dráhe, ale keďže sme písali o tom, ako trénoval v lete, tak môže ísť pokojne aj cestnú desiatku, ktorá koreluje s jeho prípravným obdobím. Chlapci to pôjdu z plného tréningu, takže bude zaujímavé sledovať, ako si poradia s juniorskou konkurenciou.

Mišku Salayovú čaká ešte v septembri slovenský šampionát v päťboji mladších žiačok. Budúcu sobotu si ho vyskúša v rámci majstrovstiev Bratislavy na Mladej Garde. Na tých istých pretekoch by mala absolvovať svoju generálku pred slovenským žiackym šampionátom aj Timea Morávková. Nad jej štartom však visí hneď niekoľko otáznikov a tak nie je vylúčené, že napokon aj ona pôjde do Holíča.

/ekipa/