Milý zväz

V Malackách 16. decembra 2018

Milý zväz

Mám z tohto všetkého akýsi zvláštny pocit. Mám pocit, že si myslíš, že tu všetkým šéfuješ. Všetkým, ktorí robia atletiku. Ľuďom, ktorí chodia obvykle do práce a snažia sa zariadiť si harmonogram tak, aby mohli trénovať seba alebo druhých. Do tohto športu, ktorí ľúbia z celého srdca, vrážajú svoj čas, energiu a svoje financie. Lebo ich tento šport baví a chcú niečo dosiahnuť. Ja detto, je normálne, že aby som získal, musím aj veľa dať. Občas idem nad rámec svojej vlastnej tréningovej skupiny a navrhnem riešenie, ktoré by (podľa mojej mienky) malo priniesť kvalitnejší systém práce aj iným. Hoci trpím prirodzenou nadutosťou, nepovažujem svoj návrh za spásu z neba. Ale keď už ten návrh dám, mal by si byť vďačný. To, či sa ním budeš zaoberať, je iná vec. Ja som niečo spravil a s tvojím dovolením (alebo aj bez neho), fakt, že som dal do pľacu svoju víziu, ma oprávňuje kritizovať ťa. Milý zväz, si tu na to, aby sme ťa všetci ostatní kritizovali. Zvykaj si na to!

Ak očakávam, že budem za svoju nezištnú pomoc pochválený, som samozrejme naivný. V našom Slovenskom atletickom zväze bude na človeka, ktorý predkladá návrh nazerané prísnou optikou. Máš návrh? Sem s ním, ale tvoja práca musí mať určitý formát, dokonca dostaneš pokyny, ako máš postupovať. Už si presne nepamätám na ten manuál, ale viem, že si chcel od radových trénerov, ktorí mnohí možno v živote nepísali ani len seminárnu prácu, aby dodržiavali riadkovanie 1,5. A neviem, či snáď nechceš ešte aj to, aby sme dávali poznámky pod čiaru, písali extrakt v angličtine a robili z obyčajných návrhov  seminárky. Robíš si srandu? Kto ti to bude robiť? Nie si v škole… Ty buď rád, že nejaký návrh dostaneš. Na návrhy a zlepšováky si tu podľa môjho názoru ty. Ty zamestnávaš ľudí, ktorí majú premýšľať koncepčne. No… aspoň by teda mali.

Pred odbornými zasadaniami nezabudneš pripomenúť, že dáš priestor oponentom, ale blahosklonne im odkážeš, že vyžaduješ iba odborné postrehy, žiadne pocity. Ty, ktorý tých odborných postrehov dávaš trénerom asi „najviac“. A keď ten chudák nepríde na zasadanie sekcie, tak mu prostredníctvom článku odkážeš, že „Žiaľ, opäť môžem len konštatovať, že tí, ktorí volajú po systéme, sú obyčajne najnesystémovejší a svoje názory prezentujú len na fórach, ktoré na to nie sú určené. N odborných debatách pravidelne absentujú.“ Toľko neupravená citácia z tlačovej správy.

Ako isto vieš, pred rokom som napísal projekt (na riadkovanie 1,5 som sa samozrejme vykašľal…), venoval som mu istý čas a úprimnú snahu. Chcel som skúsiť navrhnúť niečo aj pre druhých trénerov a to bez toho, že by som mal pocit, že všetci bežeckí tréneri sú banda neschopných diletantov (o mnohých si to pritom myslím). Nechcel som zmeniť systém, ale predstaviť jednu z možností. Je dosť možné, že sa mýlim a že môj návrh nie je dobrý. Ale urobil som ho. Mohol som sa samozrejme aj naďalej venovať iba mojej bežeckej skupine a na ostatné sa vieš čo…

Na zasadnutí bežeckej sekcie som chýbal. Dostal som pozvánku, ale neplánoval som ísť. Keď mi Paľo Kováč osobne telefonoval a vravel mi, že by sme mohli rozobrať aj môj návrh, chcel som ísť. V mojom zamestnaní je však ťažké brať si náhradné voľno alebo dovolenky. Ja pracujem celoročne, je to skvelá robota, mám celé dni pre seba, ale prevádzka zariadenia, kde robím, ide obvykle nonstop – cez sviatky, cez letné prázdniny, cez víkendy. To je fuk. Vieš, dovolenky si beriem len vtedy, keď to považujem za veľmi dôležité. To znamená, ak sa to týka rodinných záležitostí, sústredení alebo dôležitých pretekov v zahraničí. Môj systémový návrh nie je pre mňa až tak dôležitý. Ak je dôležitý pre teba, očakávam, že mi to dáš najavo a nie, že ma vyzveš, aby som sa dostavil. Ty ma slušne poprosíš, aby som svoj zadok zdvihol a preniesol ho o pár sto kilometrov do Bystrice. Ľudia , ktorí pracujú v tvojom mene a ktorí sú kompetentní sa s mojimi návrhmi zaoberať, nech sa nimi zaoberajú a nech si vyberú z toho, čo sa im pozdáva. Je to ich práca. My ostatní máme svoje povinnosti a nie sme povinní skákať podľa toho, ako vrchnosť velí. Z tohto článku mám pocit, ako keby profesor verejne „zvozil“ celý ročník. Má to jeden háčik, my nie sme v škole a nie sme povinní si nechať skákať po hlave. Ak chceš mentorovať, mentoruj, ale nečakaj, že budeš dostávať návrhy na zlepšenia. A tým pádom nečakaj na systém. Spoliehaj sa na náhodu, ako dosiaľ.

Ak chceš niekoho do reprezentácie, v prvom rade slušne popros a pýtaj sa o milostivé dovolenie toho trénera, ktorého o niečo žiadaš. Lebo ty nemáš na progrese toho atléta žiadnu zásluhu. Milý zväz, je na tebe, či miesto kvalitnej práce budeš robiť prácu sociálnu. Či miesto systematickej skladby tréningov pre mládež v jednotlivých sekciách budeš chcieť vyhovieť všetkým a všade. Či miesto závažných rozhodnutí, ktoré nebudú všetkým po chuti (lebo tréneri sú u nás mnohokrát presnou kópiou ľudí vo vedení zväzu), budeš rozdávať sociálne balíčky Zväzovej prípravy mládeže. A či tých pár eur ročne ešte využiješ, ako nástroj nátlaku, že aj tú almužnu skrátiš tým trénerom, ktorí sa ti na tvoje zasadanie sekcií môžu vykašľať. Ja som tento sociálny balíček obratom vrátil, nestojím oň. Radšej ťa budem ďalej kritizovať a poukazovať na nesystémovosť. Nebudem s tebou kamarát, ale som ochotný ti pomôcť skvalitniť atletiku. Ale to musíš o to najprv stáť a musíš si uvedomiť, že ty môžeš vďačiť mne, nie ja tebe. A budem poukazovať na nesystémovosť na tých fórach, ktoré podľa teba nie sú na to určené, ale podľa mňa hej. Pretože sociálne fóra neslúžia len na to, aby všetci videli, aký si ty, Slovenský atletický zväz pekný, ale aby si aj ty zistil, že napokon určité kozmetické úpravy by ti rozhodne neškodili.

Ak dostanem nabudúce pozvánku, ktorej termín nebude šibeničný, budeš ozaj stáť o to, aby som prišiel a budú ťa zaujímať moje idei, rád prídem. Jedno máme totiž predsa len spoločné, obaja chceme, aby náš šport bol úspešnejší, ako tie ostatné. Teda… pevne verím, že aspoň toto máme spoločné.

Tvoj verný služobník

Jakub Valachovič

2 thoughts on “Milý zväz”

Comments are closed.