Markos si môže trúfať, na mužoch skončil tesne piaty

Bratislava (16. – 17. 2. 2019). Junior Marek Ondrovič si pripísal ďalší seriózny výsledok na svoje konto. Na halovom šampionáte mužov si v behu na 1500 m vybojoval piatu priečku v novom osobnom rekorde. To nie je zlý začiatok v roku.

Marekova forma evidentne stúpa. Na disciplínu 1500 m príliš netrénoval, skôr sa zameriaval počas halovej sezóny na rýchlosť a tempá do 800 metrov. Cieľ bol pokoriť hranicu dvoch minút. Žiaľ, aj túto zimu mal Marek ťažkosti so zadným stehenným svalom, pri šprintoch ho cítil a tak sme nechceli príliš riskovať a na záver halovej sezóny sme zvolili beh na 1500 m. Ukázalo sa, že aj z osemstovkových tréningov dokázal náš bežec vyťažiť pre seba nový halový, i celkový osobný rekord. V hlavnom behu mužov sa Marek, ako najmladší z celého behu, takticky vyviezol za skupinkou mužov. Veľmi prínosné pre nás bolo, že tempa sa hneď po štarte zhostil Peter Kováč, ktorý však začal zrejme až prirýchlo a v neskoršom priebehu trate postupne zvoľňoval. Svojím rýchlym tempom dosiahol to, že sa ho súperi pomerne skoro striasli, ale na druhú stranu boli vyprovokovaní k tomu, aby bežali od začiatku rýchlo a nič nenechali na náhodu. To vyhovovalo aj Markosovi, ktorý sa po celý čas držal na chvoste skupinky a vyložene sa „priživoval“ na tempe súperov. Kilometer prebiehal v čase 2:43 min, čo znamenalo veľmi dobré vyhliadky na zlepšenie svojho osobného maxima 4:07,73 min. Poslednú tretinu trate sa dokázal Marek vypnúť k peknému záveru, najmä záverečných sto metrov za to stálo. Predstihol do tej doby exponovaného Matúša Babulíka, ktorý skúšal dve kolá držať tempo s Kováčom, avšak zrejme to mu v konečnom účtovaní zlomilo väz. Marek dokonca takmer predčil aj Slávistu Petra Ďuricu, chýbalo mu naňho iba sedemnásť stotín sekundy. Takto ho klasifikovali na piatej pozícii, jeho čas 4:03,31 min je slušným úvodom do roku 2019. V ďalšom behu figurovali aj Marekovi rovesníci z juniorskej kategórie, avšak tí už bežali o poznanie pomalšie a tak si Markos udržal medzi mužmi solídnu piatu priečku. Tisícpäťsto metrov pobeží aj na juniorskom slovenskom šampionáte, v tabuľke sa pritom bude dívať na súperov z úctivej vzdialenosti, keďže mu patrí prvá priečka a druhý má až 4:15,39 min. Prirodzene, sú na Slovensku ešte aj iní juniori, ktorí však zatiaľ nesúťažili a možno si svoj súťažný beh na 1500 m šetria až na samotný šampionát. Marek však v každom ohľade behá tak, ako dosiaľ nikdy, na tréningu bol schopný bežať tri razy kilometer s pauzou 5 min za 2:45, 2:46 a ten tretí, už značne vypustený, za 2:53. V každom prípade je potešiteľné, že sa dokáže pohybovať na úrovni 2:40 min na kilometer a predsa si ešte uchová toľko síl, aby dokázal výkon zveľadiť na finálnych päťsto metroch.

Mrzí nás fakt, že Marek v hale nedokázal vyťažiť z troch štartov na 800 m čas pod dve minúty. Lenže vždy narazil na behy, v ktorých bežal de facto sám a nik ho nepotiahol k lepšiemu výkonu. Prvý raz na majstrovstvách oblasti Bratislava, druhý raz na pretekoch Višegrádskej skupiny a tretí raz teraz, na majstrovstvách Slovenska. V druhom behu mužov bol aj papierovo jasný adept na víťazstvo a to sa potvrdilo. Škoda, že sa predsa len nezmestil do behu A, v ktorom zasa všetci šiesti, čo dobehli, dali pod dve minúty. Veríme, že Marek by v tomto behu nebol výnimka. Žiaľ, v druhom behu mohol maximálne zvádzať boj s časom, keďže pred druhým mužom v cieli mal náskok takmer piatich sekúnd. Časom 2:00,66 min si veľmi tesne, o 13 stotín sekundy, vylepšil osobné maximum. S týmto pôjde aj do hlavnej sezóny, v ktorej zase asi nebude veľa času venovať sa osemstovkám. Ale azda ešte nejakú pobeží, najmä teda v druhej polke leta.

Markos sa na mužskom šampionáte nestratil. Konštatujeme, že piate miesto z 1500ky a siedme z osemstovky nie sú úplne na zahodenie a najmä je pozotívne, že na oboch tratiach si vylepšil osobné rekordy. Nech ho to poriadne povzbudí pred nadchádzajúcim halovým šampionátom juniorov, v nedeľu 3. marca.

/ekipa/