Nečakané! Timejka vybojovala svoju historicky prvú medailu z MSR!

Bratislava (24. 2. 2019). Tak nanajvýš pozitívnu a optimistickú správu môžeme reprodukovať z dnešného slovenského šampionátu dorastu v hale Elán. Hoci sme s tým nerátali, Timea Morávková si odnáša bronzovú placku z behu na 400 m. Okrem absencie niekoľkých silných súperiek a celkovej slabej úrovne dorasteneckej kategórie za to môže pravda aj progres našej pretekýárky. Nielen ona si dnes podstatne vylepšila osobný rekord.

Nielen Timejka, ale aj druhá žiačka Michaela Salayová sa dnes prekonávali v dobrých výkonoch a ako žiačky sa viac, ako úspešne, presadili medzi dorastenkami. Timejka vlani bežala na doraste štvorstovku za 65 sekúnd a stačilo to na piatu priečku. Avšak v lete už zbehla 62,77 s v Banskej Bystrici. Nedomnievali sme sa, že by mohla významne atakovať toto svoje maximum a preto sme dali cieľ bežať pod 63 sekúnd. Timejka však žiarila energiou a vo svojom druhom behu predviedla veľmi pekný výkon. V prvom kole sa vyviezla za Trenčiankou Emou Balážovou, avšak v druhej polovici pretekov šla rázne do čela a v závere už osamotene trielila do cieľa, aby dokázala prípadne odstaviť niektorú zo súperiek v prvom behu. Ten bol podľa očakávania najsilnejší, bežala tu favoritka Andrea Švecová, ale aj ďalšie známe mená – Kristína Galušková z Banskej Bystrice a Dominika Géciová zo Slávie TU Košice. Naopak, na štarte chýbala ďalšia veľká spolufavoritka Jana Kusyová z Nitry, Katarína Mišovičová, či Timkina rovesníčka Michaela Bačová. To znamenalo, že ekipáčka by mohla v prípade skvelého behu útočiť na cenný kov. Prvá podmienka, absencia niektorých silných mien, splnená bola. Po dobehnutí malackej gazelky svietilo na tabuli 1:02,01 min, čo bolo výrazné prekročenie očakávaní. Timku po dvoch behoch tento čas radil na priebežné tretie miesto za Švecovú a Galuškovú. Už sa to do konca pretekov nezmenilo.

Boli sme veľmi spokojní, ale to už sa chystala v blokoch Miška Salayová. Tej prisúdili prvú dráhu, čím jej odpadla starosť so zbiehaním po úvodných stopäťdesiatich metroch. Miška začala svoju štvrťku výsostne vytrvaleckým spôsobom. Ozaj nemusela mať žiadnu starosť so zbiehaním, lebo po 150 metroch zaostávala zhruba desať metrov za svojimi súperkami Sárou Šmehílovou zo Žiliny a Barborou Broďániovou z ŠOG Nitra. Lenže Miška si užíva silné závery, ktorými pumpuje stresové hormóny do žíl svojej maminky Mirky 🙂 Aj teraz po predposlednej zákrute prepla na Remus a predviedla nádhernú záverečnú stopäťdesiatku. Súperky pokračovali v nastolenom tempe, Miška si užívala svoj finálny epilóg a stálo to za to – čas 1:02,69 prekonal všetky naše predstavy. V plnej kráse sa ukázalo, že Timka a Miška spolu trénujú a aj na pretekoch obe predvádzali veľmi podobný a sympatický beh. Aj vo výsledkoch sa obe umiestnili vedľa seba – Timea Morávková vybojovala svoju historicky prvú medailu z majstrovstiev Slovenska, Miška skončila hneď za ňou na štvrtom mieste. Ich časy nás tešia, ich dobré umiestnenia sú skôr výsledkom slabej úrovne slovenskej atletiky, keď sa nenájde viac dievčat, ktoré by vedeli pokoriť aspoň minútovú hranicu. Pre naše baby predstavuje dnešný rezultát mimoriadne vítaný psychologický doping do budúceho víkendu. Štvorstovka v sebe snúbi rýchlosť a vytrvalosť. Timka bude o týždeň útočiť na zlato v behu na 300 metrov, Miška zase na 800 metrov. Bude to ešte náročné a nič nie je isté, avšak o to viac to bude v sobotu 2. marca dráma. Baby to však dajú, po dnešku sa mnohé pochybnosti rozplynuli. Gratulujeme dievčatká, vďaka za krásny deň!

 

 

/ekipa/