V Hlbokom dobrá generálka, budúci týždeň už pálime ostrými!

Hlboké (30. 3. 2019). Týždeň pred majstrovstvami Slovenska v polmaratóne v Bratislave vykazuje Jakub Kopiar solídnu formu. Na testovacích pretekoch v Hlbokom sa mu podarilo po desiatich rokoch zabehnúť tamojšiu deväť kilometrovú trať pod 30 min. Má na konte rýchlejší čas, aký tu kedy bežal napríklad jeho kouč a päťnásobný víťaz týchto pretekov Jakub Valachovič.

Kubo pôsobí od januára v mužskej kategórii (konkrétne do 22 rokov) a je hladný po dobrých časoch. Ešte v lete minulého roku sme reálne zhodnotili, že uňho nemá význam zapájať sa do halových atletických súťaží a lepšie bude nabrať celú jeseň, zimu a začiatok jari kondíciu, aby mohol rovnými nohami vhupnúť do hlavnej bežeckej sezóny 2019. Polmaratón v Bratislave bol jasnou voľbou, hoci sme ešte netušili, že to bude zároveň aj slovenský šampionát. Vlani na tých istých pretekoch Kubo pohorel, keď dokázal bežať iba slabý čas 1:16 hod. Tento rok sú ambície vyššie, ale to by sme Kubovi, známemu „stresátorovi“, ani nemali vravieť. Na každý pád v tréningoch vyzerá dobre, čo potvrdzoval aj v rozcvičke v piatok na Filagórii, kde si spravil dokonca osobný rekord na ťažkom, piesčitom svahu. Jeho sparingpartner Marek Ondrovič nemá za sebou takú kvalitnú horskú a objemovú prípravu, keďže absolvoval aj halovú sezónu, v ktorej získal titul vicemajstra Slovenska v behu na 1500 m. Napriek tomu obaja vyťažili zrejme dosť z tatranského kondičného sústredenia, ktoré nám však pre neskutočné prívaly snehu vyšlo len tak pol na pol. V Hlbokom obaja ukázali svoje kvality.

Kubo bežal od začiatku s Marekom, no bol to práve starší z chlapcov, ktorý udával tempo. V stúpaniach Marekovi odbiehal, ľahkonohý junior ho však vždy na rovine dobehol a tak sa chlapci držali vedľa seba. Viac síl mal napokon predsa len Kopiar, ktorý ani v záverečnom klesaní z dediny na štadión nerezignoval na tempo a mohutným finišom sa mu predsa podarilo prekonať hranicu 30 minút – 29:58,90. Naposledy sa v Hlbokom bežalo pod 30 v roku 2010, vtedy známy orientačný bežec Marián Dávidík bežal 29:14 min. Odvtedy hranica 30 min vždy odolávala, najviac sa triasla vlani, keď tu náš Jakub Valachovič vyhral piatykrát a dosiahol čas 30:09,37 min. Len podotknime, že druhý bol minulý rok Ondrovič za 30:21,08 min a tretí Kopiar 30:41,11 min. Aj porovnanie času Kopiara oproti vlaňajšku je hodné pochvaly. Uvidíme, či ozaj Kubo v nedeľu na polmaratóne zúročí formu, akú nemal zrejme celý minulý rok.

Marek bežal síce v Kubovom tieni, ale na to, že je o dva roky mladší, bežal vynikajúco, keď mu tiež veľa nechýbalo na prelomenie polhodiny. Časom 30:03,27 min sa ani veľmi nezadýchal a dobre sa rozcvičil na budúcu sobotu, keď v rámci ČSOB víkendu pobeží trať desať kilometrov, na ktorej bol vlani druhý v mužoch a v novom osobnom maxime 33:28 min. Je zrejmé, že sa Marek môže uchádzať už teraz o prelomenie hranice 33 minút na desiatich kilometroch. Desiatka však nebude uňho hrať významnejšiu rolu, bude to len posledný výkrik za prípravným jarným obdobím. V sezóne ho budú čakať najmä behy na 1500 m, steeplechase a 5000 m.

Spomeňme aj neúspešný beh na 400 m Matúša Bachratého. Ten za veľa nestál, hoci Matúš bojoval ako lev. Je však nesmierne pomalý a pravda, uplynulé týždne, keď sa, ako väčšina ostatných ekipákov pripravoval vytrvalostne a nie rýchlostne, mu nepridali. Jeden okruh na štadióne v Hlbokom je stále príliš krátky a príliš rýchly. Proti Matúšovi stál jeho súper, síce o takmer dve hlavy vyšší Teodor Volek, zato však s omnoho živšími členkami. Ten sa vyviezol za Matúšom až do posledných zhruba sto metrov a potom nášho bežca nekompromisne zdolal. Teo to bežal výborne, kým Matúš vyzeral so svojím prepracovaným a ťažkopádnym štýlom omnoho horšie. Je veľmi dobre, že má Matúš Tea za súpera v týchto súťažiach, lebo je to práve rýchlosť, v ktorej musí robiť najviac roboty. Takže vzájomné súboje s Volekom môžu byť pre Matúša vždy testy, ako sa mu darí, keďže proklamovaná štvorstovka je obsiahnutá v kategórii prípraviek na väčšine pretekov v rámci Záhoráckeho detského pohára. Treba podotknúť, že sa však bežalo veľmi rýchlo – Volek mal v cieli 67 sekúnd, Matúš 69. Jasne predčili všetkých ostatných bežcov. To len potvrdzuje, že je fajn, keď má Matúš v tejto súťaži výzvu v podobe rýchleho súpera. Ostatní naši ekipáci tu poväčšinou bojujú sami so sebou.

/ekipa/