Kopiar v teste kopol dve míle pod desať

Bratislava (5.5.2019). Studený máj nás prikvačil a naše ekipárske duo Zuzana Švejdová a Jakub Kopiar si v nečase šlo otestovať svoje sily na bratislavský okruh jazera Kuchajda v Novom meste.

Pôvodne mala Zuzka a Marek Ondrovič dnes štartovať v Ostrave na súťaži družstiev dorastencov a juniorov, lenže vyskytli sa komplikácie s cestou. A napokon, aj predstava, že celý deň strávime v Ostrave na štadióne, nás rozklepala aj včera, keď sa počasie „celkom dalo“. Tak sme dnes Ostravu odriekli a miesto dráhy zvolili okruh na Kuchajde. Marek sa ráno zobudil s bolesťami v bruchu, tak nešiel nikam. Kubo Kopiar mal na trati dve míle dokázať, že mu forma išla ozaj v poslednom čase utešene nahor, Zuzka mala skúsiť, či je na tom iba zle alebo ešte horšie.

Základný cieľ pre Kuba bolo bežať pod desať minút (dve míle sú vyše 3200 m), sekundárny cieľ vyhrať a terciárny (ako čerešnička na torte) bežať okolo 9:40 a útočiť na traťové maximum. Kubo dokázal, že formu má a od začiatku bežal sólovo v čele. Škoda, že v druhom okruhu zľavil z tempa. On sám vravel, že chcel ušetriť sily na záverečnú štvorstovku, no zľavoval na mieste, kde mal priaznivý vietor v chrbte a kde sa, naopak, žiadalo udržať svižné tempo. V závere tak nemal nárok na splnenie terciárneho cieľa, časomieru zastavil na cifre 9:52 min, čo mu dávalo vo výsledku jasné prvé miesto. Trojka bola okolo 9:15 min, čo bolo ono spomalenie na „hluchom“ úseku. Nič sa nedeje, prvé dva ciele boli s prehľadom splnené. Kubo sa mesiac po svojom polmaratónskom behu presvedčil o tom, že si môže trúfať na ostré tempo.

Zuzka Švejdová žiaľ ukázala, že ju nečaká tento rok nič pozitívne a na svoje pomery bežala mimoriadne pomalý čas 12:41 min. Ešte v prvom kole pôsobila ladným dojmom, ale v druhom predvádzala mikroskopický bežecký krok a hoci to na tréningoch občas vyzerá pozitívne, je na svetelné míle vzdialená od toho, čo by mala v tomto období behať. Tri kilometre za dvanásť minút sú absolútne nepresvedčivý dôkaz Zuzkiných kvalít. Dobrá správa je, že Žužu bojuje ďalej, poctivo trénuje a snaží sa upraviť váhu, ktorú má, či sa to niektorým útlocitným povahám páči alebo nie, na bežkyňu proste neúmerne vysokú. V lete by mala nastúpiť dvojfázový tréning a v tom pokračovať aj na jeseň a vlastne stále. Tam sa uvidí, či má táto drina význam. Zuzka obsadila medzi ženami druhú priečku.

/ekipa/