Polka v Znojme ešte slabá, Timka osobák o 60 stotín

Znojmo (26. 5. 2019). Staršie žiačky Timea Morávková a Michaela Salayová štartovali na 800 m v Znojme. Na tamojšom útulnom štadióne mali k dispozícii ideálny beh na osobáky, ale výsledný efekt bol iba slabým odvarom toho, čo by sme mohli označiť za úspech.

A opäť Morava. Zem za riekou Morava je naša každotýždenná voľba, kam naši ekipári vyrážajú na preteky. Pretekov na Slovensku je pramálo a ak sú, tak je rutina, že deň pred akciou sa upravuje časový program, samotné preteky potom meškajú, máločo funguje a všade navôkol panuje „úžasná“ atmosféra, ktorá zaručene pritiahne kopec detí na súťaže. Aký zväz, také súťaže – bohužiaľ.

V máji sme sa už predstavili všelikde na Morave od sliezskeho Třinca cez Olomouc, Vyškov, Břeclav sme tentoraz zamierili do Znojma. Konali sa tu majstrovstvá Moravy a Sliezska staršieho žiactva, pre naše baby vítaná príležitosť zbehnúť si osobné rekordy v konkurencii ich moravských vrstovníčok.

Organizačný štáb nám umožnil štartovať, s čím sme príliš nepočítali, keďže preteky boli uzavreté pre iné kraje, nieto pre inú republiku. Navyše sa v disciplínach robili výbery. Preto sme s vďakou prijali správu, že Timea aj Miška majú v Znojme zelenú a môžu bežať osemstovku. Obe navyše hosťujú v českých súťažiach a tak majú v štatistikách uvedené časy, ktoré ich katapultovali hneď do prvého, najsilnejšieho behu na 800 m. Timejka sa tam síce zmestila ako úplne posledná, ale na to by si už mohla zvykať, pred týždňom v Třinci taktiež uzatvárala štartové defilé prvého behu.

Za žiadnych okolností sme nechceli, aby dievčatá museli absolvovať takú svižnú štvorstovku, ako v Třinci, keď Miška prebiehala prvé kolo za prirýchlych 66 sekúnd. Z toho by osobáky byť nemohli. Teraz sa bežalo priam ideálne, na dvojstovke mali baby medzičas 33 sekúnd, po prvom kole sa medzičas pohyboval okolo 68 sekúnd, oboje bolo super. Navyše Miška mala pred sebou trio dievčat, ktoré udávalo tempo a bežalo sa ozaj svižne. Timka už klasicky zaostávala, ale vyzerala nepomerne živšie, ako v Třinci.

Až po šesťstovku to vyzeralo nádejne, žiaľ, posledných dvesto metrov bolo pre naše dievčatá sklamaním. Miška ešte nikdy v živote nedobiehala polku tak slabo, ako práve v Znojme. Jej povestný finiš neprišiel, naopak, z priebežne tretej pozície sa prepadla na štvrtú. Jej nohy sa zmenili na liaty betón a napriek tomuto úpornému záveru si zabehla druhý najrýchlejší výkon kariéry 2:20,92 min. Príliš nás to mrzieť nemusí, je zrejmé, že baba si musí akurát odpočinúť. Škoda je len to, že baby bežali pred ňou ideálne, Miška by pri svojom povestnom závere musela bežať tú osmičku na úrovni 2:18 min, ak nie lepšie. V pondelok potom dostala striktne príkaz, aby na okresných pretekoch škôl svoje disciplíny odbehla iba v tréningovom a úspornom režime, na utorok dostala úplné voľno. A predsa v stredu ešte aj podľa tepovky bolo zrejmé, že stále je unavená, nuž vo štvrtok iba bazén, masáž a inak voľno, v piatok rozcvička. Odpočívať v športe je umenie, o tom niet pochýb. Veríme, že v sobotu vo Vyškove už bude plná síl, tam ju čaká jej tohtoročný premiérový (a zrejme aj jediný) štart na 1500 m.

Timejka nepredviedla v Znojme žiadne zázraky, sťažovala si na mierne prechladnutie, navyše sa vrátila zo školskej akcie – boli navštíviť koncentračný tábor v Osvienčime. Z tohto pohľadu sa výsledný čas 2:28,70 min dá považovať aspoň za čiastočný úspech. Je to vylepšené osobné maximum z Trnavy v septembri minulého roku (2:29,30 min), ale iba o 60 stotín sekundy, čo je pramalé zlepšenie. Takže spokojnosť rozhodne nie je na mieste a Timejka tých osemstoviek ešte tento rok bude musieť pár absolvovať, lebo zatiaľ ich behá mimoriadne pomaly. O týždeň sa však vráti vo Vyškove na súťaži juhomoravských preborov k rýchlosti, pobeží svoju obľúbenú trojstovku a skúsi aj beh na 200 m prekážok. V Znojme obsadila celkovo ôsmu priečku, siedma bola vo svojom áčkovom behu, jedna súperka ju potom predstihla ešte z behu B.

Na konci sme sa boli trochu prejsť po Znojme. Je to veľmi pekné mestečko posadené v krásnom kraji zvanom moravské Toskánsko. Akurát vždy, keď sme v Znojme, sa nám zdá, že po uliciach chodí nevídané množstvo čudných „týpkov“ až vagabundov, ktorí nemajú problém obťažovať okoloidúcich, rozdrapovať sa po celom chodníku. Videli sme chlapcov vo veku našich dievčat (možno boli ešte mladší), ktorí za bieleho dňa šmarili prázdnu sklenenú fľašu o chodník a okoloidúci sa tvárili, že je to úplne v poriadku. Strávili sme v Znojme iba chvíľu, ale aj počas toho, ako sme fotili baby na Komenského námestí, sa okolo nás podozrivo prechádzali chlapci, ktorí si obzerali naše veci tak drzo, že by sa im jeden dobrý kopanec do brucha akiste hodil k ich duševnému šťastiu. Znojmo nie je žiadne pokojné a mierumilovné mestečko, akoby ktosi vysypal kus odpadu do jeho historických ulíc. Že to nie sú iba pocity svedčí štatistika, podľa jednej z nich patrí Znojmo v Juhomoravskom kraji medzi suverénne najhoršie mestá v drobnej kriminalite.

/ekipa/