Matúš sa zrýchlil a najnovšie pobeží aj v Ostrave

Košice (5. 6. 2019). Prekvapivý a potešiteľný je progres nášho najmladšieho tréningového člena, jedenásťročného Matúša Bachratého. Už na jeseň minulého roku sme sa presvedčili o jeho nesporných vytrvalostných kvalitách. Teraz, na začiatku leta, môžeme konečne tvrdiť, že sa chalan aj zrýchlil.

Práve rýchlosť bola u Matúška bolesť. Na začiatku to vyzeralo všelijako. On doslova nevedel šprintovať. Mal snahu bežať päťdesiatku, či stovku vytrvaleckým spôsobom. Kritizovali sme ho za ruky, za držanie tela… za všeličo. Je to však veľmi učenlivý chalan, rýchlo chápe nové veci. Hoci pri tých rukách to neplatí, tam sme ho nedokázali dostať do správnej práce celé mesiace. Naučiť sa správne používať ruky nie je nič jednoduché, kým sa to naučil Kubo Kopiar, trvalo to vyše roka, taká Timejka má stále pri behu ruky zaťaté a neuvoľnené.

Matúš však urobil aj silové, odrazové a najmä rýchlostné pokroky. Je to pravdaže na úkor vytrvalosti, tú už netrénoval dosť dlho. A predsa dokáže z prirodzenej kondície behať svižne 600 m (1:56) aj tisícky (naposledy 3:31). V pondelok na tréningu však na svoje pomery exceloval – rýchlostne. Síce na krátkych päťdesiatkach je to stále len mierne zlepšenie (aspoň už sa dokáže dostávať pod sedem sekúnd), ale čím je úsek dlhší, tým to je zaujímavejšie. Matúš dokázal zbehnúť stovku za 14,22 s (mesiac dozadu nevládal ešte ani pod 15), 150 m 22,55 s (to by na pretekoch mohol byť už atak hranice 23 s z nízkeho štartu) a aj dvojstovka za 31,71 s je svižná a poukazuje na to, že by mohol bežať 300 m pod 50 s.

Táto hranica 50 s bola hlavný cieľ aj na košické finále detskej súťaže Čokoládová tretra. Tá vznikla pred pár rokmi v Českej republike ako forma súťaží pre deti popri prestížnom atletickom mítingu Zlatá tretra v Ostrave. Finále čokoládovky sa tradične zmestí do hlavného programu Zlatej tretry, obľúbeného mítingu niektorých svetových atletických es. Vlani mala Čokoládová tretra svoju slovenskú premiéru, vtedy sa do finále do Košíc dostala naša hviezdička Laura Holická, ktorá finišovala v konkurencii o rok starších dievčat na piatej pozícii a bola najlepšia z ročníka 2008. Žiaľ, Laura je už celých osem mesiacov pre vleklé zdravotné problémy mimo, neabsolvovala jediný tréning a všetci dúfame, ba sa možno už niektorí aj modlia, aby sa táto nočná mora skončila. Lebo tá Laura s minuloročnou výkonnosťou by pri dnešných pomeroch isto postupovala na medzinárodné kolo do Ostravy, možno už aj do finále… veď ktovie. To je teraz bezpredmetné, najmä sa nám Lauri uzdrav, my ťa počkáme 🙂

Späť k Matúšovi. Ten sa predstavil v štvrťfinálovom kole v Bratislave. Tam bol jeho výkon skôr nemastný-neslaný. Tradične spackal štart, keďže na Mladej garde sa štartovali trojstovky z čiary a vbiehalo sa hneď do vnútornej dráhy. A Matúš má tie štarty hroooozné. Samozrejme, aj tu ho hneď vyšachovali a chalan potom musel pracne doháňať čelo. Jeho čas nebol pod 50 s a to nás trochu mrzelo. Postúpil však zo šiestej pozície do celoslovenského kola. Pár dní pred Košicami sa vypravil aj s rodinou do Šaratíc, kde sa konalo ďalšie kolo Moravsko-slovenského bežeckého pohára a v behu najmladších žiakov Matúš jasne zvíťazil. Šaratice sa nachádzajú na niekdajších bojiskách Napoleonovej armády (Slavkov u Brna a okolie), tunajší akcentovali Matúšov výkon tým, že z AC Malacky poslednú dobu chodia šikovní mladí bežci (to sa týka pravda našej ekipy v drvivej časti). Tak bol chalan dobre naladený.

Pozitívom bolo, že v Košiciach sa už bežalo v dráhach, keďže po kvalifikáciách odpadli tie masy detí, ktoré sa do záverečného národného finále neprebojovali. Stále sa však štartovalo z vysokého štartu, ale bez tretier. Matúš figuroval v druhom behu a v ňom finišoval na skvelom druhom mieste, pričom v záverečných metroch predčil aj dovtedy druhého Juraja Kratochvíla z tímu Run For Fun. Jeho čas 48,88 s nás však veľmi potešil. Síce je to stále z vysokého štartu, ale aj z nízkeho by sa už náš chlapec dostal pod päťdesiat. A to bol cieľ. Čerešnička na torte bolo ôsme celkové miesto a postup do semifinále súťaže, ktoré sa uskutoční v Ostrave 19. júna. O deň nato sa koná finále, ktoré bude, ako sme už spomínali, súčasťou Zlatej tretry. Ten postup do finále je nám, úprimne povedané, celkom ukradnutý, zrejme sa tam mladý ekipák nedostane. Svoje už však dokázal, náš najmä teší to rýchlostné zlepšenie a tiež, že ho tá atletika tak baví. Budeme chalanovi držať palce, aby bol v konkurencii ostatných Slovákov, Čechov i Poliakov bojovne naladený a šiel si ešte po kvalitnejší čas na 300 m. Lebo jediné, čo od týchto pretekov očakávame je, že ich chalan využije ako vhodný tréning na rýchlosť. A tú bude aj neskôr na dlhých tratiach veru potrebovať.

/ekipa/