Salayová, Ondrovič a Kopiar idú na šampionáty ako sezónni lídri

Malacky (18. 6. 2019). Prvá polovica sezóny sa prehupla k svojim vrcholom – majstrovstvám Slovenska. Už dnes sa v Košiciach koná šampionát žiakov základných škôl. Cez víkend sa na Mladej Garde v Bratislave konajú juniorské majstrovstvá Slovenska. My si teraz môžeme stručne vypichnúť našich atlétov a ich umiestnenie v priebežných slovenských tabuľkách.

Ako sme spomínali, dnes sa v metropole východného Slovenska, Košiciach, koná celoslovenské kolo atletických pretekov žiakov a žiačok základných škôl. Preteky, ktoré by sme najradšej ignorovali, lebo už tak je tých súťaží veľa. Ale baby Michaela Salayová a Timea Morávková sa poctivo zúčastnili okresných aj krajských majstrovstiev, na ktorých suverénne vyhrali svoje disciplíny. A tak sú v Košiciach a o pár hodín štartujú svoje disciplíny.

Miška Salayová si môže v Košiciach veriť pokojne aj na zlatú medailu v behu na 800 m, s časom 2:18,44 min vedie tabuľku starších žiačok v tejto disciplíne. A to proti nej budú stáť aj staršie súperky, napríklad dubnická vicemajsterka Slovenska z haly Barbora Gombárová (roč. 2004) s osobákom 2:22 alebo prvým rokom dorastenka Hanka Zahradníčková z Nitry (roč. 2003) s osobným maximom 2:20 min. Miška sa môže spoliehať najmä na svoju rýchlosť, ktorou sa jej tiež darí držať krok so šprintérkami. V behu na 150 m má slušné osobné maximum 20,63 s, v behu na 300 m ešte neabsolvovala súťažný štart, ale isto by si mohla trúfať na čas pod 44 sekúnd. Košická osemstovka bude na dlhší čas pre Mišku posledná, čakajú ju teraz iné disciplíny.

O poznanie ťažšie veci čakajú na Timeu Morávkovú, ktorá ešte v halovej sezóne bola líderkou priebežných tabuliek na 300 m. Veci sa pohli, súperky sa posunuli výrazne, Timka naopak – zatiaľ nedosiahla ani na časy z haly. Jej letný čas 43,17 s neveští nič pozitívne a nestačí ani na prvú trojku v priebežných tabuľkách. V Košiciach by bol akýkoľvek zisk medaily prekvapením a radšej s tým ani nekalkulujeme. Skôr veríme, že konečne Timejka prekoná aspoň hranicu 43 sekúnd, čo bude znamenať iba koniec krízy, rozhodne to nebude žiadny dôvod na spokojnosť. Obe baby majú však svoj hlavný šampionát v septembri – a opäť to bude v Košiciach. Na to je ale času dosť a najmä Timejka musí dovtedy výrazne zabrať na pretekoch, lebo na tréningoch behá veľmi solídne časy.

Rozhodne žiadnu zázračnú sezónu neprežíva prvý rok junior Marek Ondrovič. Séria nepresvedčivých výsledkov možno na čas stopli pozitívne momenty v stípli, či už čas 6:09 min na dvojke alebo 9:42 na trojke. Potom, keď bolo treba kuť železo, Marek ochorel a skončilo sa to antibiotikovou kúrou. Z toho nič dobré nepozerá a je to len potvrdenie biedy, ktorá Mareka prikvačila. Marek si postavil hlavu a trvá na tom, že aj keď nie je ešte stopercentne zdravý, tak cez víkend chce bežať majstrovstvá Slovenska juniorov v Bratislave. My s tým rozhodne nie sme uzrozumení, skôr sme mu radili, aby sa na juniorky vykašľal a sústredil sa až o týždeň na majstrovstvá Slovenska do 23 rokov. Ale je to jeho šport, nuž dobre. Nech to riskne. Výkony netreba očakávať žiadne, po tých antibiotikách to môže stačiť maximálne na nejakú pľacku. V behu na 3000 metrov steeplechase to môže pokojne vyjsť, však Marek vedie tabuľky juniorov časom 9:42 min. Druhý má o celú minútu slabší výkon – taká chabá je momentálne úroveň juniorských behov. A či sa rozhodne bežať aj na druhý deň 5000 m je tiež na ňom. Túto disciplínu ešte tento rok nebežal, minimálne zdolať hranicu 16 min by mal, to je minimum. Nuž – uvidíme… Marek je ešte mimochodom stále na druhej priečke priebežných tabuliek v behu na 1500 m, tak možno napokon bude chcieť bežať tento beh. My sme od toho dali ruky preč, vôbec nesúhlasíme s tým, aby bežal cez víkend. Aspoň vidno, že u nás v skupine je sloboda – chceš, nuž bež. Ak potom zaľahneš na ďalšie dve týždne pre nepreliečenú chorobu, rob si čo chceš, najmä si hľadaj iného kouča.

Tabuľkový líder je po sobote aj Jakub Kopiar v behu na 5000 m. V záverečnom behu národného programu mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft zvládol veľmi dobre svoju disciplínu a na päťke skresal ešte šesť sekúnd zo svojho doterajšieho osobného maxima z Vyškova. Kubo je prvý rok v tejto vekovej kategórie, takže stojí oproti starším súperom, ktorí majú 21aj 22 rokov. Náš chalan oslávi dvadsiatku akurát v júli. Na majstrákoch pobeží päťku a ktovie, možno ho ešte „ukecáme“ na 1500ku, v ktorej je zatiaľ v tejto vekovej skupine tretí, ale to ešte nerátame napríklad juniora Paulínyho, ktorý má zbehnutú túto disciplínu hlboko pod štyri minúty. V každom prípade, Kubo bude chcieť ešte isto bojovať o vylepšenie svojich časov a potvrdenie toho, že rok 2019 mu zatiaľ náramne vychádza.

V júli sa v Košiciach koná ešte aj dorastenecký šampionát, kam sme pôvodne chceli ísť. Ale keďže s jedinou dorastenkou našej skupiny Zuzanou Švejdovou sme ukončili spoluprácu a baby Mišku a Timku radšej budeme pripravovať na jesenné vrcholy, do Košíc celkom iste nepocestujeme.

V lete nás čaká prechodné obdobie medzi prvou a druhou polovicou hlavnej sezóny. Opäť bude veľa času venovať sa aj iným, než len bežeckým veciam. Bude to fajn 🙂

/ekipa/