Deti v týždni dva razy v Bratislave

Bratislava (22. 6. 2019). Ekipácka atletická škôlka s názvom Spoznaj kráľovnú sa tento týždeň zúčastnila na dvoch atletických podujatiach v Bratislave, kde zbierala skúsenosti a v sobotu i body do letného poháru družstiev AZB. V skratke si môžeme pozrieť ich výkony a fotografie.

Stredajšia akcia na štadióne P. Gleska na Mladej Garde v Bratislave sa niesla iba v znamení súbojov štafetových kvartiet. Je fajn, že Atletický zväz Bratislavy myslí aj na najmenšie deti a usporadúva preteky pre tieto kategórie. Na 1. kolo štafetovej ligy sme cestovali v stredu vlakom a hoci v Lamači sme zažili masívnu prietrž mračien, už za tunelom pred hlavnou stanicou nebolo po búrke ani náznaku.

Štyria chlapci a osem dievčat dali dohromady až päť štafetových celkov. Vyzerali takto:

1.) kvarteto spolužiačok z jednej školy a jednej triedy – všetky štyri ročník 2009 v zložení Hanka Hladíková – Alica Vavricová – Ninka Bačová – Natálka Šarníková

2.) druhé dievčenské družstvo vekovo mladšie, okrem kapitánky celku Marušky Nerádovej, ktorá bežala prvý úsek – v ďalšom poradí Timejka Kanichová (2011), Olivka Ondrušová (2011) a Tamarka Kožuchová (2011).

Chlapci bežali v zostave Lukáš Noris (2010) – Filip Černý (2010) – Patrik Černý (2011) – Jakub Čermák (2009).

No a potom sme ich všetkých ešte rozhádzali do mixových podôb v zložení 1.) Noris – Nerádová – Černý P. – Šarníková a 2.) Čermák – Bačová – Černý F. – Hladíková.

Na tréningoch sme skúšali trénovať odovzdávky na rozličné spôsoby, aj to už celkom zaujímavo vyzeralo, ale na pretekoch je to iné. Tam akurát sa zo všadeprítomnej zábavy stane vážna záležitosť a až tam deti zrazu pochopia, že to, čo im bolo na tréningoch ukázané a vyzeralo zvláštne, vlastne funguje v praxi a robia to aj ostatní. Na začiatku, keď hlavne chlapcom padal kolík, prebiehali z dráhy do dráhy a zrážali sa pri odovzdávke, sme povedali, že úspech bude, ak všetky naše štafety dobehnú do cieľa bez diskvalifikácie. A to sme splnili, takže môžeme byť radi 🙂

 

Dievčenské celky dali usporiadatelia spolu do jedného behu, ich súperkami boli dievčence z klubu Naša atletika a Klubu detskej atletiky UŠKO. A bol to pekný súboj, dievčatá zo štafety spolužiačok (Hanka, Alicka, Ninka a Natálka) sa ukázali ako zohrané partnerky a v prvom ostrom štafetovom štarte konkurovali o niečo staršej štafete Bratislavčaniek z Našej atletiky. Tie vyhrali v čase 39,29 s, finišerka Natálka Šarníková dobiehala do cieľa za 41,64 s. Hlavne sa baby snažili na odovzdávkach, čo je podstatné korenie celej štafetovej súťaže. Druhému štafetovému tímu žiaľ na odovzdávke medzi Timejkou Kanichovou a Olivkou Ondrušovou spadol kolík. Ale treba povedať, že Timejka zachovala chladnú hlavu a kolík zodvihla, následne podala na druhý raz Olivke a preteky pokračovali. Ak by jej ho Timejka hodila, boli by dievčatá diskvalifikované. Záverečný šprint Tamarky Kožuchovej bol teda za odmenu a štafeta v súlade s pravidlami doniesla kolík do cieľa v čase 48,45 s. Tá strata vznikla najmä na tom zbieraní kolíka. Predsa však baby neboli v behu posledné, ale zdolali tím KDA UŠKO.

Aj chlapci zvládli svoj beh fajn a hoci v rozcvičke to vyzeralo všelijako, na ostro to bolo fajn. Chalani nemali koho poraziť, lebo sa nenašla žiadna iná štafeta ich rovesníkov (2008 a mladší), ktorá by sa im postavila. Tak bežali v jednom behu so staršími – mladšími žiakmi (ročníky 2006 a mladší). Tímy Našej atletiky a Kryhy nemohli poraziť pravda, ale dokázali zdolať KDA UŠKO. V nepriamom súboji porazili chalani našu dievčenskú štafetu, ktorej spadol kolík, keď mali v cieli čas 46,96 s.

 

V kombinovaných štafetách sme dali dokopy dva celky, ale mohli byť pokojne aj tri. Ale to sme nevedeli. Dodržali sme pravidlo medzinárodnej atletiky o tom, že v tíme sú dvaja chlapci a dve dievčence, ale pokojne mohlo byť aj také družstvo, kde by boli napr. tri baby a jeden chalan. Škoda, že sme to neurobili, mohli bežať ešte aj Timejka, Olivka, Alicka a Tamarka, ktoré takto len povzbudzovali ostatných.

V mixoch sa nedbalo na to, aby všetci boli v jednej vekovej kategórii, a tak tu tímy skladali kvartetá nielen v kombinácii chlapcov a dievčat, ale i v kombinácii najmladších, mladších a starších žiakov. My sme tu mali výlučne deti ročníkov 2009 a mladších, tak sme v mixoch nemohli mať veľké oči. Dve naše štafety sa mali „pobiť“ medzi sebou. A tak aj bolo a výsledok bol pre nás trochu prekvapivý, keď vyhralo zloženie Čermák – Hladíková – F. Černý – Bačová pred nami favorizovanou štvorkou Noris – Nerádová – P. Černý – Šarníková. Prvá štafeta AC Malacky mala čas 42,32 s (tesne za časom spolužiačok z dievčenského behu), druhá štafeta AC (43,11 s).

Deti okrem súťaženia videli ešte aj štafety starších atlétov, okrem iného aj malackých starších žiačok Nikolky Brandisovej, Mišky Salayovej a Timky Morávkovej a dorastenky Majky Šimekovej. Naše ekipáčky Timea a Miška boli v Bratislave de facto členkami tímu a pre decká, hlavne teda pre baby, boli ako ich staršie sestry, ktoré im ukazujú cestu v hustom pralese pravidiel a atletických tajov.

V sobotu pokračoval bohatý program detí, ktoré tentoraz išli spoznávať kráľovnú aj v jej klasickej, individuálnej podobe. Bolo nás viac, ako na štafetách a čakal nás vyčerpávajúci program.

Z dievčat štartovali baby 2013 – Tinka Bačová (60 m, loptička), 2011 – Timejka Kanichová (60 m, 150 m, diaľka z miesta a loptička), Tamarka Kožuchová (60 m, 150 m, diaľka z miesta a loptička), 2010 – Olivka Kováčová, (60 m, 150 m, diaľka z rozbehu a loptička), 2009 – Ninka Bačová (60 m, 300 m), Hanka Hladíková (600 m), Elka Janečková (60 m), Natálka Šarníková (60 m, 300 m), Alica Vavricová (60 m, 300 m) a 2008 – Dominika Hustá (taktiež 60 a 300). Z chlapcov dvojičky 2012 – Marko a Dominik Štroffekovci (obaja 60 m, 150 m, diaľka z miesta a loptička), Patrik Černý 2011 (60 m, 150 m, 300 m, diaľka z miesta a loptička), Filip Černý 2010 (300 m, diaľka z rozbehu, loptička), potom sme tu mali jedného zástupcu 2009 – Jakub Čermák (60 m, 300 m).

Pomôcť prišla ekipácka trojka – baby Miška Salayová a Timka Morávková (obe bežali 60 m, 600 m a vrhali guľou) a najmä Matúš Bachratý, ktorý šiel 60 a 600 m.

Tieto preteky boli už druhým kolom Letného pohára AZB družstiev, kde deti dostávajú za svoje umiestnenia body, tie sa v konečnom súčte sčítajú a po troch kolách družstvo s najlepším bodovým skóre získa pohár. My sme v prvom kole, ktoré sa konalo 18. mája chýbali, takže sme o väčšinu bodov prišli, ale o to predsa vôbec nejde. Šlo skôr o iné veci. Našich najmenších tešil každý individuálny úspech v danom behu, neriešili potom konečné poradie. Všetky výsledky nebudeme komentovať, zameriame sa iba na niečo.

Skvele sa v každom ohľade prezentovala Olívia Kováčová, ktorá vyhrala svoj beh na 60 m časom 10,37 s (bežala z nízkeho štartu a z blokov) a vyhrala spomedzi dievčat ročníka 2010. Smutnejšia bola po 150 m, keď dobehla iba druhá za 26,25 s – zrejme cítila najmä to, že na začiatku bežala príliš pomaly. Prvý raz bežala na dráhe zo zákruty a nevedela odhadnúť, ako sú na tom súperky s hendikepmi v jednotlivých dráhach. V skoku do diaľky dosiahla tiež krásny výkon 333 cm, keď o jediný centimeter prehrala so súperkou Kratochvílovou z Run For Fun a obsadila tretiu priečku. V hode loptičkou jej omylom prisúdili výkon našej Tamarky Kožuchovej 17,35 m. V skutočnosti Olivka hodila len 12,95 m, čo by znamenalo ôsmu priečku, ale to je fuk. Loptička jej moc nevyšla… 🙂 Potrénuje.

Hviezdila Tamarka Kožuchová, ktorá z vysokého štartu na 60 m zbehla druhý najlepší čas 10,70 s z dievčat 2011 a zdolala ju iba vyššia súperka z Kryhy, skvele sa prezentovala v technikách – v diaľke z miesta len o centimeter prehrala so súperkou z Run For Fun, inak skočila skvelých 184 cm, v loptičke hodila jednoznačne najviac zo všetkých 17,35 m, ale ako sme písali vyššie, ten výkon jej chybou zápisu zapísali Olivke Kováčovej (vymenili dve Malačanky, to je fuk). Treba však podotknúť, že väčšina jej súperiek hádzala z miesta, pričom Tamarka z rozbehu. Takže preto ten jasný rozdiel. Prečo hádzali ostatné z miesta – nevieme… Na 150 m bola opäť celkovo druhá z ročníka 2011, v inom behu ju zdolala iba jej premožiteľka zo šesťdesiatky Alexandra Zaoralová z Kryhy.

Pekným hodom za 14 metrov sa v loptičke prezentovala Timejka Kanichová, ktorá obsadila štvrté miesto a sympaticky bojovala aj na 60 a 150 m, kde trápila niektoré svoje súperky. V diaľke skončila ôsma výkonom 144 cm.

Skúsenosti za pochodu naberali dvojičky Štroffekovci, ktorých na tréningoch zatiaľ rozoznávame len podľa toho, že Marko je štrbavejší, ako Dominik. Keď Dominovi vypadne ten zub, čo Markovi, sme v …. Čo sa týka dravosti a pohyblivosti, zo začiatku sa zdal byť lepší Marko, Dominik bol plachejší, opatrnejší, ale čoskoro sa oťukal a teraz sú bratské súboje vždy veľmi zaujímavé a neisté. V behu na 60 m vyhral Dominik časom 12,35 s, Marko dobehol o päť stotín sekundy za ním. Bežali tú šesťdesiatku tak, že sa otáčali na všetky možné svetové strany, no proste sústredili sa na všetko, len nie na šesťdesiatku. Klasika u detí, všetko OK 🙂

 

V behu na 150 m už chalani vyzerali bojovejšie naladení a tu vyhral Marko za 32,55 pred Dominikom 32,73. V skoku do diaľky z miesta sme favorizovali Marka, ale vyhral Dominik za 140 cm (z ročníka 2012 siedmy), kým Marko skočil 129 cm. No a v loptičke pre zmenu uspel Marko (10,60 m), kým Dominik hodil 7,59 m (hádzal z miesta, rozbeh mu príliš nešiel). Takže bratský súboj 2:2 🙂

Bratia Černí nie sú dvojičky, ale tiež to bolo zaujímavé. Obaja taktiež získavali najmä skúsenosti. Patrik (2011) bol smutní po šesťdesiatke, keďže dobehol v rozbehu posledný. Je to strašný tvrdohlavec a tak sa sám presvedčil, že treba bežať od začiatku do cieľa a sústrediť sa na svoj výkon. Ešte si samozrejme určitý čas bude robiť po svojom, ale tá atletika decko naučí veľa. V diaľke dal 146 cm z miesta (8. miesto), v loptičke 15,60 m (7. miesto). Jeho brat Filip si vyskúšal diaľku, trojstovku a loptičku.

Najmladšia členka výpravy Tinka Bačová bola zaradená medzi svoje rovesníčky, dievčatká ročníka 2013 na 60 m. Tento beh s prehľadom vyhrala, už si na to zvyká. Na pretekoch sa inak skôr porovnáva s ročníkmi 2012, tam ju zdolali dva baby. Tinka je mimoriadne tvrdohlavé dieťa a tešíme sa na to, ako ju časom budeme na tréningoch obrusovať 🙂

 

Zo starších dievčat (kategória najmladších žiačok) sa najviac blysla asi Hanka Hladíková, ktorá smeruje k tomu, že časom sa z nej stane členka našej bežeckej skupiny. Na rozklus si dáva zásadne kilometer a inak vytrvalosť vôbec netrénuje. Na našich detských tréningoch je to všetko skôr o rýchlosti, technike… Ale v behu na 600 m šla ako mazáčka a hoci neporazila žiadnu zo svojich starších súperiek, dosiahla výkon 2:09,86 min. Akurát si neskoro načasovala svoj finiš, začala zrýchľovať niekde 250 metrov pred cieľom a súperky jej potom tento útok vrátili. Hanka naposledy bežala 600 m v hale za 2:22 min. Progres je evidentný. Ešte však minimálne rok nebude Hanka trénovať inak, než ako trénuje s detskou skupinou. Po roku ju zaradíme k ekipákom a vyskúša si už poriadny atletický tréning.

Na šesťdesiatke vyhrala svoj rozbeh na 60 m naša raketa Elka Janečková. Čas 10,14 s ju radí na celkové tretie miesto z ročníka 2009. Elka počas behu zabudne na techniku, rukami rozhadzuje do všetkých strán, hmýri sa v blokoch. Ale čas kúsok nad desať sekúnd je fajn. Elka šla iba šesťdesiatku, dlhšie disciplíny nemá rada 🙂 Ľutovala však, že jej kategória nemala skok do diaľky, ktorý má veľmi rada.

Veľký progres na šesťdesiatke zaznamenala Natálka Šarníková, ktorej namerali 10,38 s. Ak píšeme, že Elka je na pretekoch nesústredená, tak o Natálke to platí viacnásobne. Neustále sledovanie druhej dráhy, beh po pätách – ona to poňala celé ako detskú naháňačku a nie ako seriózne preteky 🙂 Nevadí, to príde. Skúsila aj 300 m a dosiahla možno prekvapujúco najlepší čas z našich dievčat (1:01,92 min). Trojstovky bežali opatrne, na svižný záver aj ostatné naše dievky. Najmä Ninka Bačová mala v závere ešte kopec síl na trojstovke a vedela to. Dosiahla čas 1:02,25 min a v cieli si sama hovorila, že mohla skúsiť odvážnejšie. Alicka Vavricová dobehla za 1:02,68 min tiež na pohodu.

Dominika Hustá je naša najstaršia pretekárka v detskej skupine. Kým na 60 m bežala skvele a časom 10,09 s zbehla najrýchlejšiu šesťdesiatku z našich dievčat (dokonca aj Elku porazila, čo sa na tréningoch málokedy stane), na trojstovke bežala opatrne a dokázala, že dlhšie trate nie sú rozhodne nič pre ňu. Dominika však môže do budúcna ešte pekne skákať a aj prekážky má rada.

V závere sme mali ešte jednu kombinovanú štafetu v zložení Filip Černý – Tamarka Kožuchová – Patrik Černý – Olivka Kováčová. Bola to jediná mix štafeta na štarte a vďaka pomalým odovzdávkam dosiahla pomalší čas 44,54 s.

/ekipa/