Chlapci skvele 500ky, Kubo má nakročené k osobákom na stredných…

Břeclav (7. 8. 2019). Opäť klopú na dvere dráhové preteky. Z našej ekipy idú do zvyšných bojov v auguste a v septembri štyria pretekári. Traja z nich testovali svoju rýchlosť v stredu v Břeclavi na tratiach 150 a 500 m.

Bez Timei, ktorá je opäť na dovolenke, sa zvyšné tri našich pretekárov podujalo na kontrolu rýchlostných schopností. V Břeclavi na tradičnej Atletickej strede si naše trio pripísalo celkovo štyri osobné rekordy, po dva Kubo a po dva Matúš. Menej sa darilo Miške, ktorá však bežala na úrovni svojich maxím a do septembra už má na pláne iba tréningy, takže jej forma pôjde strmo nahor.

Práve od Michaeli Salayovej sme čakali útok na, už tak kvalitné, osobné maximum 1:22,05 min z vlaňajška. Lenže, na rozdiel od minulého roka, tentoraz sa nenašli pre Mišku adekvátne súperky. Absolvovala tak sólový beh na 500 m a už medzičas po polovici trate cez 41 sekúnd neveštil nič dobré. V druhej časti Miška skúšala ešte tlačiť sekundy dolu, ale prvá pomalšia polovica rozhodla. V cieli mala naša pretekárka čas 1:22,83 min, čo je bezpochyby sklamanie. jej bežecký prejav bol však dobrý, v závere mala ešte dostatok síl a je zrejmé, že ak by mala nejakú súperku, s ktorou by sa mohla popasovať, tak by sa bežalo rýchlejšie. A o dosť. Verili sme, že na trať nastúpi talentovaná Dominika Bezdíčková z Blanska, ktorá na pretekoch bola tiež, ale tá zvolila iba šprint na 150 m a technické disciplíny. Beh na 150 m šla aj Miška, ktorá ešte na tréningu neohurovala rýchlosťou. A potvrdila, že musí v auguste rýchlostne zabrať, keď jej v cieli namerali iba 20,71 s. To nie je rozhodne nič zaujímavé, postupom času musí skresať zo svojho osobného maxima 20,63 s. Cez víkend ju čaká beh na 900 m vo Vnorovoch a o týždeň, opäť v Břeclavi, pobeží 600 m.

Takmer v bezveternom počasí sa veľmi pekne prezentoval na 150ke Jakub Kopiar. Ten už veľmi, veľmi dlho nebežal na pretekoch žiadnu šprintérsku dištanciu. Má však rýchlostnú formu – prirodzene, so zreteľom na to, že nie je žiadny rýchlik, ale bežec na dlhé trate. V týždni absolvoval 10 x 100 metrov s pauzou 3 min s priemerkou 12,15 s a to je slušné. Nikdy predtým nezbehol stopäťdesiatku na pretekoch pod devätnásť sekúnd, teraz sa vytiahol v jednom behu s rýchlejšími břeclavskými mladíkmi a jeho výkon 18,92 s si zaslúži pochvalu. Vo svojom behu dobehol posledný, ale nikto nič iné ani nečakal. Naopak – v behu na 500 m už to malo byť podstatne viac v Kubových rukách. Podobne, ako Miška, aj Kopiar nemal v tejto disciplíne poriadneho súpera, hoci teda treba sňať klobúčik pred břeclavským dorastencom Kubom Petrjanošom, ktorý, ako skokan, päťstovku šľahol za 1:12 min. Kubo bol však predsa len niekde inde, hoci ani uňho nemožno hovoriť, že by bol vo svojich vodách. Päťstovka výrazne osciluje na rozmedzí šprintu a strednej trate, podľa nás je to ešte stále skôr šprint. Osobné maximum 1:11 min Kubo aj bez súperovho tlaku výrazne stlačil na 1:08,69 min. To svedčí i o solídnej štvorstovke…, opäť samozrejme s ohľadom na typ bežca. Náš chalan prežíva aj naďalej veľmi peknú sezónu a v auguste a septembri má na programe najmä stredné trate, hoci pobeží ešte jednu päťku. Ukázal však, že má už penzum skúseností, keď rozbiehal päťstovku rýchlo a veril si. Toto presne chýbalo Miške, tá je však podstatne mladšia a stále málo skúsená pretekárka.

Dva osobné rekordy si pripísal aj Benjamín našej skupiny – Matúš Bachratý. Ešte stále mu významne chýba rýchlosť, ale v behu na 150 m ukázal, že napreduje. Pomaly, nepatrne, ale nejako hej. Svoje osobné maximum 23,33 s zlepšil na 23,13 s. Ďalšia „stanica“ by už mala byť pod 23 s. Obrovské uznanie si zaslúži prirodzene za svoj výkon na trati 500 m. Dali sme mu úvodný cieľ – 1:35 min. Tušili sme, že to je ozaj schodný výkon a on potvrdil, že má na viac. Konečne začal neohrozene a fakt, že nastúpil iba oproti starším a rýchlejším súperom (dorastenci a starší), spôsobil, že sa bežalo svižne. Matúš prvú polovicu trate bežal skvele – ak by ju udržal, šiel by na čas pod 1:25. V druhej polke už cítil tuhnutie, ale nespomalil natoľko, že by vo výsledku z toho bola nejaká machuľa. Naopak, pokoril hneď na úvod čas 1:30, konkrétne 1:29,50 min. To je vskutku nádherný osobáčik pre jedenásťročného chlapca, z toho sa dá akiste zbehnúť aj veľmi solídna 600ka. Lepšia, ako súčasných 1:55 min. Uvidíme, práve 600 m sa pobeží o týždeň.

/ekipa/