Miška a Timejka prídu o vrchol roka v Košiciach

Malacky (30. 8. 2019). Žiaľ, mrzí to človeka, ale život, a nielen atletický, prináša aj takéto veci. Naše dve ekipácke vyžly Timea Morávková a Michaela Salayová majú v závere letných prázdnin bolesti, ktoré ich limitujú v rýchlostnom tréningu. Obe majú budúci týždeň termín vyšetrenia u fyzioterapeuta Miroslava Dlhoša, ale zatiaľ to vyzerá, že ide skôr o boľačky súvisiace s rastom a telesnou zmenou, a nie (a to by bolo horšie) charakteru zranenia.

Tak to vyzerá, že míting v Zlíne, ktorý mal byť konečne prvý ostrý dráhový štart v druhej polovici sezóny, bude pre naše dve baby zároveň derniéra. Na 90 percent ich už na žiadne dráhové súťaže nepustíme a v septembri miesto ladenia formy budú už dievčatá zľahka trénovať aeróbnu vytrvalosť. K tomuto kroku sme dospeli po dlhých dňoch zlosti nad opakovanými sťažnosťami oboch dievčat. Timku bolí miesto úponov medzi stehnom a panvou, kým Miška udáva občas silné bolesti v oblasti spodnej chrbtice. Tréningový režim pritom obe nemali bohvieako drsný. Timka absolvovala veľmi dlhý čas prázdnin na dovolenkách, čo negatívne prispelo k jej výkonnosti, ale nemalo by mať súvis s bolesťami. Naša fyzioterapeutka v Malackách Danka Sadovská konštatuje, že obe baby sú na tom stavbou tela veľmi dobre a netreba z ich momentálneho stavu vyvodzovať obzvlášť dramatické súdy. Pravdepodobne obe „doplácajú“ na telesný rast. Miška už sa blíži k 170 centimetrom, Timka mala ešte začiatkom mája 159 cm. Síce sa toľko nevytiahla, ako jej sparingpartnerka zo skupiny, ale jej úponové bolesti môžu súvisieť s rastom. Azda nám dá viac informácií pán Dlhoš, ktorého navštívime v piatok v jeho centre Rehabilica v Bratislave. Miška absolvovala aj kontrolné rentgenové vyšetrenie, ktoré ukázalo na možný začiatok vychýlenia chrbtice (skoliózu). Je fajn, že baba už vyše rok aktívne cvičí práve s Dankou Sadovskou, precvičuje vnútorné telesné partie a možný problém by mal byť u nej i zástupným. Dostala „pucung“, že nestačí cvičiť len na hodinách s fyzioterapeutkou, ale musí, jednoducho MUSÍ cvičiť denne doma. Cvikov s lanami aj bez nich pozná dosť, nuž sa musí posunúť aj o vedomostný level dopredu, ktorý vraví, že tréningom sa jej športová činnosť ani nezačína a už vôbec nekončí. Záleží, kto ako pojme svoje povinnosti a zhostí sa cvičenia vo svojom voľnom čase. Miška je pracovitá a poctivá, takže veríme, že cvičenia prinesú efekt. Cvičiť musí pravda výdatne aj Timka… a vlastne všetci. Kubo Kopiar ten podľa všetkého cvičí, ten má z nás asi najlepšiu tréningovú morálku a mal by ísť mladším príkladom.

V súčasnosti baby môžu trénovať, čo je nepochybne dobrá správa. Nemáme zatiaľ informáciu, že by niektorá mala úplne vynechať behanie na určitý čas. Obe tak môžu vlastne naštartovať prípravnú fázu na atletický rok 2020. To, že ich tohtoročný vrchol – majstrovstvá Slovenska žiačok bude bez nich, obe istý čas trápilo a nechceli si to pripustiť. Ale z našej strany by bolo najhoršie ísť cez bolesť a formu naháňať za každú cenu. My to takto v ekipe nerobíme a robiť nebudeme, na to sú na Slovensku iní odborníci. Miška ešte stále vedie slovenské tabuľky žiačok na 800 m a v jej prípade to vyzeralo aj na veľmi reálnu možnosť reprezentačného výjazdu do Slovinska. To už nebude. Rovnako tak Timejka nebude obhajovať striebro z trojstovky v hale. Obom sme vysvetlili, že žiacke majstráky sú iba začiatok ich bežeckej anabázy a netreba im prisudzovať bohvieaký význam. Za tohto stavu je síce možné, že do týždňa, dvoch budú baby fit, ale isto bude cítiť výpadok rýchlostných tréningov, ktorý už nijako nedoženieme. A možnosť ísť na konci septembra sa do Košíc previezť, najesť, vyspať sa a zabehať si na štadióne iba tak pre srandu králikom, to nie je náš štýl. Ekipáci by mali chodiť na majstrovstvá vždy perfektne pripravení, aby podali maximum možného. Baby to tak chápu, takže nielen Košice, ale aj ostatné súťaže, ktoré sme mali v pláne v septembri, už zo svojho itinerára škrtli. Sme presvedčení, že toto je tá najlepšia cesta k tomu, aby aj vlk zostal sýty (aby dievčatá nevypadli z tréningu), ale aby aj baran prežil (neprivodiť si zbytočné zranenia z nadmernej záťaže).

Dievčence tak teraz v pekných slnečných dňoch behajú v aeróbnej rovine a príkladne si pomáhajú. Počas sezóny si navyše osvojili pár navonok nepodstatných bežeckých zlozvykov, ktoré sa ťažko odstraňujú pri svižných tempách, no omnoho jednoduchšie si ich človek ustriehne pri pomalšom behu. Technika, objem a veľa cvičenia spojeného s rehabilitáciou – to je režim týchto dní pre naše baby. Ešte budú mať v živote veľa vrcholov, na ktoré sa budú môcť aktívne pripravovať. Tento sa dá oželieť a dokonca aj s úsmevom.

Sú aj dobré správy. Po dlhom, veľmi dlhom, priam predlhom čase sa na nás usmiala naša najmladšia ekipáčka – Laurinka Holická. Takto pred mesiacom sa u nej začali neskonalé patálie so zdravím. Najprv angína, vírus, neskôr nasadené opakované série antibiotík. S Laurou to šlo dolu vodou, prestala sa usmievať, stala sa otupenou, ubolenou, necítila sa vôbec „do života“. Už dávnejšie sme prestali čakať na to, kým sa k nám vráti behať, čakali sme, kým sa dostane z toho kolotoča hrôzy. Konečne sa začína ukazovať svetlo na konci tunela, no a pri pohľade na vycerenú babu by sme už mohli tvrdiť, že azda aj svitá. Je zase len super, že Miška a Timka sú jej oporami. Teraz, keď sa Laurina dvíha na vlastné nohy a začína sa vracať do života spred roka, budeme nesmelo a trpezlivo poškuľovať aj po onom dni, keď príde na tréning a začne opäť robiť svoje prvé, nesmelé, bežecké kroky.

Na tréningoch ju bude čakať jej rovesník Matúš Bachratý, ktorého Laura o tomto čase vlani na pretekoch porážala vcelku s prehľadom. Či na kratších, či na dlhších veciach. Matúš sa po tom roku posunul vpred o niekoľko konských dĺžok, takže tento scenár už sa nedá očakávať. Tešíme sa však, že hoci tento rok, ktorý rozhodne nemožno považovať z nášho pohľadu za úspešný a vydarený, môže ešte priniesť peknú a harmonickú jeseň a nastávajúcu zimnú prípravu na halu. Je rozhodne o čo stáť a slovami hranatého klasika zo Súmračnej – nebojte sa, my nikam neodchádzame!

/ekipa/