Kubo už sa na polke iba vytrápil, jeho forma je fuč!

Břeclav (31. 8. 2019). Tak dramaticky môže vyzerať strata formy? U Kuba Kopiara áno. Séria posledných vystúpení uňho naznačuje, že je najvyšší čas s touto sezónou už seknúť, keďže niektoré jeho časy sa dostali až za hranu akceptovateľnosti. V sobotu v Břeclavi si však za bojovný výkon na osemstovke zaslúži obdiv.

Náš dvadsaťročný borec už je evidentne vyčerpaný. Celé leto pracoval skôr v rýchlostnej oblasti a nastupoval na krátke a stredné trate. A darilo sa mu, dokázal si prepísať niekoľko vlastných maxím. Celkom zrejme sa však ukázal jeho výpadok na dlhých tratiach a to až tak dramaticky, že pred týždňom bežal 5000 m za neuveriteľných 16:42 min. To je čas, ktorý by mal behať po celodennej drine v uhoľnej bani a s kyslíkovou bombou na chrbte. O pár dní zabojoval v Brne na mítingu Josefa Sečkáře v behu na tisíc metrov, kde sa síce v kvalitnej konkurencii rozhodne nepresadil, ale priblížil sa k svojmu osobnému maximu zo Zlína. Čas 2:35 min je však aj tak sklamaním, keďže v Zlíne bol schopný bežať sólovo o dve sekundy rýchlejšie. Vyzerá to, že mu tá sobotňajšia päťka vzala vietor z plachiet, vyzeral dosť nepresvedčivo už aj na tréningu. A tak je najvyšší čas ukončiť sezónu. Břeclavská sobota nás o tom totiž jedine utvrdila.

Mužský i ženský tím Lokomotivy Břeclav doplatil na početné výpadky v sezóne a dostal sa do baráže o prvú ligu. Tá sa konala opäť v meste na Dyji, v Břeclavi, kde už sa naši bežci cítia, ako doma. Všetci totiž hosťujú za miestnu Lokomotivu. V sobotu však bežal z našej ekipy za mužov iba Kopiar, dievčatá nie sú toho času stopercentne fit a po dlhšom výpadku ani stopercentne pripravené, takže u nich tiež nemá význam predlžovať sezónu. Kubo vo svojom neutešenom stave dokázal pre Břeclav vybojovať pár bodíkov.

Najlepšie sa prezentoval na osemstovke. Tam sme boli veľmi sklamaní, že figuroval v druhom, slabšom behu. Isto zohral rolu aj fakt, že nemal v tejto sezóne žiadny zaznamenaný výkon na polke, ale minimálne čas z nedávnych dvoch tisícok (2:33 a 2:35) svedčí o tom, že chlapec je horúci kandidát na čas pod dve minúty. V prvom behu sa rozbehalo tempo veľmi pomaly, prvá štvorstovka za minútu ešte predčila naše odhady o pomalom úvode. A dramaticky sa nepridávalo ani v druhom kole, de facto až záverečná stopäťdesiatka sa niesla v znamení tuhých bojov a víťaz Kubo Škojec z Hodonína preťal cieľovú lajnu za 1:58,58. To by bola za normálnych okolností schodná méta i pre Kopiara. Za súčasného stavu by asi pod 1:59 nedal ani vtedy, ak by bol v prvom behu. No to, že bežal v druhom slede, mu vzalo šance už úplne. Kubo začal odvážne, rozbehol to bez rešpektu a riskoval. A dobre robil. Bol odhodlaný urobiť maximum možného a urobil. Prvé kolo za 58 sekúnd bolo presne také, aké sme chceli. O sekundu rýchlejšie, ako rozbiehal kilometer. V Zlíne mal medzičas na 800 m 2:01 a dokázal ešte udržať svižný beh. Teraz mu však odchádzali sily už po päťsto metroch a záverečná trojstovka bola už nadmieru zlou reklamou na elegantný beh. Zúfalá snaha udržať tempo nebola korunovaná úspechom, Kubo dobiehal do cieľa už polomŕtvy za 2:01,16 min. Ide prirodzene o zlý výsledok, ale treba sa s tým zmieriť, že tento rok už pod dve minúty proste nedá. Ak by sme ho držali na dráhe ešte v septembri, už by len vyrábal jednu blamáž za druhou. O pár hodín na 1500ke už Kubo vyzeral, akoby ani nebol atlét, to bolo zúfalstvo v čírej podobe a posledné kolo vyložene doklusal. Jeho čas 4:22 by bol lepší medzi juniorkami, ale v sobotu nepostačoval zákonite ani na jeden bod. Taká slabá tá súťaž našťastie nie je. Potvrdzuje to iba fakt, že momentálne čím dlhšia trať, tým u Kuba väčší predpoklad neúspechu. Je to paradoxné, náš bežec je skôr dlhotratiar, keďže je mimoriadne pomalý, no najlepší výkon podal asi na štafetovom úseku 4×400 m, kde ako prvý člen tímu odovzdával kolík na druhej pozícii. Nič to, od nedele začne Kubo odpočinkový týždeň zameraný na ľahké klusy. Halovú sezónu veľmi pravdepodobne opäť vynechá a bude sa pripravovať na rok 2020. Času je habadej, netreba sa nikam ponáhľať 🙂

/ekipa/