Kubov osobák na desiatke sa trochu máli…

Majcichov (8. 3. 2020). Majcichov – to je takmer vždy šanca na dobrý čas na cestnej desiatke. Preto neprekvapilo, ak v nedeľu v tejto obci pri Trnave stepovalo na štarte to najlepšie, o sa na Slovensku dá nájsť. Neboli sme pozadu a šli sme aj my – Jakub Kopiar mal mať desiatku ako test pred plánovaným pražským polmaratónom.

Majcichovská desiatka je už v našich končinách vychýrená a populárna. Tento rok bola dokonca aj národným šampionátom v behu na desať kilometrov na ceste. Mnoho bežcov má osobné maximum na desať kilometrov mimo dráhu práve tu. Ja napríklad nie, ale ja som bol vždy divný. Kubo zbehol týždeň dozadu tréningový čas 32:40 min na starej trati Malackej desiatky (práve tam mám ja osobák) a ukázal, že nie je výkonnostne na tom zle. Ja ho však poznám a viem, že on sa dokáže na tréningoch tak úžasne „vyhecovať“, že výsledný čas na pretekoch sa toľko nelíši od toho tréningového. Teoreticky mohol v Majcichove bežať aj pod 32, ale to bol pre mňa skôr nereálny cieľ, skôr som čakal čas okolo 32:20 min. Ukázalo sa, že som sa mýlil.

Kubo síce ozaj zbehol čas okolo 32:20, konkrétne 32:17 min. Mňa však nejako výrazne nepresvedčil a myslím si, že mal isto na viac. On mi to potvrdil bezprostredne po dobehnutí. Bol vcelku čerstvý a na moju otázku, prečo sa od štartu viac netlačil dopredu a nesnažil sa riskovať odvetil, že nechcel tlačiť na pílu. Ak sa vydá z plných síl na niektorom cestnom behu, stáva sa, že si vybije batérie a v tomto prípade sa aj ja s ním zhodujem, že prioritou je pražský Sportisimo polmaratón 28. marca.

To sme v tom čase ešte nevedeli, že túto akciu z pôvodného termínu presunú na neurčito. Dôvod je zrejmý, šíriaca sa panika z nového typu vírusu z Číny. Osobne som to však tušil, bol by zázrak, ak by si niekto vzal na tričko masovú akciu v Českej republike, kde ku dnešnému dňu mali štyridsať potvrdených prípadov. Mám na celú tú vec svoj názor, ale keďže nie som odborník na virológiu, ako zvyšok Slovenska, tak pomlčím. V tomto článku budem ešte vždy operovať tým, že sme brali termín 28. marec ako pevný. A bral to aj Kubo, ktorý v nedeľu v Majcichove nič nehrotil. Ja som dúfal, že bude chalan viac odvážny, nabádal som ho na trati, aby chcel viac. Minimálne sa mohol skúšať držať sa s Petrom Kováčom, ktorý sa v istom momente utrhol z početnej skupiny bežcov, v ktorej figuroval aj Jakub. Kubo však zostával v skupinke s chalanmi ako Šimon Wahlandt, Matúš Verbovský, Dávid Mazúch, Miro Borovka alebo Gabo Švajda. Na čele bežal už v tom čase podľa očakávania Tibi Sahajda, ktorý dokonca spravil traťový rekord 29:53 min. Pre mňa osobne však najväčší hrdina bol druhý v poradí Marek Hladík, ktorý si vo výsostnom sóle zbehol čas 30:27 min. Bežalo sa teda ozaj rýchlo. Keď Kubo vbiehal do posledného okruhu, dúfal som, že zaberie tie zhruba tri kiláky do cieľa, ale on nestupňoval tempo. A keďže je typ bežca, ktorý nikdy nebol a nebude rýchlik, tak v závere ho väčšina týchto pretekárov predstihla. Mnohí z nich si výrazne vylepšili osobné maximá. Bol som trochu sklamaný. Kubo dosiahol tiež síce osobné maximum, ale na môj vkus veľmi nemstané-neslané. Keď mi však vysvetľoval, prečo nešiel dopredu a neriskoval, musel som mu dať za pravdu. Kubo si určil prioritu a vlastne je to jeho šport, tak OK. Nech si povie. Vo svojom veku dosť premýšľa o tom, čo robí a ja mu rád vyjdem v ústrety, ak je o niečom presvedčený. Jasné, že teraz, keď už vieme, že sa v Prahe nepobeží podľa pôvodného plánu, tak by asi aj Kubo do toho inak šiel v Majcichove, ale to sú keby…

Konštatovanie, že mal rezervy je fajn. On sám vravel, že sa mu bežalo dobre a mal fajn pocity. Ja si len vravím, že škoda bolo nevyužiť konkurenciu a fajn počasie na lepší osobný rekord a aj na konečné deviate miesto. Lebo 32:17 min je na Majcichov skôr slabší čas. Teraz momentálne nedokážem odhadnúť situáciu s pandémiou. To asi nikto. Budem veriť vedcom, že s oteplením bude šírenie koronavírusu slabnúť. Lež, neprekvapilo by ma, ak by ešte v marci udreli mrazy. Napríklad. Veď počasie je veľká neznáma a spoliehať sa na to, že v apríli bude 25 stupňov asi nie je dosť možné. Nuž sa skôr obávam toho, že pražský polmaratón bude odročený na niektorý termín, ktorý pre nás už bude nevyhovujúci, to jest na máj alebo jún. Nevraviac o jeseni, ako napríklad bratislavský ČSOB. Je možné, že Kubo makal zbytočne… naša ekipa prešla od leta viacerými menšími alebo väčšími pohromami, nuž sa niet čo čudovať, že smola sa nám lepí na päty aj ďalej. Hoci sme v tom teraz všetci.

Pôjdeme však, ako vždy, ďalej a pokiaľ by polmaratón teda nevyšiel, bude sa Kubo zameriavať na svoj ďalší cieľ – zbehnúť 5000 m na dráhe čo najviac k 15 minútam.

Jakub Valachovič