Ekipa na prahu sezóny. Kopiar v drese Stavbára Nitra!

Malacky (8. 5. 2021). Jar už prišla, teplé dni začínajú byť realitou, hoci teda, v porovnaní s minulými rokmi, značne meškajú. Ožíva príroda, začínajú sa zelenať brezy duby (s meškaním), brezy (s meškaním ešte výraznejším), vyzerá to, že rok bude mať hmyz s názvom mušica marcová (ako z názvu vyplýva, tiež jej expanzia akosi nesedí s kalendárom). A ekipa? Tá posledné obdobie ide úplne všelijako, raz tak, raz onak… ale s nástupom mája sa zdá, že sa plaví v lepších vodách.

 

Môj tip, že v máji sa už začína súťažiť, mi zatiaľ vychádza. Na pätnásteho mája sa naplánovalo prvé kolo slovenskej Atletickej ligy pre mužov a ženy, rektor košickej Technickej univerzity podujatie odobril, rovnako tak ostatné kompetentné orgány. Budúcu sobotu sa tak bude v druhom najväčšom slovenskom meste súťažiť a my by sme mali byť pri tom. 

Náš jediný mužský člen Jakub Kopiar sa v jarnom prestupovom období stal kmeňovým členom AC Stavbár Nitra. Modrý dres bude obliekať minimálne v tejto sezóne, dohodol som sa na tom s predsedom Stavbára Tiborom Danáčom. Hoci som lokálpatriot, také tie pátosy, ako hrdé obliekanie klubového trička, prípadne reprezentačného dresu, mi nič zásadné nehovoria… a tak som bez nejakých námietok súhlasil. Stavbár je posledné roky hegemón súťaže družstiev a nie je úspešný iba na seniorskom poli, tamojší tréneri i atléti sú moji dobrí priatelia. Jediná podmienka bola, aby ma počas kôl tréneri netlačili do toho, na akej disciplíne sa s Kopiarom dohodnem a na ktorú nastúpi. Neznášam ten typický stredoeurópsky model, počas ktorého bežec nastupuje na 1500 m, 5000 m, potom ešte, na obe štafety 4×100 a 4×400, výškari behajú štafetu 4×400 a bežia (pardon skáču) prekážky… Nie, toto nie je atletika a súťaže družstiev ja osobne veľmi “nemusím”. Ale Stavbár súhlasil, že do konečného rozhodnutia o disciplíne budem hovoriť ja a to sa mi páči.

V Košiciach o týždeň nastúpi buď v behu na 5000 m alebo na 1500 m. Ešte nie som úplne rozhodnutý a viac budem vedieť po pondelku, kedy ho preverí ostrý test na tisícke na našej dráhe. Päťtisíc metrov bude Kubova hlavná disciplína v tejto sezóne, no vytýčili sme si zároveň cieľ, zbehnúť 1500 m pod 4 minúty. Chlapca už nebolieva achilovka, ktorá ho trápila v závere starého roka – nezakríknuť!!! Zapracoval trocha na svojom bežeckom štýle, aktuálne sme v rýchlostnej príprave, ale priamo úmerne sa zlepšuje aj vo vytrvalosti. Je to vidieť aj pri pohľade do tréningového denníka, jeho časy na tréningoch tlačíme dolu, pričom Kubo zostáva stále v náročných tempových tréningoch. 

Darí sa mu zlepšovať osobné maximá na našich prírodných okruhoch, či už na Hajtmanke – čo je oblasť medzi Kostolišťom a Jakubovom, kde trénujeme v piatky. Máme tu odmerané tri okruhy s dĺžkou 900 m, 1200 m a 3000 m. Plus mínus nejakých desať metrov. Dominantná je tu dlhá lúka medzi lesmi, na ktorej sa dajú robiť ešte aj rôznorodé úseky od 100 do 300 metrov, v teplom počasí pokojne aj na boso, v rámci prípravy na krosy v tretrách. 

Samotné okruhy využívame po dlhšej pauze pravidelne každý týždeň, a postupujeme logickou metódou postupného znižovania objemu a pridávania intenzity. Kubo začal 25. marca sériou piatich trojkilometrových okruhov v tempe cca 9:30 min, postupne tých trojok ubúdalo a pribúdalo pre zmenu úsekov na 1200 m, neskôr aj 900 m. V posledných troch týždňoch si fúkol už trojkilometrový okruh vždy iba raz, na začiatku tréningu a začal na 9:09 min, po týždni na 9:06 a teraz na 9:04 min. Isto má na to, aby pokoril aj osobné maximum na tejto trati (9:00), avšak vždy bral tento okruh iba ako začiatok tréningu a šetril ešte penzum síl. 

Na okruhoch 1200 a 900 m si už medzičasom stihol vylepšiť osobné maximá, teraz na 1200ke o sekundu z 3:29 na 3:28 min, na kratšej trati z 2:30 na 2:25 min. Svedčilo by to o dobrej rýchlostnej príprave.

Darí sa mu aj na dráhe, keď rýchlostné pyramídy zvláda vcelku dobre, napríklad 150 m na úrovni 19 sekúnd, päťdesiatky tlačí pod 6 sekúnd. Ešte sme nezačali so silovou prípravou, čiastočne aj preto, že covid nám neumožňuje využívať činkáreň, ale nájdeme riešenie. Vytrvalci činku potrebujú tiež, nie je žiadny dôvod domnievať sa, že vzpieračské cvičenia s ľahšími váhami nemajú význam pre bežcov, podobne ako cviky na stabilitu a posilnenie hlbokého stabilizačného mechanizmu.

S Kubom pri niektorých tréningoch behávam aj ja a pridáva sa aj bývalý dorastenecký reprezentant Jano Matúš, takže sme taká malá pozliepaná skupinka, ktorá chalanovi občas výdatne pomôže s úsekmi. Cez víkend mávame na programe chuťovky – najmä v borovicových lesoch, kde využívame tiahle duny na výbehy, zbehy, krátke rýchlostné, ale aj náročné úseky do 500 m. Inokedy volíme zvlnený terén, aký na Slovensku nájdeme asi iba na Záhorí a kde na úseku 400 metrov bežec beží tri razy do svahu a dva razy dolu svahom. Sprva Kubo a celá skupina využíval najmä lesný terén, postupne však vyhľadávame asfaltové povrchy, ktoré viac pripomínajú tartanový povrch. V júni už budeme točiť asi väčšinu tréningov na dráhe. Kým sa však dá, využívame víkendy na takéto zábavky, v krásnom prostredí a bez zákrut a iných otravných vecí, ako sú napríklad atléti z druhých skupín alebo futbalisti. 

Samostatnou kapitolou je Žliabok pod Babou. Údolie, ktoré je pomenované podľa toku Babského žliabku, spája vo svojej hornej časti spodky dvoch babských zjazdoviek. Počas februárového kempu v Malých Karpatoch sme tu trénovali a odmerali si 4 sto-metrové úseky, najdlhší úsek 400 m má prevýšenie cca 15 m, čo dá zabrať 🙂 Tréning v tomto prostredí s rozcvičkou v podobe krátkych výbehov na zjazdovke, znamená takmer istotu v naberaní adekvátnej anaeróbnej kondície. Posledná päťdesiatka bolí najviac a človeku sa po prebehnutí cieľovou čiarou otáčajú panenky na všetky svetové strany. Aj v týchto pasážach Kubo behal výrazne kvalitnejšie časy, ako na sústredení koncom februára.

Postupom času zapájame do prípravy odrazové cvičenia na tradičných záhoráckych viatych pieskoch. 

Kubo sa lepší aj pri tempových úsekoch, kde hrá zásadnú rolu tepový pokles v obmedzenom čase na pauzu… Kým v pondelok a utorok rozvíja najmä tempá na dráhe, v pondelok rýchlostné, v utorok skôr špeciálne, štvrtok, piatok a sobota patria k najťažším dňom na ceste a v teréne. V stredy máva Kubo tradične fyzioterapiu a kompenzačné cvičenia, v nedeľu kondičné behy v Malých Karpatoch vyplené množstvom posilňovania s vlastnou hmotnosťou, strečingom a plávaním. 

S otvorením bazénov sa nám ponúka ďalšia obľúbená činnosť – plávanie. Kubo si v plaveckých úsekoch taktiež zlepšuje merané osobné maximá a tým, že do našej športovej haly Malina sa aktuálne môžeme iba registrovať ako skupina s maximom 6 osôb, máme zaistené ideálne podmienky na rozvoj plaveckej techniky bez toho, aby sme sa museli vyhýbať dôchodcom. 

Prvý štart čaká Kuba teda už o týždeň v sobotu v Košiciach, pravdepodobne v behu na 5000 m. Som si istý, že termínová listina sa bude časom plniť ďalšími podujatiami. Tento rok žiadny z našich ekipárov neštartuje za niektorý český tím v rámci hosťovania, ale budeme sa akiste snažiť zúčastniť sa niektorých pretekov aj na Morave, keďže práve tam si duo Kopiar, Salayová robilo penzum osobných maxím. 

Vrcholy pre Kuba by mali byť v júni na majstrovstvách Slovenska mužov a v septembri na majstrovstvách Slovenska atlétov do 23 rokov. Vlani Kubo nebol ani na jedných pretekoch na dráhe, tak to bude budúcu sobotu preňho čaro dávno nepoznaného. Cieľ na sezónu je zrýchliť sa na tratiach 1500 m (prípadne aj 800 m), 3000 m a 5000 m. V budúcej sezóne by mohla byť jeho nosná disciplína opäť polmaratón. V septembri plánujeme sezónu ukončiť, teda po dvadsaťtrojkách, konkrétne hneď nasledujúci deň by sme sa mali pobrať na kemp do Vysokých Tatier opäť na dva týždne. Síce som mal v pláne zahraničie, pravdepodobne gruzínske vysokohorské stredisko Gudauri, ale pandémia covidu19 mi ukázala, že treba minimálne jeden rok ešte zostať v Tatrách. Mám ambíciu dostať na kemp v tejto sezóne už kompletnú ekipu, duo Hanka Hladíková a Alica Vavricová už ukázali tento rok v Karpatoch, že zvládnu bez väčších problémov aj náročnejšie tatranské túry 🙂

Video z našich okruhov na Hajtmanke z nášho ekipáckeho YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=U7tbu9YX3uo

 

Jakub Valachovič