Z detských sĺz do veľkej skupiny, Hanka je rýchla a pracovitá

Malacky (12. 5. 2021). Predposlednou v rade našich predstavovaných ekipákov je nedávno dvanásťročná Hanka Hladíková. Ďalšie dievčatko, odchované detskými atletickými tréningami Spoznaj kráľovnú, už vyše roka funguje vo veľkej ekipáckej rodine. 

Hanka bola spočiatku opatrná, pamätám si jej začiatky na detskej atletike. Vlastne, pamätám si to úplne presne! Robili sme kotúľ, Hanke povolili rúčky, po hlave sa zviezla na bok, chvíľu prekvapenie a potom plač. Klasika, akú zažívam na detských tréningoch denno-denne. Po chvíľke však baba prišla opäť a prekvapilo mna, s akou pozornosťou počúvala moje poyny. Veľmi sa sústredila, aby všetko pochopila, videl som na nej, že veľmi chce, len si nie je istá sama sebou. Postupne sa otrkala a išla ako píla. Dá sa povedať, že jej húževnatosť a obrovská inteligencia mi udreli do očí. Jej tatko Marek mi večer ešte písal, že Hanke sa páčilo, ale že s jej miernou povahou a rešpektom to bude mať často ťažké. Neviem, ako s odstupom cca piatich rokov (alebo šiestich, už ani neviem), to hodnotiť, ale podľa môjho názoru Hanka teda prekvapila. Čoskoro sa začalo ukazovať jej nadanie na atletiku.

Ďalší moment, ktorý mi utkvel v pamäti – bolo asi 20 minút pred začiatkom detskej atletiky, ja som skončil tréning s ekipou a z dráhy som sťahoval prekážky. Z protiľahlej rovinky vbiehala do zákruty baba, ktorá bežala neskutočne štýlovo, krásne dvíhala kolená, doslova sa vznášala z tartanu. Pozeral som na tú nádheru a vravel si, že škoda, že toto dievča netrénujem. Keď sa blížila ku mne, pozriem lepšie – a to Hanka. Vtedy som ju prvý raz videl bežať v celej nádhere. Zakričala na mňa – ahoj Jakub, máme síce ešte čas do začiatku tréningu, ale chcem si dať pár koliesok aj sama. Tak som sa nebránil, samozrejme a mal som dobrý pocit z toho, že mám do budúcna do bežeckej skupiny ďalší skvost.

V detských skupinách človek nájde dosť šikovných detí, ale väčšina rada skáče, behá prekážky, robí gymnastiku, hádže loptičkou… detí, ktoré rady behávajú okruhy – tých zase až toľko nie je. Hanka bola prvá jasná vytrvalkyňa v detských skupinách. Časom som zistil, že má ešte aj veľmi tuhý a tým pádom pružný členok, ktorý jej dodáva na kratších vzdialenostiach patričnú rýchlosť. O pár rokov som ju vzal do ekipy ku starším pretekárom.

Hanka pochádza z akademického prostredia, má obrovský rozhľad, vie sa veľmi pekne vyjadrovať, plus má v sebe aj kúsok umeleckého ducha. Má rozličné záujmy, ale v atletike nachádza nielen pohyb, ako taký, ale trúfnem si povedať, že to je pre ňu istá duchovná záležitosť. Ja to tak pociťujem tiež, keď bežím v súlade s fyzikálnymi zákonmi, v prírode, cez prekážky, je to viac, ako šport. Pri pohľade na mladých atlétov, ktorý behať poriadne nevedia, si uvedomujem túto skutočnosť o to intenzívnejšie. Hanka bez problémov zapadla do skupiny, do ktorej prišla so svojou spolužiačkou a súputníčkou už z detských tréningov – Alicou Vavricovou.

Stačilo len pár mesiacov a výkony Hanky ši rapídne hore. Už to neboli detské tréningy, zamerané skôr na hru a technické detaily, v tejto skupine už sa makalo. 

Hankin najlepší čas v roku 2020 prišiel už v zime v hale, keď zbehla výkon 3:47,21 min v behu na 1000 metrov. Do konca roka sa, napriek pandémii, ešte uskutočnilo niekoľko štartov na kilometer, ale len jedno dievča dokázalo v kategórii najmladších žiačok bežať svižnejšie. Hanka tak v roku 2020 končila ako tabuľková dvojka na Slovensku a ak by bežala kilometer aj v lete, pokorila by hranicu 3:40 min. 

V lete však dráhové behy nerobila, celá naša ekipa sa nachádzala v rozpačitom móde, počas ktorého sa nedalo systematicky sa pripravovať, do veľkej miery aj pre pandémiu, ale aj pre neustále výpadky našich bežcov z prípravy. Hanka v lete absolvovala dva detské, cestné behy – jeden v Novej Lhote, kde dobehla druhá za svojou partnerkou Alicou Vavricovou, druhý v Plaveckom Mikuláši, ktorý s prehľadom vyhrala. Tento rok by som chcel Hanku už povodiť aj s ostatnými mladšími žiakmi v ekipe (Alica, Laura a Matúš) po víkendových dráhových akciách a čakám, že sa budú osobné maximá iba sypať.

Potenciálne vidím v Hanke bežkyňu skôr na stredné vzdialenosti, do 3000 m. Kým jej kamarátka Alica je zjavná vytrvalecká vyžla, ktorá beží, beží a beží… a ešte stíha vtipkovať, Hanka je obdarená rýchlymi členkami, viac jej vyhovuje svižné tempo na kratšiu vzdialenosť. Takých 1500 m bude asi pre jej gusto úplne vyhovujúce 🙂

Veľmi si našu atlétku pochvaľuje fyzioterapeutka Danka Sadovská, ktorá oceňuje, ako ja, jej disciplínu a pracovitiosť. Hanka mala zo začiatku veľmi zlé držanie tela, mizernú stabilitu, aj v ohybnosti to nebolo ono, ešte stále bojuje, ale lepší sa evidentne. Prejavuje sa to na krajšom a elegantnejšom bežeckom štýle na dráhe. Musím vyzdvihnúť jej veľký progres aj v prekážkach.

Veľa práce budeme mať ešte počas zimy na bežkách. To je šport, ktorý si Hanka tento rok iba vyskúšala, ale keďže zima, hoc aj bola chladná, tak priniesla v Karpatoch málinko zrážok (a najviac ich bolo v polke apríla), tak sme nemali dosť času sa hrať s technikou. Naďalej tvrdím, že osvojenie si techniky bežeckého lyžovania sa veľmi významne podpíše aj pod atribúty správneho bežeckého štýlu. Zdokonaliť musíme aj plávanie, čo bude úloha na leto. 

Preteky už sa aj pre Hanku blížia a ja sa osobne na jej vystúpenia veľmi, veľmi teším 🙂 

Hanka a celá ekipa pri rýchlostnom tréningu v Lozorne: https://www.youtube.com/watch?v=44kdxmNg2v8&t=2s

 

Jakub Valachovič