Zlé správy nás neopúšťajú – Kubo Kopiar má zrejme po sezóne!

Malacky (15. 5. 2021). Dnes mal náš mužský zástupca Jakub Kopiar otvoriť atletickú sezónu 2021 v Košiciach behom na 5000 m. Žiaľ, v týždni, uprostred prípravy, ho opäť rozbolela achilovka a to tak, že tréning musel prerušiť a z dráhy doslova odkrívať. Smola nás teda sprevádza aj naďalej a Kubo má na dlhý čas s behaním pokoj.

Je to veľká škoda, keďže za posledné týždne bolo krásne vidieť, ako jeho výkonnosť stúpa po parabole nahor. Samozrejme, žiadne atletické zázraky to neboli (a nebudú), ale v rámci jeho možností bolo zrejmé, že sa blíži k forme spred minimálne dvoch rokov. Kontrolné časy na okruhoch, či už na dráhe alebo v lese, tomu nasvedčovali.

Pripomeniem však, že záver roka 2020 končil Kubo s boľavou achilovou šľachou na ľavej nohe. Začali sme totiž vŕtať do jeho neuspokojivej techniky behu, keď ľavou nohou predvádzal neefektívny došľap na okraj špičky, nevyužíval celú prednú časť chodidla na dopad a odraz. Navštívil aj našich odborníkov – Marek Vaňo mu pichol kortikoidový obstrek a odporučil ho Denise Mertl do Púchova na vyšetrenie chodidiel. S jeho chodidlami (ako napokon u viacerých našich bežcov), nebolo všetko v poriadku a podobne, ako napríklad Matúš, aj ona prenášal váhu výraznejšie na jednu časť tela. Tým, že zmenil techniku a dával väčší dôraz na ľavú nohu, sa ozvali prvé bolesti achilovky. 

Medzičasom dostal Kubo aj bežecké vložky do tenisiek a tiež sa zlepšil v niekoľkých balančných cvičeniach, ktoré mu ešte vlani nešli. Tu naša fyzioterapeutka Danka Sadovská má samozrejme kus zásluh na tomto progrese. Kubo sa síce zase v technike posunul dopredu a je to fajn, ale s tou boľavou achilovou šľachou to bude na dlhšie, ako sme plánovali. Musí si tú daň za zmenu vybrať.

Dúfal som, že injekčné aplikovanie kortikoidov v mieste bolesti pomôže, ale zároveň som čítal o tejto procedúre informácie pre aj proti. Obstrek podľa niektorých štúdií bráni pri skorom aplikovaní vzniku regeneračných procesov (Malovič – Bežec a zranenia, strana 124). Neviem a nechcem do toho vŕtať, keďže je to téma pre lekárov. Obstrek totiž zároveň dopravuje kortikoidy (druh hormónov, ktorý nepomáha iba pri zápaloch, ale napríklad i artróze) priamo do postihnutého miesta, znižuje zápal a odbúrava bolesť. V kombinácii s odpočinkom sa dá takto zápal odstrániť. Hlavné je však mať dostatočný odpočinok od pohybu – kľud. 

Aká dlhá by mala byť pauza závisí od stupňa zápalu. To bol relatívny údaj, podľa obhliadky miesta bolesti to vyzeralo na ľahký zápal a tak dostal Kubo obstrek a týždeň voľno. Ja som pre istotu navrhol dva týždne a tie sme aj dodržali. Nasledujúci týždeň (tretí) Kubo robil ľahké klusy. Štvrtý týždeň skúsil už tempá na úrovni 3:40/km a po mesiaci sme šli naplno. Niekedy sa mu achilovka mierne pripomenula, ale nikdy tak, že by to znamenalo vybočenie z tréningového procesu.

Posledné týždne už behal Kubo úplne bez bolestí, na achilovku som sa občas pýtal a vždy to isté – v pohode, nebolí. A to sme mali za sebou sústredenie v Malých Karpatoch a časom behy po nerovnom a rôznorodom teréne. Problém asi nastal s prechodom na dráhu a v tretrách. Kuba začala achilovka po čase bolieť, avšak už niekde inde a tento týždeň v pondelok to dopadlo tak, že bolesť mu už strieľala do lýtka. Je možné, že sme presne urobili to, čo som vyššie popisoval a návrat do behania bol príliš rýchly. Treba si uvedomiť, že Kubo Kopiar je typ pretekára, ktorý veľmi zle reaguje na zmeny a aj výpadok na dva týždne potom veľmi pomaly a ťažko v príprave dobieha. Áno, chcel som zachrániť sezónu, ale zároveň som si uvedomoval, že to je risk a môže to vypáliť inak. Vypálilo.

Teraz čaká Kuba opäť vyšetrenie u Mareka, ktorý zhodnotí, čo a ako. Chyba sa podľa mňa nestala. Po obstreku a voľne sa bolesti postupne vytratili. Takže je možné, že problém bude inde. Zvyká si na vložky v teniskách, bojuje. Aj zmeny techniky, aj iný pohyb, čokoľvek naruší nejaký stereotyp, prináša Kubovi problém. Dáme tomu teraz dlhý čas. Ja osobne som navrhol liečbu rázovou vlnou, mne táto metóda dva razy pomohla, raz so zapálenou achilovkou, raz s plantárnou fascitídou. Vyzerá to na dlho – uvidíme, kedy chalan dostane termín, pokiaľ by Marek Vaňo súhlasil s jej aplikáciou. Ale viem, že sa na to pár týždňov čaká, ďalších pár týždňov po rázovej vlne sa odpočíva, ďalších pár týždňov sa ľahko kluše, a ďalších pár týždňov, až mesiacov sa bude Kopiar dostávať do nejakej fazóny. A to tu už bude september a je to tým pádom zbytočné a rovno môže chalan začať trénovať na sezónu 2022. Nič nové, poslednú dobu ekipa totiž nesúťaží, ale iba trénuje, aby potom niečo prišlo a mohlo sa začať trénovať zase nanovo. Tak dúfam, že aspoň naši mladší žiaci tento rok ten trend zmenia. 

Jakub Valachovič