Salayová sa pripravuje na prvý reprezentačný štart

Malacky (10. 8. 2021). Našu ekipárku Mišku Salayovú čaká najbližšiu sobotu 14. augusta premiérové vystúpenie v reprezentačnom drese. Na medzištátnom stretnutí kategórie dorasteniek, teda 16 – 17 rokov v Brne, pobeží 800 m. 

Pri žiackych úspechoch našej pretekárky trochu prekvapí, že sa do národného dresu oblieka Miška po prvýkrát. Ako prvý rok staršia žiačka, v roku 2019, vcelku jasne vládla žiackym tabuľkám na 800 m a bola tak jasná kandidátka na medzištátne stretnutie kategórie U16 v Slovinsku. Bohužiaľ, v tom čase sa u nej začali zdravotné komplikácie, ktoré následne pokračovali až skoro ďalšie dva roky. Zhruba v takomto čase, do roka a do dňa, sa to pred dvomi rokmi začínalo celú rúcať. 

Miška tak nešla ani na majstrovstvá Slovenska do Košíc, nieto reprezentovať a celý nasledujúci rok sa nepostavila na žiadny súťažný štart. To už je za nami a aktuálne môžem konštatovať, že Miške už v premiérovom reprezentačnom štarte nič nezabráni. Účasť si vybojovala už tým, že vyhrala titul majsterky Slovenska na sklonku júna v Košiciach. Ako inak, než na trati 800 m. Tento rok je pre ňu skôr experimentálny, keďže vleklé problémy, ktoré mala, sa s ňou viezli ešte aj celú uplynulú zimu a zle narušili moje tréningové plány na aktuálne prebiehajúcu sezónu. V Košiciach Miška zbehla z tohto provizória nový osobný rekord 2:17,29 min. Nie je to najlepší tabuľkový výkon, ten drží Miškina dobrá kamarátka, ďalšia záhorácka bežkyňa Lucia Režnáková z Jablonice, ktorá ho bežala ešte v máji v Košiciach (2:17,18 min). Práve tento fakt mal obe kamošky zladiť na spoločný reprezentačný štart, žiaľ – Lucka ochorela a prišla tak o šancu štartovať. 

Miška tak bude v Brne štartovať ako jasná slovenská jednotka. A úprimne – bude ťažké vôbec vybrať jej náhradníčku. Lebo, vraj (nemám to potvrdené, asi sa veci zmenili) nemôžu na takejto akcii štartovať žiačky, ktoré v minulosti mohli a pomáhali napravovať aspoň ako tak neblahú reputáciu antisystému, aký na Slovensku s mládežou robíme. Nehovoriac o tom, ako to bývalo v kategórii juniorov, kde už pomaly dorastenci (a azda žiaci – Mišku volali reprezentovať na juniorské MS, keď bola žiačka) prevyšovali nad juniormi. Veľmi kvitujem, že nemôžu štartovať žiačky a tým pádom tak pribúdajú kompetentným (kompetentným iba v zmysle funkcie) vrásky na čele a azda sa aj zamyslia nad tým, ako na Slovensku mrháme už tak malým atletickým potenciálom. V tabuľke dorasteniek na 800 m na prvých 20 priečkach nájdeme 9 dorasteniek a 11 žiačok. Líderka tabuliek necestuje, je chorá. Druhá v poradí (Salayová) ide. Tretia, štvrtá a piata ísť nemôžu – sú žiačky. Šiesta je dorastenka, ale nejde, lebo je z formy a tréner je rozumný a nepúšťa ju tam. Siedma je dorastenka, ktorá ide na MS inú disciplínu, nasleduje žiačka, ďalšia dorastenka s inou disciplínou, ďalšie dve žiačky, ďalšia dorastenka s inou disciplínou, ďalšie tri žiačky a až šestnásta v celkovom poradí, dorastenka so sezónnym maximom 2:30 min, asi môže ísť. To je definícia zúfalosti a pokiaľ nezačne Slovenský atletický zväz pripravovať nejakú reformu už na poli mladších a starších žiakov, aby nám atléti (ešte deti) takto flagrantne nekončili v šestnástich, nehovoriac o skutočnom masakri, aký nastáva na prechode dorasteneckého a juniorského veku, tak sa nikdy nikam neposunieme a budeme tvrdiť – atletika bola je a vždy bude u nás popoluška a my to musíme prijať, ako fakt. 

Za uplynulé necelé dva mesiace sme skúsili s Miškou urobiť z mála možného niečo poriadne. Po majstrovstvách republiky si dala týždeň voľno, nasledovalo obdobie troch týždňov kondičnej prípravy (vytrvalosť prevažovala nad rýchlosťou), tri týždne rýchlostnej prípravy (presne opačne, ako predtým) a aktuálne máme štvrtý týždeň rýchlostnej prípravy s tým, že sa Miška snaží ladiť na sobotu. Stihli sme absolvovať dve testovania v Národnom športovom centre, Miška skúsila pár kondičných súťažných behov na ceste, ktoré ju preverili a ukázali slabiny aj silné stránky. Ukázalo sa predovšetkým, že so znižujúcou sa vzdialenosťou stúpajú Salaykine možnosti byť silnou súperkou. Mňa dnes obrovsky potešil Miškin osobný rekord na sto metrov z vysokého štartu, ktorý už bude mať aspoň dva roky a bolo načase ho pokoriť – z 12,95 šla na 12,75 s. Je to samozrejme čiastkový údaj, ale konečne sa posúvame aj v rýchlosti, v ktorej zase Miška až tak doma nie je. Nádejám sa, že do 20. septembra, kedy končíme dráhovú sezónu, postupne bude stláčať svoje časy na krátkych tratiach, ktoré nemohla veľmi dlho vôbec trénovať a dosť to je vidieť na jej aktuálnej výkonnosti. Rezervy sú veľké. 

V Brne sa pôvodne medzištátne stretnutie nemalo vôbec konať a pôvodná zastávka mal byť Hodonín, na skok od nás. Veci zmenilo ničivé tornádo na konci júna, ktorému sa do cesty priplietol aj tamojší štadión a škody na ňom boli obrovské. Pomocnú ruku podalo Brno a tak Miška prvý raz uvidí vychýrený “Palačák”. Ten je postavený v kopcoch a je preň typický silný vietor. Mnohí ho však poznajú aj vďaka sýtomodrému rýchlemu povrchu mondo, na ktorom sa konajú už dnes všetky najvýznamnejšie atletické podujatia. Osemstovka je pomerne rýchla disciplína, mondo môže prísť vhod, vietor už menej. Mišku na všetky aspekty pripravím. Každopádne atléti tu budú mať veľmi luxusné podmienky, keďže vedľa hlavnej plochy štadióna je ešte jeden, taktiež s mondom a taktiež so 400 metrovým oválom, hoci číta iba štyri dráhy. Miška bude musieť zniesť obmedzujúce epidemiologické nariadenia, ale tak to už raz je. Na deň presne jej zároveň vyjde dvojtýždňová lehota od očkovania, takže po príchode na Slovensku nebude musieť zapadnúť do domácej karantény, ale bude môcť rovno pokračovať ďalej v tom, čo ju baví. 

Poďme si trochu pozrieť, aké súperky bude mať naša ekipáčka proti sebe v Brne. Napriek tomu, že v propozíciách na SAZe stále vytrvalo svieti, že súpermi našich budú okrem Čechov a Maďarov Slovinci, nie je to pravda. Česi si stále častejšie prizývajú na medzištátka, ktoré organizujú oni, reprezentantov Poľska. Asi ich už nebavilo neustále o triedu vyhrávať nad slabými Maďarmi, Slovincami a najmä Slovákmi a tak sa snažia nájsť reálnych konkurentov pre svojich pretekárov. 

Poľsko je jedna z najsilnejších európskych atletických krajín a jej reprezentanti dokážu kvalitne obstáť takmer v každej disciplíne, čo predviedli aj na nedávnych OH v Tokiu. Mládežnícku základňu majú obrovskú a čo si budeme hovoriť – je to aj preto, že je to z uvedenej štvorky najľudnatejšia a najväčšia krajina. Vyhľadal som si na stránke poľského zväzu priebežné tabuľky dorasteniek na 800 m, ako aj nomináciu na Brno. Je to zo všetkých krajín najzaujímavejšie, lebo rozhodne nevybrali tie najlepšie v tabuľke. Líderkou tabuliek je Lena Suchowolaková (ročník 2005), ktorá disponuje vynikajúcim časom 2:09,95 min. Poľskou jednotkou v Brne však bude Malgorzata Strzežyszová (2004) so sezónnym maximom 2:11,23 min, ktoré ju radí na priebežnú tretiu pozíciu. Druhá v tabuľkách na 800 m si vybrala v Brne dlhšiu trať. Druhá nominovaná Poľka Nikola Nagiečová (2005, o pár dní staršia ako Miška) je v tabuľkách až na dvanástej priečke s časom 2:13,39 min. Prečo Poliaci takto vybrali duo osemstovkárok vám neviem povedať. Pozorne som si pozrel celú ich nomináciu a vyzerá to, že dievčatá na vyšších poschodiach vôbec nejdú reprezentovať. Jediný aspekt, ktorý mi napadá je, že sa ich tréneri rozhodli nenarúšať akýsi zaužívaný tréningový cyklus. V auguste sa totiž medzištátne stretnutia obvykle nekonajú a atléti buď trénujú na septembrové preteky alebo proste už odpočívajú a chystajú sa na nasledujúcu sezónu. Ale budem sa o to zaujímať a zrejme sa Poliakov v Brne aj osobne spýtam. 

Druhou krajinou je Česká republika, z ktorej neprichádza žiadne väčšie prekvapenie. Tabuľková jednotka Adéla Steinsová (2004) si vybrala 1500 m, na osemstovke tam bude jednotkou v poradí druhá v tabuľkách Hana Borová (2004) so sezónnym maximom 2:08,51 min. Zároveň to bude baba s najkvalitnejším časom spomedzi všetkých bežkýň a teda aj najväčšia favoritka. Dvojka v Brne je v českých tabuľkách štvrtá Anna Cagašová (2004) s výkonom 2:12,30 min. Obe dievčatá sú z Ostravy. Na dôvažok som zabrúsil pozrieť nominačku Maďarov a tu som bol prekvapený, že obe ich reprezentantky sú ročník 2005. Ony dve sú však zároveň i líderkami dorasteneckých tabuliek – Anna Babynieczová (2:13,88 min) a Renáta Rédlingová (2:18,51 min). Maďarské 2004ky nedokázali tento rok zbehnúť ani pod 2:20 min. Asi tiež výsledok maďarského “systému”, o ktorom som už počul veľa zlého a som presvedčený, že na tom bude kusisko pravdy. 

Miška tak bude na štarte v Brne patriť k mladším pretekárkam, bez medzinárodných skúseností. So svojím osobným maximom zaostáva za obidvomi Poľkami, obidvomi Češkami a jednou Maďarkou. Tri súperky pred ňou však majú časy, na ktoré by si Miška po letnej krátkej príprave mohla, ak nie trúfať, tak aspoň sa k nim snažiť priblížiť a odísť z tejto akcie s osobným maximom. Na časy pod 2:10 Miška zatiaľ nemá, to je momentálne iná liga. Samozrejme, svoju úlohu hrajú aj premenné. Môže sa stať, že oproti nominačnému zoznamu nastanú zmeny a uvidíme predsa len na štarte ešte nejakú inú tvár a tiež si treba uvedomiť, že je leto, obdobie prázdnin a možno nie všetky dievčatá budú mať v auguste vybrúsenú formu. Azda dovolenkujú aj iné atlétky, nielen tie slovenské. Miška zatiaľ využila každý určený deň na maximálnu prípravu a aj jej rodičia naplánovali dovolenku až po medzištátku. Aj na dovolenke však budem vyžadovať, aby Miška zostala v tréningu (aspoň v provizórnom), lebo Brnom sa sezóna nekončí. 

Je možné, že z tejto akcie bude možné sledovať živý priamy prenos, ktorý Český atletický zväz poskytuje na svojom facebookovom účte, tak pokiaľ by to tak bolo, tak na našom profile uverejníme aj link, aby ste si celú akciu mohli pozrieť. My už sa tešíme 🙂

Jakub Valachovič